Ülkelerin Tanıtımı...

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Ülkelerin Tanıtımı... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Reklam

  Ülkelerin Tanıtımı...

  Reklam  Ülkelerin Tanıtımı...

  Forum Alev
  İ T A L Y A  İtalya özellikle son yıllarda Türkiye' de en çok talep edilen gezi düzenlenen ülkelerin başında gelmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri bu ülkenin Akdeniz ülkesi olması, ikliminden, mutfağından, müziğine kadar ülkemizle arasında büyük benzerlikler bulunmasının yanısıra tarihi eserlerinin hala ayakta olması, gösterişi ve halkının çok sıcak kanlı ve cana yakın olmasıdır.  İTALYA İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER  Yüzölçümü : 301207 Km2

  Başkenti : Roma

  Toplum Yapısı : 60 Milyon civarında, Km2' ye 162 kişi düşüyor. Nüfus dağılımı itibarıyla kentlerde % 72, kırsal kesimde % 28. Yıllık nüfus artışı % 0.5

  Resmi dili : İtalyanca

  Belli başlı dinler : Hristiyan Katolik

  Okuma yazma oranı : % 98. Üniversite sayısı : 42

  Hastane yatak sayısı : 500 000

  Ortalama ömür : Bayanlarda; 79.4, Erkeklerde; 72.9 Bebek ölüm oranı : 1000 canlı doğumda 8.7

  Ekonomi : GSMH 1.090 Trilyon dolar,

  Kişi başına ulusal gelir : 20 000 Dolar

  Ticaret yaptığı belli başlı ülkeler : Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, ABD

  YÖNETİM : Türü; Cumhuriyet. Yasa Gücü; Parlamento (Millet Meclisi ve Senato)

  Yönetim Bölümlenmesi : 20 Bölge

  ULAŞIM : Demiryolları toplam :16066 Km., Karayolları toplam : 305365 Km.

  Başlıca Limanları : 9, Başlıca Havaalanları : 21

  ROMA' DAKİ TÜRK BÜYÜKELÇİLiĞİ

  Ambasciata di Turchia Via Palestro, 28 Roma Tel : 00 39 6 475 15 49 - 474 14 35


 2. 2
  FrEeDoM
  Usta Üye

  --->: Ülkelerin Tanıtımı...

  Reklam  F R A N S A


  Batı Avrupa ve dünyanın sayılı önemli devletlerinden biridir. Coğrafi konum itibarıyla bir altıgen biçiminde olup 3 tarafı denizlerle çevrilidir. Kuzeybatıda Manş Denizi, Batıda Atlas Okyanusu ve Vizkaya Körfezi ve Güneybatıda ise Akdeniz bulunur. Komşuları olarak Kuzeydoğuda Belçika ve Lüksemburg, Doğuda Almanya, İsviçre ve İtalya, Güneyde İspanya ve Andorra vardır. Altıgenin her köşesinden karşı köşeye uzunluğu1000 kilometre kadardır.

  Eskiçağlarda Galya adı altında Kelt topraklarının bir bölümünü oluşturan Fransa'nın günümüzdeki adı Franklar ülkesi anlamında Latince Francia sözcüğünden gelmektedir. Bir German halkı olan Frankların, Batı Roma İmparatorluğunun çöküş dönemi olan 5. yüzyılda ele geçirdikleri bölge 9. yüzyılda ayrı bir devlete dönüşmüştür.


  FRANSA'NIN KİMLİK KARTI


  Yüzölçümü : 543965 Km 2
  Başkent ve en büyük kenti : Paris ( 12 000 000 civarında )
  Fransa nüfusu : 60 000 000 civarındadır.
  Nüfus yoğunluğu : Km 2 ye 110 kişi civarındadır.
  Nüfus dağılımı : Kentlerde % 74, kırsal kesimde % 26.
  Yıllık nüfus artış hızı : % 0,5.
  Resmi dili : Fransızca.
  Başlıca din : Hırıstiyanlık Katolik Mezhebi.
  Okuma yazma oranı : % 99.
  Üniversite sayısı : 72.
  Hastane yatak sayısı : 686854.
  Hekim sayısı : 177746.
  Ortalama ömür süresi : 77.
  Bebek ölüm oranı : Binde 7.5.
  GSMH : 1 191 Milyar dolar
  Kişi başına ulusal gelir : 21080 dolar.
  Yönetimi : Cumhuriyet
  Yasama gücü : Parlamento (Millet Meclisi ve Senato)

  P A R İ S : Fransa ' nın başkenti olan Paris Fransa ' nın kuzey kesiminde; Sen nehrinin her iki kenarında nehrin Manş denizine döküldüğü noktadan 145 kilometre içeride yer alır. Nüfusu 12 milyon civarındadır. Fransa ' nın ve dünyanın en önemli iş, kültür, eğitim, sanat, moda ve turizm merkezlerinden biri olan bu kentte ocak ayı sıcaklık ortalaması 3, temmuz ayı sıcaklık ortalaması 19 derece olup, yıllık yağış ortalaması 585 mm. dir. Milattan önce 250 - 200 yılları arasında Galyalılardan Parisli halkının Sen nehri üzerindeki bir adaya (Ile de la Cite) kurulan balıkçı köyünün çekirdeğini oluşturduğu Paris milattan önce 52 de Jül Sezar komutasındaki Romalılar tarafından alınıp Romalılar döneminde ve Orta Çağın başlangıcında bölgesel bir merkeze dönüştü. 987 yılında Hugues Capet ' in fransa kralı olmasından sonra, Paris kenti Capet sülalesi döneminde yavaş yavaş başkent özelliklerini kazanmaya başladı. Sık sık ayaklanan, 1355 - 1358 yılları arasında Etienne Marcel ' in önderliğinde bağımsız bir komün olmayı başaran kent halkı, 1789 yılında ünlü Bastille kalesini yerle bir ederek Fransız Devrimini başlattı. 1830 ve 1848 devrimleri sırasında da önemli bir rol oynayan kent, 1870 Fransız Alman Savaşi onuruna 1871 yılında kuşatılıp 4 ay süreyle Fransa ' nın yenilmeyi kabul etmesine kadar kuşatmaya direnmeyi başardı. Alman birliklerinin çıkarılmasından sonra kısa bir süre için Paris Komününün kurulduğu şehir 1. Dünya Savaşında Alman işgalinden kurtuılmayı başardı ise de 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgalinde kaldı. 1968 yılında şehirde çok şiddetli öğrenci ayaklanmaları oldu.

  Günümüzde hergün 1 milyon kişi çevre banliyölerden hergün Paris'e gidip gelmektedır.Ülkedeki bankaların % 65 inin merkezi Paris'tedir. Merkez kesimdeki sanayi tesisleri genellikle ailelerin yönetimindeki küçük sanayi tesisleridir : Parfüm, kürk, hazır giyim, mücevher, Dünya ölçeğindeki ünlü modaevleri; v.b. gibi. Ayrıca, merkez kesimde basımcılık ve yayıncılık da önemli ölçüde gelişmiştir.Ağır sanayilerse, banliyölerde toplanmıştır:Otomotiv sanayisi, takım tezgahları yapımı, demiryolu araç gereçleri yapımı, elektrikli ve elektronik gereçler yapımı, yapı sanayisi, v.b. Bununla birlikte, başlıca gelir kaynağını turizm oluşturur. Kentin simgesi haline gelmiş başlıca anıtların arasında 1889 Dünya Fuarı için yapılmış olan Eyfel kulesi, Zafer Takı, Louis !4. döneminden kalma Invalides, 1150 de kurulmuş olan Sorbonne Üniversitesinin bulunduğu Quartier Latin, 20. yüzyıl başında, öncü sanatçıların toplandıkları Montparnasse semtindeki eski yapılar Ile de la Cite adasındaki Notre Dame de Paris Katedrali, Louvre Sarayı, Tuillerie Sarayı ve Bahçeleri, Sanatçılar semti Montmartre ' daki Sacre Coeur Bazilikası, Napolyon'un zaferleri anısına Vendome meydanına dikilmiş sütun, v.b. sayılabilir.

  PARİS VE CİVARINDA GÖRÜLEBİLECEK BELLİBAŞLI YERLER

  CHAMPS ELYSEES BULVARI : Paris'in en önemli bulvarlarından biri olup Etoile ve CorcordeMeydanlarını birbirine bağlar. Rond Point adlı bir çeşme ile ikiye ayrılır. 80 metre genişliğindeolan bu cadde üzeride Paris'in en şık butik, pasaj ve Cafeleri bulunmasının yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı ikametgahı olan Elysee Sarayı ve Grand ile Petit Palais müzeleri bulunmaktadır.

  EIFFEL KULESİ : 1887 - 1889 yıllarında kurulduğundan bu yana Eiffel (Eyfel) Kulesi her zaman Paris'in sembolü olmuştur. 320 metre yüksekliğinde olan bu kule Fransız mimarı Gustave Eiffel tarafından Paris fuarı için inşa edilmiştir.

  SAINT - MICHEL MEYDANI VE QUARTIER LATIN : Paris'in en tanınmış meydanlarından olan Saint -Michel Meydanı çeşmesiyle ünlü olup Paris'in öğrenci semti olan Quartier Latin'de bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölge değişik ülkelerin mutfaklarının restoranlarıyla da ünlüdür.

  NOTRE - DAME KİLİSESİ : Notre - Dame 'ın Kambur'u öyküsü ve filmi ile de tanınmış olan bu kilise hristiyan dünyasının baş yapıtlarından biri olup 1163 yılında inşa edilip 1841 -1864 yılları arasında bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Bu kilise Gotik mimarinin en önemli ve ilk eserlerinden biridir.

  OPERA MEYDANI VE BİNASI : Paris Operası 1861 yılında Charles Garnier tarafından yapılmıştır. Paris'in bu ilk Operası, sahnesinde aynı anda 450 oyuncu bulundurabilme kapasitesi ile en büyül lirik tiyatro olma özelliğine sahip bulunmaktadır. muhteşem zengin bir dekorasyon ve mimariye sahip olan, aynı zamanda müzik ve dans akademisi de olan bu bina, hayata ve sanata dair tüm tutkuların ve güzelliklerin müzik ve dansla dile getirildiği sihirli mitolojik bir sanat abidesidir.

  BASTILLE MEYDANI : 15. Louis tarafından önemli kişileri cezalandırmak amacıyla bir hapishane olarak kullanılan Bastille, o dönemlerde monarşinin sembolü idi. 14 Temmuz 1789 yılında Fransız Devrimi sırasında bu kale hapishane Paris'liler tarafından işgal edilerek yıkılmıştır. 200 yıl sonra Mimar Corlos Ott tarafından yeniden inşa edilen bina, Paris Operası olarak hizmete girmiştir.

  LE LOUVRE MÜZESİ : Dünyanın en zengin ve büyük 3 müzesinden biri olan Louvre, bahçeleri ve binası ile 40 hektarlık bir alana yayılmaktadır. 1204 yılında Philippe Auguste tarafından kraliyet şatosu olarak yapılmış, 1. François'dan itibaren 19. yüzyıla kadar sürekli yenilenmiştir. Böylece 4 yüzyılın değişik mimari özelliklerini taşıyan bu muhteşem binada milattan önce 3. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yapılmış en önemli sanat eserlerini görmek mümkündür.

  ORSAY MÜZESİ : 1900 yılında Victor Laloux tarafında demiryollarının Orleans hattında kullanılmak üzere yapılan bu gar 1939 yılında bölgeye elektrik getirilmesi sırasında Sen nehrinin bu kıyısının yeterli ölçülere sahip olmaması nedeniyle kapatılmıştır. 1977 yılında garın müze olarak kullanılmasına karar verilerek yeniden restore edilip 1987 yılında da hizmete girmiştir. Bu bina 50 000 metre karelik bir alana yayılmaktadır.

  VERSAILLES SARAYI : 14. Louis, ayaklanan Paris'lilerden uzakta kalarak soylu kesim üzerindeki kontrolünü sağlamak amacıyla ikamet ve hükümeti buraya taşımak suretiyle yeni bir site oldu.


 3. 3
  FrEeDoM
  Usta Üye
  İ N G İ L T E R E


  İngiltere'nin Avrupa'daki konumu  İngiltere (koyu yeşil) ve diğer Birleşik Krallık ülkeleri (açık yeşil)'nin Büyük Britanya ve İrlanda Adası'ndaki konumları.
  Resmi dil : İngilizce
  Başkent : Londra
  En büyük kent : Londra
  Başbakan : Gordon Brown
  Yüzölçümü : 130.395 km² (Birleşik Krallık'ta birinci)
  Nüfus : 50,1 milyon (2004) (Birleşik Krallık nüfusunun %85'ini oluşturur) 377 kişi/km²
  Para birimi : İngiliz Sterlini (£) (GBP)
  Saat dilimi : UTC, Yaz saati uygulamasında UTC +1
  Milli Marş : Resmi olarak millî marş yok, geleneksel olarak "God Save the Queen" kullanılır.
  Telefon Kodu : +44

  İngiltere (İngilizce: England), Birleşik Krallığı meydana getiren dört devletten biri. Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunur.

  Kökenbilim
  İngiltere adı, 5. yüzyıl'da Saksonlar'la birlikte adayı istila eden Cermen halkı Anglus'lardan (İngilizce: Angle) kaynaklanır.Angleland (Angle Diyarı) olarak kullanılan isim daha sonra England olarak dönüşmüştür.İngiltere adı günümüzde zaman zaman Birleşik Krallık yerine de kullanılır.
  Coğrafya
  İngiltere, Büyük Britanya adasının merkezi ve güney üçte ikisini, ayrıca çevredeki adaları (en büyükleri Isle of Wight) kaplar. Kuzeyde İskoçya, Batıda Galler ile komşudur. Britanya takımadalarında kıta Avrupası'na en yakın olan ülkedir: Fransa'dan sadece 52 km uzunluğundaki Manş Denizi ile ayrılır. Manş Tüneli, ülkeyi kıta Avrupası'na bağlar. Fransa-İngiltere sınırı, kanalın tam ortasından geçer.  İngiltere'nin büyük kısmı alçak tepelerle kaplıdır. Ancak kuzeye doğru biraz daha dağlık bir görünüm alır, Pennine Dağları ülkeyi kuzeyden güneye doğru ikiye ayırır. Buna karşın dağlar fazla yükselmez. En yüksek nokta, 978 m. irtifadaki Scafell Pike zirvesidir.Tepelik bölgeyle dağlık bölge arasındaki sınırı Tees-Exe hattının oluşturduğu kabul edilir. Doğuda düz bir bataklık bölge olan the Fens yer alır. Bataklığın büyük kısmı tarım amacıyla kurutulmuştur.

  İngiltere'nin en büyük kentlerinin hangileri olduğu tartışmalı bir konudur. Sıralama "kent" kelimesinin farklı tanımlanmasıyla değişmektedir, oturdukları şehrin önemini yüksek göstermek isteyenler kendilerine uygun tanımı seçmektedir. Ancak hangi tanım esas alınırsa alınsın, Londra İngiltere'nin en büyük kenti olduğu gibi dünyanın da önemli kentleri arasındadır. Özellikle merkezi ve kuzey İngiltere'deki bazı kentler nüfus ve faaliyetler açısından önem taşır: Manchester, Birmingham, Leeds, Liverpool, Newcastle, Sheffield, Bristol, Coventry, Leicester, Nottingham ve Hull gibi.

  İngiltere'nin en büyük doğal limanı merkezi güney kıyıda yer alan Poole'dür. Bu limanın, Avusturalya'daki Sydney'den sonra, dünyanın en büyük ikinci doğal limanı olduğu iddia edilir.
  Tarih
  Londra'daki Parlamento Binası ve Big Ben
  Tower Bridge, Londraİngiltere'nin bilinen ilk yerlileri Keltlerdir. Romalılar, Batı Avrupayı istila ederken İngiltere'yi de fethedip (1. yüzyıl) adaya "Britania" adını vermişlerdir. Roma egemenliğinin dört yüzyıl sürmesine karşın ülke bu durumdan fazla etkilenmemiştir. 5. - 8. yüzyıllarda Anglus ve Sakson halklarının karışımından oluşmuş Anglosakson halkının akınları, Keltleri kuzey ve batıdaki dağlık yörelere sürerek adaya yeni halkların yerleşmelerine olanak sağlamıştır. Bunu, Danimarka ve 11. yüzyılda Norman istilaları izledi. Normandiyalı Fatih I. William beş yıl içinde ülkeye egemen oldu. Norman kralların yönetiminde Anglosaksonlarla Normanlar birbirlerine karıştı, dil yapısı da ona göre biçimlendi. 1485'te başa geçen Tudor Hanedanı'ndan Kral 8. Henry kilisede reform yaptı ve İngiliz deniz gücünü kurdu. I. Elizabeth (1558-1603) Anglikanizmi İngiltere'nin resmi dini olarak kabul edip Katolik direnişini kırdı; yenilmez İspanyol armadası'nı bozguna uğratarak, İrlanda'yı İngiltere topraklarına kattı.

  Saltanatı döneminde sanat ve edebiyat alanlarında büyük gelişmeler oldu. Kısa süren cumhuriyet döneminden sonra (1649-1658) yeniden krallığa dönüldü. Kraliçe Victoria (1837-1901) zamanında İngiltere dünyanın en büyük gücü durumuna geldi. 1877'de Hindistan sömürgeleştirildi. Mısır ele geçirildi (1882). İngiltere, I. Dünya Savaşı'ndan zaferle çıktı. 1936'da Mısır bağımsız oldu. Sudan'da İngiliz-Mısır ortak yönetimi kuruldu. İngiltere, 2. Dünya Savaşı'ndan da zaferle çıktıysa da batı dünyasının liderliğini Amerika Birleşik Devletleri'ne bırakmak zorunda kaldı. Hindistan, Pakistan, İrlanda ve Afrika'da birçok sömürge bağımsızlıklarına kavuştu. Savaş sonrası seçimleri İşçi Partisi kazandı. 1951'de Muhafazakarlar yeniden iktidara geldilerse de bazı iç ve dış güçlüklerle karşılaştılar. 1952'de Kraliçe II. Elizabeth tahta çıktı. 1951-1964 arasında iktidarda bulunan, Muhafazakar Parti (Churchill, Eden, MacMillan, Douglas-Home hükümetleri) sosyal ve ekonomik güçlükleri yenmede başarılı olamadı. İşçi Partisi iktidarı döneminde (1964-1970), sterlin devalüe edildiyse de ekonomik bunalım tam olarak giderilemedi. Kuzey Denizi'nde petrol bulunması ülke ekonomisini bir ölçüde rahatlattı.

  1979'da iktidara gelen Muhafazakâr Parti lideri Margaret Thatcher yönetimindeki yeni hükümet sıkı para politikası ve ücretlerin dondurulması siyaseti ve enflasyonu yenmeye, ülkeye eski istikrarlı ekonomik gücünü kazandırmaya çalıştı. Ancak İrlanda'daki Katolik tehdiş hareketleri ve içerde yabancılara karşı başlayan düşmanlık Thatcher Hükümeti'ni uğraştıran önemli sorunlar oldu. Thatcher'in 1990 yılının sonlarında istifa etmesi üzerine yerine John Major başbakan oldu.
  Siyasi Durum
  İngiltere, Birleşik Krallık'ı oluşturan 4 ülkeden biridir.

  İngiltere, Birleşik Krallığın en gelişmiş ve en kalabalık ülkesidir. 60 milyondan fazla olan Birleşik Krallık nüfusunun %85'i İngiltere'de yaşamaktadır.
  İktisat
  Çalışan nüfusun %40'ını sanayi kollarındakiler oluşturur. İngiltere sanayi devrimini Avrupa'da ilk gerçekleştiren ülkedir. Sanayi 18. yüzyıl'ın ikinci yarısında zengin taş kömürü yataklarının işletilmesiyle başlamıştır. Günümüzde taşkömürü üretimi azalmıştır (yılda 122 Mt) ve hepsi iç tüketimde kullanılmaktadır. Enerjinin ancak üçte biri kömürden sağlanmaktadır. Buna karşılık hidrokarbon üretimi artmıştır. Bunun önemli bir bölümü (53 Mt petrol, 40 milyar doğalgaz) Kuzey Denizi'nden çıkartılmaktadır. Yine de yılda 20 Mt petrol dışalımı yapılmaktadır. Elektrik üretimi 288 milyar KWh'yi bulur ve bunun 37 KWh'si nükleer santrallardan sağlanır. Çelik üretimi, çoğu dışarıdan satın alınan demir cevherinden olmak üzere yılda 20 Mt kadardır. Gemi yapımı ve motorlu taşıt endüstrileri çok gelişmiştir (2 milyona yakın taşıt, bunun %80'i binek otosu). Uçak sanayi ile birlikte daha birçok sanayi dalını bunlara eklemek gerekir (takım tezgahları, tarım ve demiryolu makineleri, elektrikli makineler vb.)

  En eski endüstri kolu tekstildir. Ancak eski önemini yitirmiş durumdadır. Bununla birlikte dışarıdan alınan pamuk ve hem yerli hem ithal yünle yılda 90.000 ton pamuklu, 185.000 ton yünlü üretilmektedir. Sentetik tekstil üretimi ise 400.000 ton dolayındadır. Kimya endüstrisi tekstile göre daha yeni olmasına karşın büyük bir hızla gelişmiştir. Petrokimya sanayinin (plastik madde, sentetik iplik, kauçuk, vb.) önemi de diğer kimya dallarına (gübre, boya, sabun, vb. üretimi) göre daha fazladır.

  Endüstrinin yanında tarım ikinci plandadır. Çalışan nüfusun ancak %5'i tarım alanındadır. Gerçekte doğal koşullar da tarıma pek elverişli değildir. Yetiştirilen başlıca ürünler; buğday (5-10 Mt), patates, şeker pancarı, sebze ve meyvedir. Hayvancılık, tarıma göre daha geniş bir yer tutar: 15 milyon baş sığır, 30 milyon baş koyun. Yılda 1 Mt balık tutulmaktadır. Yoğun gübre kullanımına karşın tarım üretimi nüfusu beslemeye yetmemektedir.

  İngiltere'nin önemli gelir kaynağı eskiden bu yana ticaretti. Sömürgelerden ve geri kalmış ülkelerden alınan hammaddeler işlenerek yine bu ülkelere satıldığından ekonomik zenginlik büyük boyutlara ulaşmıştı. Sömürgeler bağımsızlıklarını kazandıktan sonra bu durum değişmiştir. Bununla birlikte çok uluslu İngiliz şirketleri (British Petroleum, Imperial Chemical Ins. ve Shell gibi) ve büyük bir ticaret filosu ticaret dengesini ülke lehine destekleyici etmenlerdir. Ancak gene de ülke ekonomisi zaman zaman bunalıma düşmekte, bu da toplumsal sorunlara yol açmaktadır. Dolayısıyla İngiltere giderek eski ekonomik gücünü yitirmektedir.
  Spor
  İngiltere, Dünya çapında ün yapan futbol ligi FA Premier Lig'in anavatanıdır. Bu ligde Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası kazanmış takımlardan Chelsea, Manchester United, Arsenal, Newcastle United,Liverpool, Middlesbrough bulunur. Ayrıca Dünya Kupası'nı kazanan ülkeler arasındadır.

  İngiltere'de her yıl Haziran ayında tenis sporunun en eski turnuvası olan Wimbledon Tenis Turnuvası düzenlenmektedir. Ülke ragbi ve kriket sporlarının da beşiği olarak bilinir.

 4. 4
  FrEeDoM
  Usta Üye
  İ S P A N Y A


  Resmi Dil : İspanyolca
  Başkent : Madrid
  En büyük kent : Madrid
  Kral : I. Juan Carlos
  Başbakan : José Luis Rodríguez Zapatero
  Yüzölçümü :
  Su %'si Ülkeler arasında 50'nci, 504.782 km², %1,04
  Nüfus : Yoğunluk Ülkeler arasında 23'üncü, 55.116.894, 89,4/km²
  Para birimi : Euro(€)
  Saat dilimi : CET (UTC+1), CEST (UTC+2), Kanarya Adaları (UTC+0)
  Ulusal marş : Marcha Real
  İnternet alan adı : .es
  Uluslararası telefon kodu : +34
  İspanya Avrupa'nın Güneybatısında, İber yarımadası'nda yer alan ve Parlamenter Monarşi ile yönetilen bir Akdeniz ülkesidir.

  Coğrafya
  İspanya, Portekiz ve Birleşik Krallık'a ait olan, Cebelitarık ile birlikte İber Yarımadası'nda, 36° ve 43,5° kuzey enlemleri ve 9° batı ve 3° doğu boylamları arasında bulunur. İspanya İber Yarımadası'nın yedide altısını kaplar. Kuzeydoğusunda Pireneler boyunca Fransa ve Andorra ile İspanya arasındaki sınır uzanır. Bununla birlikte Akdeniz'de bulunan Balear Adaları, Atlantik Okyanusu'ndaki Kanarya Adaları ve Kuzey Afrika kıyılarında bulunan Septe ve Melilla eyaletleri de İspanya sınırları dahilindedir. Fransa sınırlarındaki Llívia şehri de İspanya'ya aittir. Bununla birlikte Fas kıyılarında bulunan Chafarinas Adaları, Peñón de Vélez de la Gomera, Alhucemas, Alborán ve Columbretes Adaları ve Perejil Adası da İspanya'ya aittir.

  Septe ve Melilla şehirleri Kuzey Afrika'da bulunur ve Fas gibi Akdeniz kıyısındadırlar. İspanya’nın yüzölçümü 505.988 km karedir. İspanya, dağlık bir ülke olup ortalama yüksekliği 600 m olan dağlarıyla yükseklik açısından Avrupa'da İsviçre'den sonra ikinci sırada yer alır.

  Plato ve yüksek ovaları çevreleyen dağların batı kesimleri hariç yarımadanın beşte ikisinden fazlasını sıradağlar kuşatır.Yarımadanın belli başlı nehirleri doğudan batıya doğru bir yol izleyerek Atlantik Okyanusu'na akar. Ebro nehri, Akdeniz'e dökülür. Denizciliğe elverişli tek nehir olan Guadalquivir ise Sevilla Şehri’nden geçer.

  İspanya'nın en kuzeydeki noktası Esteca de Vares, en batıda Toriñana Burnu'dur, bunların ikisi de Galisya Bölgesi'ndedir. En güneydeki noktası Tarifa'daki Punta Marroquí, en doğudaki noktası ise Creus Burnu'dur. Kuzeyden güneye doğru uzanan en geniş alan 856 km, doğudan batıya uzanan en geniş alan ise 1. 020 km'dir.

  İspanya'nın en büyük (ve tek) gölü 368 hektarlık bir alana yayılan ve 55 metre derinliğinde olan Lago de Sanabria'dır.

  Yüzey Şekilleri
  Mallorka yat limaniİspanya'daki en yüksek dağ Kanarya Adaları'na ait olan Tenerife Adası'ndaki Pico del Teide (3718 m)'dir. Anakaradaki en yüksek dağ Granada Eyaleti'ndeki Sierra Nevada'da bulunan Mulhacén (3482 m) dağıdır.

  İspanya'nın kuzey kıyısı sadece Gijón ve Avilés ve Ribadeo ve La Coruña'nın arasında önemli çıkıntılar gösterirken, diğer yerlerde neredeyse düz bir hat şeklinde ilerler. Ülkenin diğer kıyılarına nazaran bu kıyı şeritleri dik ve aşılması zor kıyılar olarak tanımlanabilirler.

  Bunun nedeni burada bulunan dağların hemen hemen her yerde denizin içine kadar girmesidir. Bu kıyı şeridine ancak nehirlerin ağzından ve denizin kıyının iç taraflarına kadar girdiği, özellikle Galisya bölgesinde sıkça bulunan kollardan (Ríalardan) mümkündür. İspanya'nın batısı da tamamen bu kıyı özelliklerini gösterir, ama buradaki dağlar sadece burunlarda denizin içine kadar girdiklerinden ve Ría'ların arka kısımlarında genellikle düzlük alanlar bulunduğundan kuzey kadar aşılması güç bir kıyı şeridi değildir.

  Güney ve Doğu kıyılarının karakteristik özelliği ise düz haliçler ve bu haliçlerin aralarında bulunan ve tepelik alanlarla sona eren çıkıntılardır. Bu şeritler kuzey ve batı kıyılarına oranla çok daha kolay aşılabilen kıyılardır. Güney kıyısındaki en önemli körfezler batıdan doğuya doğru Cádiz, Málaga, Almería ve Cartagena Körfezleri; doğu kıyısındakiler ise Bahía Alicante ve Valencia Körfezi'dir. İspanya'nın en uzun nehirleri Duero, Tajo ve Ebro'dur.

  Bölgeler
  Kurtuba'daki büyük camiİspanya 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler ise toplam 50 ile ayrılmışlardır. Ayrıca iki de özerk kent vardır (Septe ve Melilla). Özerk bölgeler aşağıda sıralanmıştır:

  Aragona
  Asturyas
  Balear Adaları
  Bask Ülkesi
  Kantabria
  Kastilya-La Mancha
  Comunidad Valenciana
  Comunidad de Madrid
  Endülüs Özerk Bölgesi
  Ekstremadura
  Galisya
  Kanarya Adaları
  Kastilya Leon
  Katalonya
  La Rioja
  Navarra
  Región de Murcia

  İspanya'nın İklimi
  İspanya'da hakim olan iklim kabaca aşağıdaki iklim kuşaklarına ayrılabilir:
  Atlantik İklim: Atlantik Okyanusu kıyısındaki bölgelerde görülür: Galisya, Asturya, Kantabria,Bask Ülkesi, Navarra. Özellikle kış aylarında yağış görülür, kış ve yaz oldukça ılıman geçer.
  Okyanus-Kıtasal İklim: İber Yarımadası'nın ortasında görülür: Kastilya Leon, Madrid, La Rioja, Kastilya-La Mancha , Ekstremadura ve Endülüs. Kışlar oldukça soğuk geçer ve özellikle kuzeyde kar yağışları görülür, yazlar ise sıcaktır.
  Kıtasal Akdeniz İklimi: Aragona, Katalonya, Valencia, Murcia, Kastilya-La Mancha ve Endülüs'te görülür. Yağışlar ilkbahar ve sonbahar aylarında görülürken, yazlar sıcak, kışlar ise soğuk geçer.
  Akdeniz İklimi: Katalonya'da, Balear Adaları'nda, Valencia'da, Murcia'da ve Endülüs'te görülür. Çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar aylarında yağış görülür. Yağışlar kuzeyden güneye doğru gidildikçe azalan bir seyirdedir (Barselona 640 mm, Tortosa 524 mm, Valencia 454 mm, Alicante 336 mm, Almería 196 mm). Kış aylarındaki hava sıcaklıkları çok düşük olmamakla birlikte yazın sıcak bir hava hakimdir.
  Subtropikal İklim: Kanarya Adaları'nda görülür. Neredeyse bütün yıl boyunca ılıman bir iklim hakimdir (18 ile 24 °C arası). Kış mevsimi yok denecek kadar hafif geçer. Santa Cruz de Tenerife'deki ortalama hava sıcaklıkları Ocak ayında 17,9 °C, Ağustos ayında ise 25,1 °C'dir. Kanarya Adaları'nın yağış oranı bölgeden bölgeye büyük farklılıklar göstermektedir.
  Dağ İklimi: Pireneler'in yüksek kesimlerinde ve Kastilya dağlarının yüksek yerlerinde görülen bir iklimdir. Kışlar uzun geçer, yazlar ise kısa ve ılımandır.

  Nüfus: 40.037.995
  Nüfus artış hızı: binde 1
  Bebek ölüm oranı: binde 5
  Ortalama ömür: 79 yıl  Diller

  Cibeles Fiskiyesi, Madridİspanya'da ağırlıklı olarak İspanyolca, Katalanca, Galiçyaca ve Baskça konuşulur. İspanyolca İspanya'nın tek resmi dili olarak kabul edilir, diğer diller ise sadece otonom bölgelerde günlük hayatta kullanılan ana dildir.

  Bununla birlikte Valencia Bölgesi'nde Katalanca'nın bir başka lehçesi olan Valensiyaca konuşulurken, Balear Adaları'nda da Katalanca'nın bir başka lehçesi olan Mayorka Lehçesi konuşulur. Bunların dışında küçük gruplar tarafından konuşulan azınlık dilleri de bulunur. Bunlardan birkaç tanesi Asturyasca, Aragonca ve Aranese'dir. Bununla birlikte Melilla'da yaşayan Masiriler Tamazight dilini konuşurken, Olivenza'da hâlâ Portekizce konuşan gruplar bulunmaktadır.  Tatil sezonu başladığında Almanya'dan, Polonya'dan ve birçok Güney Amerika ülkesinden özellikle tatil yörelerine çalışmaya gelen bir çok kişi bulunuyor. Costa Blanca ya da Costa del Sol gibi bazı turistik bölgelere yerleşmiş olan birçok Alman ve İngiliz de mevcuttur.

  Yabancı dil olarak İngilizce ve Fransızca konuşulur. Genç İspanyollar yabancı dil olarak daha çok İngilizceyi öğrenirken, yaşı büyük olan İspanyollar daha ziyade Fransızca bilmektedirler.

  Katalonya'daki okullarda ve üniversitelerde çoğunlukla Katalanca öğretilmektedir, derslerde ve sınavlarda ise İspanyolcayı kullanmak zorundadırlar ve ispitancada konuşulur. Bu dil hayvan dilidir.

  Dinler

  Nüfusun %92'si resmi olarak Katolik'tir. Ama 2002 yılında Centro de Investigaciones Sociológicas kurumunun yaptığı bir anket sonucunda ankete katılanların sadece %80'i Katolik olduğunu söylemiştir. %12'lik kesimin ise herhangi bir dine mensup olmadığı ortaya çıkmıştır. Katolik Kilisesi Papalıkla yapılan bir anlaşmadan dolayı İspanya Hükümeti tarafından desteklenen bir kilisedir. İspanya'da Katolik Kilisesi inananlardan toplanan yardımlar sonucu ayakta kalmadığından, resmi olarak yardım toplamasına da gerek yoktur. Hıristiyanların en çok ziyaret ettiği kutsal yerlerden biri olan Santiago de Compostela da İspanya'da bulunmaktadır.
 5. 5
  FrEeDoM
  Usta Üye
  A M E R İ K A B İ R L E Ş İ K D E V L E T L E R İ ( A B D )
  Amerika Birleşik Devletleri, (İngilizce: United States of America) Kuzey Amerika kıtasında yer alan, 50 eyaletten oluşan federal bir devlet. ABD Anayurdunun komşuları, kuzeyde Kanada ve güneyde Meksika'dır. Resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776'dır.

  Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusu'ndan batıda Büyük Okyanus'a kadar 4.500 km genişliğindedir.

  Alaska ve Hawai'yi de içine alan Amerika Birleşik Devletleri'nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Alaska, Kanada'nın kuzeybatısındadır. Hawai ise, Büyük Okyanus'ta olup, kıta üzerindeki Amerika Birleşik Devletleri'nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Alaska 50 eyaletin içinde yüzölçümü en fazla olanıdır. Ülkenin güney tarafında bulunan Teksas ikinci gelmektedir.
  Kuruluşu
  Amerika'nın 1492'de keşfinden sonra İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler, bu kıtada toprak sahibi oldular. İngilizler, Amerika'daki topraklarını genişlettikten sonra İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden göçmenler alıp buralara yerleştirerek koloniler kurdular. 18. yüzyıl ortalarında, bu kolonilerin sayısı 13'e yükseldi ve bu Onüç Koloni, Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturdu.

  Amerika kıtası insanlar için yeni olanaklar ve yeni bir hayat sağladı. Daha sonra bu koloni sistemi emperyalizm politikasına dönüştü. İngiliz kolonileri Birleşik Krallık'a endüstri konusunda hizmet ediyordu, İngilizler kolonilerden vergi alıyordu. Koloniler zaman içinde İngiliz devletinden farklı bir kimlik geliştirmeye başladı. Nüfus hızla büyüyor, tarıma dayalı ekonomi gelişiyor, iş adamları ticari ataklarda bulunuyordu. Dinsel yapıda da farklılık vardı. Avrupadan gelenler tutucu bir protestanlık geliştirmişti.

  Yönetimleri de İngilizlerden farklıydı.Kolonilerin her birinde (Pensilvanya dışında),iki yasama meclisi bulunuyordu. Kolonileri temsil eden alt meclisin üyeleri mal sahipleri tarafından seçiliyor, Krallığı temsil eden üst meclis üyeleri ise İngiliz Kralı'nın tarafından tayin ediliyordu. Kolonilerde yaşayanlar aynı zamanda mahkemeler kurmuştu ve İngiltere hukuk sistemini uyguluyordu.

  1756-1763 yılları arasında İngiltere'nin Avusturya, Fransa ve Rusya ittifakıyla yaptığı savaşlar (Yedi Yıl Savaşları), İngiliz maliyesi üzerinde ciddi bir yük oluşturmuştu.İngiltere mali yükünü gidermek amacıyla yeni vergiler koyması, Amerika'daki kolonilerin tepkisiyle karşılaştı. Koloniler yüksek gelirler ödeyip, karşılığında hiç bir şey almamaktan rahatsızdı. Tütün ihracatına gelen ek vergiyle koloniler, 18. yüzyıl ortalarından beri kazanmaya hazır oldukları bağımsızlık mücadelesini hayatta geçirdiler. Savaşın başlarında George Washington, Thomas Jefferson tarafından kaleme alınan ve özgürlük isteklerini dile getiren Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'ni yayınladı.

  Altı yıl süren savaş sonunda, George Washington komutasındaki koloni güçleri tarafından yenilgiye uğratılan İngiltere geri çekilmiş ve 1783 yılında 13 koloninin bağımsızlığını kabul etmiştir. Bağımsızlıklarını ilan eden koloniler, içişlerinde serbest eyaletlerden oluşan Amerika Birleşik Devletleri'ni kurmuşlardır (1787). 1789'da Anayasanın tamamlanıp onaylanmasıyla artık yeni bir ulus doğmuştu.


  İklim
  Amerika Birleşik Devletleri'nde çok değişik iklimler görülür. Doğu ve batı kıyılarındaki sıradağlar, okyanusların iç kısımların iklimine tesir etmesini önlediklerinden, bu kıyı şeritleri hariç bütün ülkede karasal iklim hakimdir.

  Orta kısımlar çok yüksek olduğundan, mevsimler arasında pek fazla sıcaklık farkı yoktur. Appalachian Dağları mühim bir engel meydana getirmezler. Yaz mevsiminde orta bölgelere alçak basınç hakim olmasına rağmen, okyanustan gelen nemli hava Appalachianlar tarafından engellenmediği için orta bölgeler yaz mevsiminde bol bol yağış alırlar. Batı taraflarında ise yağış daha azdır.

  Atlantik Okyanusu'na kıyı olan şeridin güney kısmı nisbeten yağışlı ve ılıman olmasına rağmen, kuzeyi daha serin olup kışları pek şiddetli geçer.

  Meksika körfezine bakan güney kısım açık ve düz olduğundan bu kısımlarda tropikal iklim hakimdir. Burada yazlar sıcak, kışlar ise ılımandır. Her mevsimde bol yağış görülür. Alaska kıyı şeridi, denizden etkilenen bir iklime sahip olmasına rağmen, iç kısımlarında çok şiddetli soğuklar görülür.
 6. 6
  FrEeDoM
  Usta Üye
  R U S Y A F E D E R A S Y O N U
  Resmi Dil : Rusça
  Başkent : Moskova
  En büyük şehir : Moskova
  Devlet başkanı : Vladimir Putin
  Başbakan : Viktor Zubkov
  Yüzölçümü : Su %'si Ülkeler arasında 1'inci, 17.075.400 km², %0,5
  Nüfus : Nüfus yoğunluğu Ülkeler arasında 8'inci, 142,754,000, 8,3/km²
  GSMH : Kişi başına GSMH (Satın alma gücü 2005 tahmini), 1,450 trilyon $ (Ülkeler arasında 9'uncu), 9,800 $
  Bağımsızlık : 26 Aralık 1991
  Para birimi : Ruble (RUB)
  Saat dilimi : (UTC+2 - UTC+12)
  Ulusal marş : Rusya Federasyonu Ulusal Marşı
  İnternet alan adı : .ru
  Uluslarası arama kodu : 7


  Genel Bilgiler
  Rusya Federasyonu (Rusça: Росси́йская Федера́ция, Rossiyskaya Federatsiya), kısaca Rusya (Rusça: Росси́я, Rossiya). Doğu Avrupa ile kuzey avrupa'ya yayılmış, ve 17,075,400 km²'lik[1] yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir.[2] Nüfus olarak ise sıralamada sekizincidir. [3](İlk yedi ülke: Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya, Brezilya, Pakistan ve Bangladeş)


  Tarihi
  Rusya'nın tarihi Doğu Slavlarla başlar. Kiril Abecesi'nin icat edildiği 864 yılından önce Rusların tarihi hakkındaki bilgiler azdır. Rusların kurduğu ilk büyük devlet olan Kiev Knezliği 13. yüzyılda Moğol istilasına uğrayarak yıkıldı. 14. yüzyılda kurulan Moskova Knezliği ise zamanla gelişerek 16. yüzyılda Rusya Çarlığı haline geldi. Bu Çarlık 18. yüzyılda daha da güçlenerek Rusya İmparatorluğunu oluşturdu.

  Rusya I. Dünya Savaşı'nı savaşmaktayken monarşiden hoşnut olmayan Bolşevikler işçi ve köylü kitlelerini yanlarına alarak 1917 yılında Ekim Devrimini yaptılar. Bu tarihten sonra Rusya sosyalizme dayalı bir devlet yapısı oluşturdu. Eski Rusya İmparatorluğu'nun sömürgeleri olan bir çok devleti de kapsayan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ni ilan etti. II. Dünya Savaşını Soğuk Savaş yılları izledi. Rusya'nın başını çektiği Sovyetler Birliği Doğu Avrupa'daki bir çok devletle Varşova Paktını imzalayarak Doğu Bloğu'nun önderliğini üstlendi. Batı Bloğu ülkeleri de NATO örgütünü kurdular. Ancak ekonomik ve askeri açılardan Batı Bloğu'nun gerisinde kalan Doğu Bloğu 1990lı yıllarda parçalandı. Bu parçalanmayı Sovyetler Birliği'nin kendisi de izledi. Bütün Sovyet Cumhuriyetleri birer birer bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1991 yılının Aralık ayında da Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti de bağımsız bir ülke haline gelerek Rusya Federasyonu'nu oluşturdu.


  Coğrafya ve İklim
  Rusya Federasyonu Avrasya kıta sahanlığının kuzeyinde bulunur. Arktik (Kuzey Kutup dairesi) ve çevresindeki (sub-Arktik) bölgelerin büyük bir oranı sınırları içinde olduğundan diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, metrekareye daha düşük kişi yoğunluğuna, ekonomik faaliyet ve coğrafi (fiziki) çeşitlik görülür. Bu bölgelerden daha güneye gelindiğinde coğrafi ve bitki örtüsü çeşitliliği artar. Rusya dünyanın en soğuk ülkesidir.[4] Ortalama yıllık sıcaklık −5.5 °C (22 °F)dir. Karşılaştırma için İzlanda'nın ortalama yıllık sıcaklığı 1.2 °C (34 °F) ve İsveç'in ortalama yıllık sıcaklığı 4 °C (39 °F)'dir. Lakin bu karşılaştırma, ülke genelini gösterdiğinden geniş yüzölçümde değişken ve ılıman iklim çeşitliliğine sahip Rusya için yanıltıcıdır.


  Sınırlar
  Azerbaycan (284 km), Beyaz Rusya(Belarus) (959 km), Çin (3,645 km), Estonya (294 km), Finlandiya (1,313 km), Gürcistan (723 km), Kazakistan (6,846 km), Kuzey Kore (19 km), Litvanya (217 km), Letonya -Kaliningrad Bölgesi (227 km), Moğolistan (3,485 km), Norveç (195 km), Polonya- Kaliningrad Bölgesi (206 km), Ukrayna (1,576 km)

  Zaman Dilimi
  Rusya Federasyonu toprakları 11 zaman dilimi boyunca uzanır. Bu kadar farklı zaman dilimine yayılabilmiş tek ülkedir.


  Nüfus
  143 milyonluk Rusya nüfusunun %73'ünü kentlerde yaşayanlar, %27'sini ise kırsal kesimde yaşayanlar oluşturmaktadır.

  60 farklı etnik grubun yaşadığı Rusya Federasyonu'nda başlıca etnik gruplar şunlardır; 116 milyon Rus, 5,2 milyon Tatar, 2,9 milyon Ukraynalı, 1,7 milyon Çuvaş, 1,6 milyon Başkort, 1,4 milyon Çeçen, 1,2 milyon Beyaz Rus, 1,1 milyon Moldovalı, 1,1 milyon Ermeni, 700 bin Udmurt, 700 bin Azari, 400 bin Alman.

  Yaş ortalaması erkeklerde 24, kadınlarda ise 40'tır. Ortalama ömür ise sırasıyla, 59 ve 71 yıldır.

  Rusya Türkleri
  Yaşayan Türk Grupları Yakutlar, Dolganlar, Tatarlar, Tuvalar (Şor, Karagas, Hoton, Drahad, Öngüt), Başkortlar, Çuvaşlar, Altaylar, Hakaslar, Türkmenler, Nogaylar vb.
  Tahmini Nüfus 18 milyon kadar
  Yoğun Bulunduğu Şehirler Özerk cumhuriyetler dışında Astarahan, Omsk, Samara, Barnaul, Stavropol, Orenburg, Tobol, İrkutsk, Novosibirsk gibi şehirlerde

  İdari Bölümler
  Rusya Federasyonu, 88 federe yapıya (Rusça: субъе́кт(ы), sub'ekt(ı)), birliğe dahil birime, bölünmüştür. Bu birimlerden 21 tanesi özerk cumhuriyet, 48 tanesi oblast (bölge), 7 tanesi kraylar (yöreler) , 1 tanesi otonom bölge, 9 tanesi otonom birim, 2 tanesi federe şehir'dir (Federasyonun doğrudan yönetimi altında olan şehirlerdir). Ayrıca 7 federal bölgeye ayrılarak ulusal seviye ile federe yapılara arasında yeni bir katman oluşturulmuştur.
 7. 7
  FrEeDoM
  Usta Üye
  A V U S T R A L Y A

  Konum: Avustralya dünyanın en eski kıtalarından biridir. Hint ve Pasifik Okyanusları arasında uzanır. Komple bir kıtayı kaplayan tek ülkedir.
  Coğrafi konumu: 27 00 Güney enlemi, 133 00 Doğu boylamı
  Haritadaki konumu: Avustralya kıtası
  Yüzölçümü: 7,686,850 km²
  kara: 7,617,930 km²
  su: 68,920 km²
  Sınırları: 0 km
  Sahil şeridi: 25,760 km
  İklimi
  Kıtanın hemen hemen üçte biri tropik ve kalanı ılıman bölgedir. En soğuk bölgeler Tasmanya'nın yayla ve yüksek yerlerinde ve anakaranın güney doğu kıyılarındadır. Yıllık ortalama sıcaklık kuzeyde 27 dereceden güneyde 13 dereceye kadar değişir.
  Arazi Yapısı
  Genellikle yüksek olmayan yaylalar, güneydoğuda verimli ovalar yer almaktadır. Erozyonla ortaya çıkan asıl ana kara 3000 milyon yıldan daha yaşlıdır.
  Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Eyre Gölü -15 m
  en yüksek noktası: Kosciuszko Dağı 2,229 m
  Doğal kaynakları: boksit, kömür, demir yatakları, bakır, kalay, gümüş, uranyum, nikel, tungsten, mineraller, kurşun, çinko, elmas, doğal gaz, petrol

  Arazi Kullanımı
  Tarıma uygun topraklar: %6
  Otlaklar: %54
  Ormanlık arazi: %19
  Diğer: %21 (2005 verileri)
  Sulanan arazi: 25,450 km² (2005 verileri)
  Doğal afetler: Kıyı boyunca kasırgalar; sert kuraklıklar
  Coğrafi not: Toprak bakımından Rusya, Kanada, Çin, Amerika ve Brezilya'dan sonra dünyanın 6. en büyük ülkesidir. Avustralya, dünyanın en büyük adası ve en küçük kıtasıdır. Ayrıca bir ülkeden oluşan tek kıtadır.

  Nüfus Bilgileri
  Nüfus: 20,264,082 (Temmuz 2006 verileri)
  Yaş yapısı: 0-14 yaş: %19.6 (erkek 2,031,313; kadın 1,936,802)
  15-64 yaş: %67.3 (erkek 6,881,863; kadın 6,764,709)
  65 yaş ve üzeri: %13.1 (erkek 1,170,589; kadın 1,478,806) (2006 verileri)
  Nüfus artış oranı: %0.85 (2006 verileri)
  Mülteci oranı: 3.85 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)
  Cinsiyet oranı: doğumlarda: 1.05 erkek/kadın
  15 yaş altı: 1.05 erkek/kadın
  15-64 yaşlarında: 1.02 erkek/kadın
  65 yaş ve üzeri: 0.79 erkek/kadın
  toplam nüfusta: 0.99 erkek/kadın (2006 verileri)
  Bebek ölüm oranı: 4.63 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini)
  Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 80.5 yıl
  erkeklerde: 77.64 yıl
  kadınlarda: 83.52 yıl (2006 verileri)
  Ortalama çocuk sayısı: 1.76 çocuk/1 kadın (2006 verileri)
  HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: %0.1 (2003 verileri)
  HIV/AIDS - hastalıkları taşıyan insan sayısı: 14,000 (2003 verileri)
  HIV/AIDS - hastalıklarından ölenler: 200 den az (2003 verileri)
  Ulus: Avustralyalı
  Nüfusun etnik dağılımı: Beyaz ırk %92; Asya Kökenli %7; Aborjinler ve diğerleri %1
  Din: Anglikan %26.1; Roman Katolik %26; Diğer Hıristiyan Mezhepleri %24.3
  Dil: İngilizce ve diğer yerel lisanlar
  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri bilgiler
  toplam nüfus: %99
  erkek: %99
  kadın: %99 (2003 verileri)

  Yönetimi
  Ülke adı: Avustralya
  ingilizce: Australia
  Yönetim biçimi: Federal Parlamenter Demokrasi
  Başkent: Canberra
  İdari bölümler: 6 eyalet New South, Wales, Victoria, Queensland, Güney Avustralya, Tasmania ve 2 büyük bölgeden oluşmaktadır. Buna ek olarak kıta çevresindeki bazı adalar üzerinde bulunan 7 bölge de Avustralya'ya bağlıdır. Avustralya halkının yüzde 66'sı şehirlerde yaşamaktadır.
  Bağımsızlık günü: 1 Ocak 1901
  Milli bayram: Avustralya Günü, 26 Ocak (1788)
  Anayasa: 9 Ocak 1900, 1 Ocak 1901 tarihinden itibaren yürürlüktedir.
  Hukuk sistemi: Avustralya üç seviyeli hükümete sahiptir; Federal Hükümet, Eyalet Hükümeti ve Yerel Hükümet. Federal hükümet başbakanlıkla yönetilir ve savunma, dış işler ve haberleşme gibi ülke konularından sorumludur. Eyalet hükümeti ; eğitim, sosyal refah ve hukuk alanlarında Federal hükümet faaliyetlerini destekler. Yerel hükümet ise şehir planlaması, binaların yerleşimi, kanalizasyon gibi belediye aktivitelerinden sorumludur.


 8. 8
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Ekonomik Göstergeler
  Ekonomiye genel bakış:
  Dünyanın en çok kentleşmiş ve teknolojik açıdan ileri düzeyi yakalamış ülkelerinden biridir. Avustralya'nın gayri safi milli hasılası 20 milyonun altında bir nüfusu olan bir ülke için yüksektir. Eğitim, öğretim, sağlık ve ulaştırma dahil olmak üzere sosyal altyapıya büyük ölçüde yatırım yapmıştır. Avustralya kalkınmış, iyi eğitilmiş ve endüstrileşmenin doruğundaki yapısı ile kendi ihtiyaçlarını iç kaynakları ile karşılayabildiği gibi yüksek oranlarda gıda ve maden ürünleri ihracatında bulunmaktadır.
  İş Gücü: 10.42 milyon(2005)
  Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %2.7 (2005 verileri)
  Sektörlere göre işgücü dağılımı: İşgücünün %34'ü finans ve hizmet sektörü, %23'ü maden ve kamu kurumları, %20'si toptan ve perakende ticaret, %17'si üretim ve endüstri, %6'sı tarım ile uğraşmaktadır.
  İşsizlik oranı: %5.1 (2005)
  Bütçe: gelirler: 249.8 milyar $; giderler: 240.2 milyar $ (2005)
  Endüstri: madencilik, endüstri ve taşımacılık ekipmanları, gıda ürünleri, kimyasallar, çelik
  Endüstrinin büyüme oranı: %1.1 (2005 verileri)
  Elektrik üretimi: 237 milyar kWh (2004)
  Elektrik üretimi için kaynaklar: fosil yakıtlar: %89.93
  hidro: %8.36
  nükleer: %0
  diğer: %1.71 (2004)
  Elektrik tüketimi: 221 milyar kWh (2004)
  Elektrik ihracatı: 0 kWh (2003)
  Elektrik ithalatı: 0 kWh (2003)
  Tarım ürünleri: buğday, arpa, şekerkamışı, meyveler; büyükbaş hayvan, kümes hayvanları
  İhracat tutarı: 103 milyar $ (2005 verileri)
  İhracat ürünleri: kömür, altın, et, yün, alüminyum, demir, buğday, makine ve ulaşım araçları
  İhracat ortakları: Japonya %20.3, Çin %11.5, Güney Kore %7.9, ABD %6.7, Yeni Zelanda %6.5, Hindistan %5 (2005)
  İthalat tutarı: 119.6 milyar $ (2005 verileri)
  İthalat ürünleri: makine ve ulaşım araçları, bilgisayar ve ofis makineleri, telekomünikasyon araçları ve parçaları, ham petrol ve petrol ürünleri
  İthalat ortakları: ABD %13.9, Çin %13.7, Japonya %11, Singapur %5.6, Almanya %5.6 (2005)
  Dış borç tutarı: 323.4 milyar $ (2005)
  Para birimi: Avustralya Doları (AUD)
  Para birimi kodu: AUD
  Mali yıl: 1 Temmuz - 30 Haziran 9. 9
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Ç İ N

  Konum: Doğu Asya, Doğu Çin Denizi, Kore Körfezi, Sarı Deniz ve Güney Çin Denizi kıyısında, Kuzey Kore ve Vietnam arasında yer almaktadır.
  Coğrafi konumu: 35 00 Kuzey enlemi, 105 00 Doğu boylamı
  Haritadaki konumu: Asya
  Yüzölçümü
  Toplam: 9,596,960 km²
  Kara: 9,326,410 km²
  Su: 270,550 km²
  Sınırları : 22,147.24 km
  sınır komşuları: Afganistan 76 km, Butan 470 km, Burma 2,185 km, Hong Kong 30 km, Hindistan 3,380 km, Kazakistan 1,533 km, Kuzey Kore 1,416 km, Kırgızistan 858 km, Laos 423 km, Makau 0.34 km, Moğolistan 4,676.9 km, Nepal 1,236 km, Pakistan 523 km, Rusya (kuzeydoğu) 3,605 km, Rusya (kuzeybatı) 40 km, Tacikistan 414 km, Vietnam 1,281 km
  Sahil şeridi: 14,500 km
  İklim: Son derece çeşitlilik göstermektedir; güneyde tropikal, kuzeyde subarktik iklim hakimdir.
  Arazi yapısı: Arazisinde çok sayıda dağlar, yüksek yaylalar, batısında çöller, doğusunda ovalar, deltalar, tepelikler yer almaktadır.
  Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Turpan Pendi -154 m; en yüksek noktası: Everest Dağları 8,850 m (1999 verileri)
  Doğal kaynakları: Kömür, demir, petrol, doğal gaz, cıva, kalay, tungsten, antimon, manganez, molibden, vanadyum, alüminyum, kurşun, çinko, uranyum, hidro enerji
  Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %14.86
  daimi ekinler: %1.27
  diğer: %83.87 (2005 verileri)
  Sulanan arazi: 545,960 km² (2005 verileri)
  Doğal afetler: Yaygın tayfunlar; su baskınları; depremler; kuraklıklar
  Coğrafi not: Dünyada dördüncü en büyük ülkedir. (Rusya, Kanada ve ABD'den sonra)

  Nüfus Bilgileri
  Nüfus: 1,313,973,713 (Temmuz 2006 verileri)
  Yaş yapısı: 0-14 yaş: %20.8 (erkek 145,461,833; kadın 128,445,739)
  15-64 yaş: %71.4 (erkek 482,439,115; kadın 455,960,489)
  65 yaş ve üzeri: %7.7 (erkek 48,562,635; kadın 53,103,902) (2006 verileri)
  Nüfus artış oranı: %0.59 (2006 verileri)
  Mülteci oranı: -0.39 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)
  Bebek ölüm oranı: 23.12 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini)
  Ortalama hayat süresi: toplam nüfus: 72.58 yıl
  erkek: 70.89 yıl
  kadın: 74.46 yıl (2006 verileri)
  Ortalama çocuk sayısı: 1.73 çocuk/1 kadın (2006 tahmini)
  HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: %0.01 (2003 verileri)
  HIV/AIDS - hastalıkları taşıyan kişi sayısı: 840,000 (2003 verileri)
  HIV/AIDS - hastalıklarından ölenler: 44,000 (2003 verileri)
  Ulus: Çinli
  Nüfusun etnik dağılımı: Çinli %91.9, Zhuang, Uygur, Hui, Yi, Tibetli, Miao, Mançu, Moğol, Buyi, Koreli ve diğer etnik gruplar %8.1
  Din: Taoizm, Budizm, İslam %2-%3, Hıristiyan %1
  Dil: Standart Çince veya Pekin lehçesi olan Mandarin, Yue (Cantonese), Wu (Shanghaiese), Minbei (Fuzhou), Minnan (Hokkien-Taiwanese), Xiang, Gan, Hakka lehçeleri, diğer yerel diller
  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler
  toplam nüfusta: %90.9
  erkek: %95.1
  kadın: %86.5 (2002 verileri)

  Yönetimi
  Ülke adı: Resmi tam adı: Çin Halk Cumhuriyeti
  kısa şekli : Çin
  ingilizce: China
  Yerel tam adı: Zhonghua Renmin Gongheguo
  yerel kısa şekli: Zhong Guo
  kısaltma: PRC (ÇHC)
  Yönetim biçimi: Sosyalist Cumhuriyet
  Başkenti: Pekin
  İdari bölümler: 23 bölge, 5 özerk bölge ve 4 belediye; Anhui, Pekin, Chongqing, Fujian, Gansu, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hainan, Hebei, Heilongjiang, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Jilin, Liaoning, Nei Mongol, Ningxia, Qinghai, Shaanxi, Shandong, Shanghai, Shanxi, Sichuan, Tianjin, Xinjiang, Xizang (Tibet), Yunnan, Zhejiang
  Milli bayram: ÇHC kuruluş günü, 1 Ekim (1949)
  Anayasa: 4 Aralık 1982

  Ekonomik Göstergeler
  Ekonomiye genel bakış: Çin Halk Cumhuriyeti, hızlı büyümesi, dışa karşı nispeten kapalılığı ve dünyanın en kalabalık pazarı olması nedenleri ile bütün dünyanın ilgisini üzerinde toplamaktadır. Hemen hemen bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, bu ülke ile ticari ilişkilerini geliştirmek ve işbirliği olanaklarını arttırmak istemektedirler. Dışa açılma çalışmalarının başladığı yıllardan itibaren günümüze kadar Çin, ekonomik alanda bir çok başarıya imza atmıştır. Dünya nüfusunun %22'sini barındıran Çin'de son 10 yılda ortalama büyüme hızı %10 civarındadır. 1999 yılı için Çin Yönetimi tarafından açıklanan büyüme tahmini, Asya finansal krizinin ekonomide yarattığı olumsuz etkilere rağmen %7'dir. Hızlı kentleşme, giderek artan milli gelir ve sanayileşmede gelinen nokta, bugün Çin'i dünyanın en önemli ekonomik aktörlerinden biri konumuna getirmiştir. 2010 yılında Çin ekonomisinin büyüklüğünün bugün dünyanın en büyük ekonomileri kabul edilen ABD ve Japonya'yı geçeceği iddia edilmektedir. Çin dünyanın en çok enerji üreten birinci, en fazla enerji tüketen ikinci ülkesidir. Ülkede kişi başına düşen enerji tüketiminin hala dünya ortalamasının altında olması da ülkenin gelişme potansiyelinin iyi bir göstergesidir. Kendi içersinde büyük hamleler yapan ve planlı bir kalkınma ve büyüme stratejisi izleyen Çin Halk Cumhuriyeti, komşusu bulunduğu Japonya ve Rusya gibi büyük ekonomilerin de desteği ile öncelikle Asya kıtasında söz sahibi olmaya başlamış ve giderek dünyaya açılmaya başlamıştır.
  GSYİH: Satınalma Gücü paritesi : 10 trilyon $ (2006 verileri)
  GSYİH - reel büyüme oranı: %10.5 (2006 verileri)
  GSYİH - Fert başına: 774,7 $
  GSYİH - sektörlere göre
  Tarım: %11.9
  Endüstri: %48.1
  Hizmet: %40 (2006 verileri)
  Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %1.5 (2006 verileri)
  İş gücü: 798 milyon (2006 verileri)
  Sektörlere göre işgücü dağılımı: tarım %45, endüstri %24, hizmet %31 (2005)
  İşsizlik oranı: %4.2 (2005 verileri)
  Endüstri: Demir - çelik, kömür, makineler, silah, tekstil, petrol, çimento, kimyasal gübre, ayakkabı, oyuncak, gıda maddeleri, otomobil, elektronik aletler, iletişim aletleri
  Endüstrinin büyüme oranı: %22.9 (2006 verileri)
  Elektrik üretimi: 2.5 trilyon kWh (2005)
  Elektrik tüketimi: 2.494 trilyon kWh (2005)
  Elektrik ihracatı: 11.2 milyar kWh (2005)
  Elektrik ithalatı: 5 milyar kWh (2005)
  Tarım ürünleri: Pirinç, buğday, patates, yer fıstığı, çay, darı, arpa, pamuk, domuz, balık
  İhracat: 974 milyar $ (2000)
  İhracat ürünleri: Gıda maddeleri, tütün, makineler, ulaşım cihazları, tekstil ve giyim eşyası, ayakkabılar, mineral yakıtlar, kimyasal ürünler
  İhracat ortakları: ABD %21.4, Hong Kong %16.3, Japonya %11, Güney Kore %4.6, Almanya %4.3 (2005)
  İthalat: 777.9 milyar $ (2006)
  İthalat ürünleri: Tekstil ve tekstil ürünleri, mineral yakıtlar, demir ve çelik ürünleri, makine ve elektrikli cihazlar, kimyasal ürünler
  İthalat ortakları: Japonya %15.2, Güney Kore %11.6, Tayvan %11.2, ABD %7.4, Almanya %4.6 (2005)
  Dış borç tutarı: 305.6 milyar $ (2006 verileri)
  Para Birimi: Çin Yuanı (CNY)
  Para birimi kodu: CNY
  Mali yıl: Takvim yılı

  İletişim Bilgileri
  Kullanılan telefon hatları: 350.433 milyon (2005)
  Telefon kodu: 86
  Radyo yayın istasyonları: AM 369, FM 259, kısa dalga 45 (1998)
  Radyolar: 417 milyon (1997)
  Televizyon yayını yapan istasyonlar: 3,240 (1997)
  Televizyonlar: 400 milyon (1997)
  Internet kısaltması: .cn
  Internet servis sağlayıcıları: 3 (2000)
  Internet kullanıcıları: 123 milyon (2006) 10. 10
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Y U N A N İ S T A N


  Konum: Güney Avrupa'da, Ege Denizi, İon denizi ve Akdeniz kıyısında, Arnavutluk ile Türkiye arasında yer almaktadır.
  Coğrafi konumu: 39 00 Kuzey enlemi, 22 00 Batı boylamı
  Haritadaki konumu: Avrupa
  Yüzölçümü: 131,940 km²
  Sınırları: 1,228 km
  sınır komşuları: Arnavutluk 282 km, Bulgaristan 494 km, Türkiye 206 km, Makedonya 246 km
  Sahil şeridi: 13,676 km
  İklimi: Ilıman, kışlar yumuşak ve nemli, yazlar kuru ve sıcak geçer.
  Arazi yapısı: Dağlar denizden başlayarak bir silsile oluşturmaktalar. Kuzeydoğuda billurlu dağlar, batıda Dinar sistemine bağlı sıradağlar ve Ege Denizinde adalar yer almaktadır.
  Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Akdeniz 0 m
  en yüksek noktası: Olimpos Dağı 2,917 m
  Doğal kaynaklar: Boksit, linyit, manganez, petrol, mermer, hidro enerji
  Doğal kaynakları
  Tarıma Uygun Topraklar: %20.45
  Daimi Ekinler: %8.59
  Diğer: %70.96 (2005 verileri)
  Sulanan arazi: 14,530 km² (2003 verileri)
  Doğal afetler: Ara sıra depremler

  Nüfus Bilgileri
  Nüfus: 10,688,058 (Temmuz 2006 verileri)
  Nüfus artış oranı: %0.18 (2006 verileri)
  Mülteci oranı: 2.34 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)
  Bebek ölüm oranı: 5.43 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini)
  Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 79.24 yıl
  erkeklerde: 76.72 yıl
  kadınlarda: 81.91 yıl (2006 verileri)
  Ortalama çocuk sayısı: 1.34 çocuk/1 kadın (2006 tahmini)
  HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: %0.2 (2001 verileri)
  HIV/AIDS - hastalığı olan insan sayısı: 9,100 (2001 verileri)
  HIV/AIDS - hastalıklarından ölenlerin sayısı: 100 den az (2003 verileri)
  Ulus: Yunan
  Nüfusun etnik dağılımı: Yunan %98, Türk ve diğer %2
  Din: Yunan Ortodoksları %98, Müslümanlar %1.3, diğer %0.7
  Diller: Yunanca %99 (resmi), İngilizce, Fransızca
  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler
  toplam nüfusta: %97.5
  erkekler: %98.6
  kadınlar: %96.5 (2003 verileri)

  Yönetimi
  Ülke adı: Resmi tam adı: Yunan Cumhuriyeti
  kısa şekli : Yunan
  Yerel tam adı: Elliniki Dhimokratia
  yerel kısa şekli: Ellas or Ellada
  eski adı: Yunanistan Krallığı
  Yönetim biçimi: Parlamenter Cumhuriyet
  Başkent: Atina
  İdari bölümler: 51 bölge ve 1 bağımsız bölge; Ayion Oros (Mt. Athos), Aitolia kai Akarnania, Akhaia, Argolis, Arkadhia, Arta, Attiki, Dhodhekanisos, Drama, Evritania, Evros, Evvoia, Florina, Fokis, Fthiotis, Grevena, Ilia, Imathia, Ioannina, Irakleion, Kardhitsa, Kastoria, Kavala, Kefallinia, Kerkyra, Khalkidhiki, Khania, Khios, Kikladhes, Kilkis, Korinthia, Kozani, Lakonia, Larisa, Lasithi, Lesvos, Levkas, Magnisia, Messinia, Pella, Pieria, Preveza, Rethimni, Rodhopi, Samos, Serrai, Thesprotia, Thessaloniki, Trikala, Voiotia, Xanthi, Zakinthos
  Bağımsızlık günü: 1829 (Osmanlı İmparatorluğu)
  Milli bayram: Bağımsızlık günü, 25 Mart (1821)
  Anayasa: 11 Haziran 1975; Mart 1986 tarihinde yeniden düzenlenmiştir.

  Ekonomik Göstergeler
  Ekonomiye genel bakış: Yunanistan, milli gelirinin yarısını karşılayan özel sektöre dayalı kapitalist ekonomiye sahip olduğu halde, devlet, girişimlerinin bazılarını da özelleştirmeyi planlamaktadır. Turizm, döviz kazancı sayesinde ülke gelirinin büyük bir oranını karşılayan endüstridir.
  GSYİH: Satınalma Gücü paritesi : 251.7 milyar $ (2006 verileri)
  GSYİH - reel büyüme: %3.6 (2006 verileri)
  GSYİH - sektörel bileşim
  Tarım: %5.1
  Endüstri: %20.6
  Hizmet: %74.4 (2006)
  Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %3.3 (2006 verileri)
  İş gücü: 4.88 milyon (2006 verileri)
  Sektörlere göre işgücü dağılımı: endüstri %20, tarım %12, hizmet %68 (2004 verileri)
  İşsizlik oranı: %9.2 (2006 verileri)
  Endüstri: Turizm, gıda, tütün, tekstil, kimyasallar, metal ürünleri, madencilik, petrol
  Endüstrinin büyüme oranı: %2 (2006 verileri)
  Elektrik üretimi: 55.51 milyar kWh (2004)
  Elektrik tüketimi: 53.5 milyar kWh (2005)
  Elektrik ihracatı: 1.5 milyar kWh (2004)
  Elektrik ithalatı: 3.4 milyar kWh (2004)
  Tarım ürünleri: Buğday, mısır, arpa, şeker pancarı, zeytin, domates, şarap, tütün, patates, et ve süt ürünleri
  İhracat: 24.42 milyar $ (2006)
  İhracat ürünleri: Sanayi malları, yiyecek ve içecek, petrol ürünleri
  İhracat ortakları: Almanya %12.4, İtalya %10.4, Birleşik Krallık %6.7, Bulgaristan %5.9, ABD %5.3, G.Kıbrıs %5.2, Türkiye %5.1, Fransa %4.2 (2005)
  İthalat: 59.12 milyar $ (2006)
  İthalat ürünleri: Endüstri malları, gıda maddeleri, yakıtlar, kimyasallar
  İthalat ortakları: Almanya %12.7, İtalya %12.4, Rusya %7.8, Fransa %5.7, Hollanda %5.5, Suudi Arabistan %4.1 (2005)
  Dış borç tutarı: 301.9 milyar $ (2006 verileri)
  Para birimi: Euro (EUR)
  Para birimi kodu: EUR
  Mali yıl: Takvim yılı

  İletişim Bilgileri
  Kullanılan telefon hatları: 6.303 milyon (2005)
  Telefon kodu: 30
  Radyo yayın istasyonları: AM 26, FM 88, kısa dalga 4 (1998)
  Radyolar: 5.02 milyon (1997)
  Televizyon yayını yapan istasyonlar: 36 (1995)
  Televizyonlar: 2.54 milyon (1997)
  Internet kısaltması: .gr
  Internet servis sağlayıcıları: 27 (2000)
  Internet kullanıcıları: 3.8 milyon (2005) 11. 11
  FrEeDoM
  Usta Üye

  --->: Ülkelerin Tanıtımı...

  Reklam  J A P O N Y A


  Konum: Doğu Asya'da, Kuzey Pasifik Okyanusu ve Japon Denizi arasında, Kore yarımadasının doğusunda yer alan ada ülkesi.
  Coğrafi konumu: 36 00 Kuzey enlemi, 138 00 Doğu boylamı
  Haritadaki konumu: Asya
  Yüzölçümü: 377,835 km²
  Sınırları: 0 km
  Sahil şeridi: 29,751 km
  İklimi: Güneyde tropikal ve kuzeyde soğuk ılıman iklim görülür.
  Arazi yapısı: Çok sayıda kayalıklar ve dağlar vardır.
  Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Hachiro-gata -4 m
  en yüksek noktası: Fujiyama 3,776 m
  Doğal kaynakları: Önemsiz mineral kaynaklar ve balık
  Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %11.64
  daimi ekinler: %0.9
  diğer: %87.46 (2005 verileri)
  Sulanan arazi: 25,920 km² (2003 verileri)
  Doğal afetler: Çoğunluğu sönmüş olan birkaç aktif volkan, yılda yaklaşık 1500 sismik olay

  Nüfus Bilgileri
  Nüfus: 127,463,611 (Temmuz 2006 verileri)
  Nüfus artış oranı: %0.02 (2006 verileri)
  Mülteci oranı: 0 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)
  Bebek ölüm oranı: 3.24 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini)
  Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 81.25 yıl
  erkeklerde: 77.96 yıl
  kadınlarda: 84.7 yıl (2006 verileri)
  Ortalama çocuk sayısı: 1.4 çocuk/1 kadın (2006 tahmini)
  HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: %0.1 (2003 verileri)
  HIV/AIDS - hastalığı olan insan sayısı: 12,000 (2003 verileri)
  HIV/AIDS - hastalıklarından ölenlerin sayısı: 500 (2003 verileri)
  Ulus: Japon
  Nüfusun etnik dağılımı: Japon %99.4, Koreli %0.6 (2004)
  Din: Shinto ve Budizm %84, diğer %16
  Diller: Japonca
  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler
  toplam nüfusta: %99 (2002 verileri)

  Yönetimi
  Ülke adı: Japonya
  ingilizce: Japan
  Yönetim biçimi: Meşruti Monarşi
  Başkent: Tokyo
  İdari bölümler: 47 bölge; Aichi, Akita, Aomori, Chiba, Ehime, Fukui, Fukuoka, Fukushima, Gifu, Gumma, Hiroshima, Hokkaido, Hyogo, Ibaraki, Ishikawa, Iwate, Kagawa, Kagoshima, Kanagawa, Kochi, Kumamoto, Kyoto, Mie, Miyagi, Miyazaki, Nagano, Nagasaki, Nara, Niigata, Oita, Okayama, Okinawa, Osaka, Saga, Saitama, Shiga, Shimane, Shizuoka, Tochigi, Tokushima, Tokyo, Tottori, Toyama, Wakayama, Yamagata, Yamaguchi, Yamanashi
  Bağımsızlık günü: 660 M.Ö. (Jimmu İmparatorluğunun kuruluşu)
  Milli bayram: İmparator Akihito'nun doğum günü, 23 Aralık (1933)
  Anayasa: 3 Mayıs 1947

  Ekonomik Göstergeler
  GSYİH: Satın alma Gücü paritesi - 4.22 trilyon $ (2006 verileri)
  GSYİH - reel büyüme: %2.8 (2006 verileri)
  GSYİH - sektörel bileşim
  Tarım: %1.6
  Sanayi: %25.3
  Hizmet: %73.1 (2006 verileri)
  Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %0.4 (2006 verileri)
  İş gücü: 66.44 milyon (2006)
  İşsizlik oranı: %4.1 (2006)
  Endüstri: Motorlu araçların dünya çapında ve teknolojik olarak gelişmiş üreticileri, elektronik araç - gereçler, makine parçaları, çelik, gemiler, kimyasallar, tekstil, gıda
  Endüstrinin büyüme oranı: %3.3 (2006 verileri)
  Elektrik üretimi: 974.4 milyar kWh (2004)
  Elektrik tüketimi: 906.2 milyar kWh (2004)
  Elektrik ihracatı: 0 kWh (2004)
  Elektrik ithalatı: 0 kWh (2004)
  Tarım ürünleri: Pirinç, şeker pancarı, sebze, meyve, domuz eti, kümes hayvanları, süt ürünleri, yumurta, balık
  İhracat: 590.3 milyar $ (2006)
  İhracat ürünleri: Motorlu araçlar, yarı iletkenler, ofis makineleri, kimyasallar
  İhracat ortakları: ABD %22.9, Çin %13.4, Güney Kore %7.8, Tayvan %7.3, Hong Kong %6.1 (2005)
  İthalat: 524.1 milyar $ (2006)
  İthalat ürünleri: Yakıt, gıda maddeleri, kimyasallar, tekstil, ofis makineleri
  İthalat ortakları: Çin %21, ABD %12.7, Suudi Arabistan %5.5, BAE %4.9, Avustralya %4.7, Güney Kore %4.7, Endonezya %4 (2005 verileri)
  Para birimi: Yen (JPY)
  Para birimi kodu: JPY
  Mali yıl: 1 Nisan - 31 Mart

  İletişim Bilgileri
  Kullanılan telefon hatları: 58.78 milyon (2005)
  Telefon kodu: 81
  Radyo yayın istasyonları: AM 215, FM 89, kısa dalga 21 (2001)
  Radyolar: 120.5 milyon (1997)
  Televizyon yayını yapan istasyonlar: 211 (2004)
  Televizyonlar: 86.5 milyon (1997)
  Internet kısaltması: .jp
  Internet servis sağlayıcıları: 73 (2000)
  Internet kullanıcıları: 86.3 million (2005)

 12. 12
  FrEeDoM
  Usta Üye
  A L M A N Y A


  Konum: Orta Avrupa, Baltik Denizi ve Kuzey Denizi kıyısında, Hollanda ile Polonya arasında, Danimarka'nın güneyinde yer almaktadır.
  Coğrafi konumu: 51 00 Kuzey enlemi, 9 00 Doğu boylamı
  Haritadaki konumu: Avrupa
  Yüzölçümü: 357,021 km²
  Sınırları: 3,621 km
  Sınır komşuları: Avusturya 784 km, Belçika 167 km, Çek Cumhuriyeti 646 km, Danimarka 68 km, Fransa 451 km, Lüksemburg 138 km, Hollanda 577 km, Polonya 456 km, İsviçre 334 km
  Sahil şeridi: 2,389 km
  İklimi: Ilıman ve deniz iklimi; soğuk, bulutlu, rutubetli kışlar ve yazlar; ılık rüzgarlar yaygındırlar.
  Arazi yapısı: Kuzeyde alçak ovalar, merkezde yüksek araziler, güneyde Bavaria Alpleri yer alır.
  Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Freepsum Gölü 2 m; en yüksek noktası: Zugspitze 2,963 m
  Doğal kaynakları: Demir, kömür, potas, kereste, linyit, uranyum, bakır, doğal gaz, tuz, nikel, işlenebilir arazi
  Arazi kullanımı
  Tarıma uygun topraklar: %33
  Daimi ekinler: %1
  Otlaklar: %15
  Ormanlık arazi: %31
  Diğer: %20 (2005 verileri)
  Sulanan arazi: 4,850 km² (2003 verileri)
  Doğal afetler: Su baskınları

  Nüfus Bilgileri
  Nüfus: 82,422,299 (Temmuz 2006 verileri)
  Nüfus artış oranı: %-0.02 (2006 verileri)
  Mülteci oranı: 2.18 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)
  Bebek ölüm oranı: 4.12 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini)
  Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 78.8 yıl
  erkeklerde: 75.81 yıl
  kadınlarda: 81.96 yıl (2006 verileri)
  Ortalama çocuk sayısı: 1.39 çocuk/1 kadın (2006 tahmini)
  HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: %0.1 (2001 verileri)
  HIV/AIDS - hastalığı olan insan sayısı: 43,000 (2001 verileri)
  HIV/AIDS - hastalıklarından ölenlerin sayısı: 1000 den az (2001 verileri)
  Ulus: Alman
  Nüfusun etnik dağılımı: Alman %91.5, Türk %2.4, diğer %6.1 (Yunan, İtalyan, Polonyalı, Rus, Hırvat-Sırp, İspanyol)
  Din: Protestan %34, Roma Katolikleri %34, Müslümanlar %3.7, diğer %28.3
  Diller: Almanca
  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler
  toplam nüfusta: %99 (2003 verileri)

  Yönetimi
  Ülke adı: Resmi tam adı: Almanya Federal Cumhuriyeti
  kısa şekli : Almanya
  Yerel tam adı: Bundesrepublik Deutschland
  yerel kısa şekli: Deutschland
  eski adı: Alman İmparatorluğu
  ingilizce: Germany
  Yönetim biçimi: Federal Cumhuriyet
  Başkent: Berlin
  İdari bölümler: 16 eyalet; Baden-Wuerttemberg, Bayern, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hessen, Mecklenburg-Vorpommern, Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Schleswig-Holstein, Thueringen
  Bağımsızlık günü: 18 Ocak 1871
  Milli bayram: Birleşme Günü, 3 Ekim (1990)
  Anayasa: 23 Mayıs 1949

  Ekonomik Göstergeler
  Ekonomiye genel bakış: Almanya Federal Cumhuriyeti, Avrupa`nın önemli sanayi güçlerinden biridir. Sanayi kolları arasında, on kadar büyük kuruluşun elinde toplanmış olan demir-çelik üretiminin beslediği, gerek çalışan personel sayısı, gerek üretimin değeri bakımından son derece önemli olan makine yapımı başlıca yeri tutar: Dünya çapında ünlü Volswagen, Opel , Porsche, Mercedes, Audi, BMW vb. otomobilleri üreten otomobil yapımı; optik sanayisi ve duyarlı makineler sanayisi; gene dünyaca ünlü Siemens, AEG gibi şirketlerin ürettiği elektrikli ve elektronik araç gereçler yapımı. İkinci sırada Bayer, Hoechest ve Bosh şirketlerinin denetimi altında toplanmış olan kimya sanayisi yer alır. Sanayinin öbür dalları arasında besin sanayisi (özellikle bira ve şarap yapımı; şeker fabrikaları,vb), dokuma sanayisi sayılabilir. Ülkede üçüncü kesim, ticaret, bankacılık, sigorta şirketleri,vb., de çok büyük ölçüde gelişmiştir ve Almanya dış ticarette Avrupa`da birinci, dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Ayrıca, çeşitli kentlerdeki uzmanlık fuarlarının desteklediği turizm, gün geçtikçe gelişmektedir. Uzun süreçte, Almanya, büyüyen nüfusuyla, düşük vergi gelirleri ve yüksek maaş giderleri yüzünden bütçe problemleriyle karşılaşmaktadır.
  GSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 2.48 trilyon $(2005 verileri)
  GSYİH - reel büyüme: %0.9 (2005 verileri)
  GSYİH - sektörel bileşimi
  Tarım: %0.9
  Endüstri: %29.6
  Hizmet: %69.5 (2005)
  Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %2 (2005 verileri)
  İş gücü: 43.32 milyon (2003 verileri)
  Sektörlere göre işgücü dağılımı: Endüstri %33.4, tarım %2.8, hizmet %63.8 (1999)
  İşsizlik oranı: %11.7 (2005 verileri)
  Endüstri: Demir - çelik, kömür, çimento, kimyasallar, makine, araç, makine parçaları, elektronik, yiyecek ve meşrubat, gemi yapımı, tekstil
  Endüstrinin büyüme oranı: %2.9 (2005)
  Elektrik üretimi: 558.1 milyar kWh (2003)
  Elektrik tüketimi: 510.4 milyar kWh (2003)
  Elektrik ihracatı: 54.1 milyar kWh (2003)
  Elektrik ithalatı: 45.4 milyar kWh (2003)
  Tarım ürünleri: Patates, buğday, arpa, şeker pancarı, meyve, lahana, sığır, domuz, kümes hayvanları
  İhracat: 1.016 trilyon $ (2005 verileri)
  İhracat ürünleri: Makine, araçlar, kimyasallar, metaller, sanayi malları, gıda maddeleri, tekstil
  İhracat ortakları: Fransa %10.2, ABD %8.8, İngiltere %7.9, İtalya %6.9, Hollanda %6.1, Belçika %5.6, Avusturya %5.4, İspanya %5.1 (2005)
  İthalat: 801 milyar $ (2005 verileri)
  İthalat ürünleri: Makine, araçlar, kimyasallar, gıda maddeleri, tekstil, metaller
  İthalat ortakları: Fransa %8.7, NHollanda %8.5, ABD %6.6, Çin %6.4, İngiltere %6.3, İtalya %5.7, Belçika %5, Avusturya %4 (2005)
  Para birimi: Euro (EUR)
  Para birimi kodu: EUR
  Mali yıl: Takvim yılı

  İletişim Bilgileri
  Kullanılan telefon hatları: 55.046 milyon (2005)
  Telefon kodu: 49
  Radyo yayın istasyonları: AM 51, FM 787, kısa dalga 4 (1998)
  Radyolar: 77.8 milyon (1997)
  Televizyon yayını yapan istasyonlar: 373 (1995)
  Televizyonlar: 51.4 milyon (1998)
  Internet kısaltması: .de
  Internet servis sağlayıcıları: 123 (2000)
  Internet kullanıcıları: 50.616 milyon (2006)

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
ülke tanıtımı,  ülkelerin tanıtımı,  ingilizce ülke tanıtımı,  bir ülkenin tanıtımı,  bir ülkeyi tanıtma
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 18 kişi