10 Kasım 1938-ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden 10 Kasım 1938-ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RAP Çİ KIZ
  Usta Üye
  Reklam

  10 Kasım 1938-ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ

  Reklam  10 Kasım 1938-ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ

  Forum Alev
  1 Kasım 1938' deki TBMM' nin açılışına hastalığı yüzünden katılamadı. Atatürk' e onbeş gün kadar son rahat günlerini yaşama olanağını veren hastalık, tekrar normal seyrinden çıkarak yeni bir krizle şiddetlendi. Ardından korkulan son bütün acıyla geldi.

  Büyük Komutan, Devlet Adamı, Devrimci ve Büyük İnsan, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05' te ölümlü yaşama veda etti.

  Bu kara haber Türk Milletini büyük bir yasa boğdu. 16 Kasım 1938' de tabutu, Türk Bayrağıyla örtülü bir katafalk üzerinde Dolmabahçe Sarayı' nın büyük tören salonuna konuldu ve halkın ziyaretine açıldı. Bütün İstanbul halkı büyük kurtarıcısına son görevi yapmak için Saraya koştu.

  19 Kasım 1938 Cumartesi günü sabahı, Dolmabahçe Sarayı Tören Salonunda cenaze namazı kılındı. Cenaze alayı İstanbul halkının gözyaşları arasından geçerek Gülhane Parkı' na geldi. Tabut bir torpidoya alınarak, Yavuz Zırhlısı' na nakledildi. Izmit' te özel bir trene konulan cenaze, yol boyunca Ata 'larına son saygısını gösteren halkın yüreklerinde derin sızılar bırakarak 20 Kasım 1938 Pazar günü Ankara' ya götürüldü.

  Atatürk' ün tabutu Büyük Millet Meclisi önünde hazırlanan katafalka yerleştirildi. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, bütün Ankara halkı katafalkın önünden saygıyla eğilerek geçti. 21 Kasım 1938 Pazartesi günü hafif yağan bir yağmur altında tören başladı. Oniki milletvekili cenazeyi top arabasına yerleştirdi. Oniki general top arabasının iki yanında nöbete durdu. Başta yabancı Devletlerin yolladıkları askeri birlikler olmak üzere, törene katılan birlikler Türk Milleti' nin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti' nin kurucusu büyük Atatürk' ü selamlayarak geçtiler. Cenazeyi taşıyan top arabasının arkasında en büyüğünden, en küçüğüne kadar bütün Türk Milleti vardı. Atatürk' e geçici kabir olarak ayrılan Etnografya Müzesi' ne götürülen tabut, hazırlanan mermer lahdine yerleştirildi.

  Atatürk' ün naaşı Anıtkabir yapılıncaya dek on beş sene bu geçici kabirde kaldı. 10 Kasım 1953' te büyük bir merasimle ebedi istirahat yeri olan Anıtabir' e nakledildi.

  O, Türk' ün tarihinde ve gönlünde ebediyen yaşayacaktır.

  Atatürk, hem savaş zamanında hem de barış döneminde hep en önde oldu. O, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM başkanlıklarında da Türkiye yi muasır medeniyet seviyesi üzerine çıkarmaya çalıştı...

  Biz Önemli Değiliz,
  Bir Şey Önemlidir ki Türkiye !
  Türkiye 'yi Sevelim !


  Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterli

  arkadaşlar bugün mustafa kemal atatürkü hepimiz hepbirlikte saygı anlım
  söylemek istedikleriniz varsa lütfen sizlerde yazın
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: 10 Kasım 1938-ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ

  Reklam  her yıl on kasım da bir siren sesi duyarız türkiyede o tarih atatürkün ölüm yıldönümünün olduğu saattir saat dokuzu ben geçe tam tarih 10 kasım bin dokuz yüz otuz sekizdir saat dokuzu beş geçe+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi