Geliştirilmiş Türk Lehçeleri klavye serisi

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Geliştirilmiş Türk Lehçeleri klavye serisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Geliştirilmiş Türk Lehçeleri klavye serisi

  Reklam  Geliştirilmiş Türk Lehçeleri klavye serisi

  Forum Alev


  Türk Lehçeleri Yazım Programı sayesinde Latin harflerinden oluşan klavyenizle yazdığınız yazıları istediğiniz dile çevirebileceksiniz. İşte farklı lehçelerde ekran klavyesi.

  Türk Dili ve Edebiyat hocası İsa Sarı tarafından hazırlanan Türk Lehçeleri Yazım Programları'nın içinde "Geliştirilmiş Osmanlıca Klavye", Çağdaş Türk Lehçeleri Klavyesi ya da Göktürkçe Klavye"den oluşan bir seri yer alıyor.

  Geliştirilmiş Osmanlıca Klavye

  Program üzerindeki sanal klavye üzerinden tuşlanan ya da donanımsal klavyeden girilen harfleri eski yazıya çevirken aynı zamanda eski yazıda yer alan harfleri bitiştiriyor. Daha sonrasında çevrilen metni herhangi bir dosya içerisine kopyalayabilir ve üzerinde çalışabiliyorsunuz. Daha fazla bilgiye ve kullanım detaylarına program üzerindeki "Yardım" tuşu aracılığılıyla erişebilirsiniz.

  Göktürkçe Klavye

  Çağdaş Türk Lehçeleri Klavyesi ile benzer bir arayüze sahip olan Göktürkçe Klavye, aynen ÇTLK'de olduğu gibi, Internet Explorer aracılığıyla girilen Latin harflerini Göktürk alfabesindeki harflere çevirmeye ve Göktürkçe yazabilmeye imkân sağlamakta. Programın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için "OrkunProgram, sadece Internet Explorer ve Internet Explorer altyapısını kullanan tarayıcılarda çalışmaktadır.

  Çağdaş Türk Lehçeleri Klavyesi

  Çağdaş Türk Lehçeleri Klavyesi, bir ağ tarayıcısı (örneğin Internet Explorer) aracılığıyla girilen Latin harflerinin Kiril harflerindeki karşılığını veya tam tersini verebilir. Program, bünyesindeki metinleri Word gibi bir kelime işlemcisine aktarabilir ve aktarımdan önce veya sonra düzenleme yapabilmenize olanak sağlar. Ayrıca, herhangi bir Kiril harfli metni programın metin alanına kopyalayıp yapıştırarak, anında Latin harfli karşılığını veya Latin harfli metni girerek Kiril harfli karşılığını alabilirsiniz.

  Kelime Dizin Programı

  ASP ile hazırlanmış bu dizin programı ile herhangi bir metin (kitap, makale, dergi vs.) içerisindeki kelimelerin nerede kullanıldığını, kökünü, türünü, anlamını ve eklerini sisteme ekleyebilir ve sonrasında bu eklenilen kayıtları bir arada görüntülüyebilirsiniz. Dilciler, Türkologlar ve dizin çalışanları için eşsiz bir fırsat. Programın kullanımı hakkında bilgi almak için ise paket dosyanın içerisindeki "Beni Oku" dosyasını kullanabilirsiniz.isimli yazı tipinin bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
 2. 2
  LoveNess
  Bayan Üye

  --->: Geliştirilmiş Türk Lehçeleri klavye serisi

  Reklam  İslambol ( islam'da ve osmanlıda istanbul'un ismi ) 3. 3
  glsh142
  Yeni Üye
  Süper bir program teşekkürler ama hani Göktürk Alfabesini kullanabilmek için Orkun yazısını yüklemek gerekiyor ya onu denetim masasında nereye kopyalayacağımı bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim...+ Yorum Gönder
göktürkçe klavye,  göktürk alfabesi klavye,  göktürk alfabesi çeviri programı,  göktürk alfabesi klavyesi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi