Dünyanın en büyük bestecisi ve müzisyeni bir Türk ..

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Dünyanın en büyük bestecisi ve müzisyeni bir Türk .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Dünyanın en büyük bestecisi ve müzisyeni bir Türk ..

  Reklam  Dünyanın en büyük bestecisi ve müzisyeni bir Türk ..

  Forum Alev
  Dünyanın en büyük bestecisi ve müzisyeni bir Türk

  Itrî beş padişah dönemi gördü. Sultan IV. Mehmed zamanında tanındı. Huzurda düzenlenen fasıllara hanende olarak katıldı, bestelediği yapıtlarla padişahlardan büyük yakınlık gördü. Saraya girmeden önce ne tür işlerde çalıştığı bilinmiyor.

  salat-ı Salavat(Allah ümme salli ala) eseri günümüzde 2 milyar insan tarafından hatasız bir şekilde ve ençok söylenen tek besteci ITRİ.


  Bazı eserleri:

  Segâh Kurban Bayramı Tekbiri; Segâh Salât-ı Ümmiye; Dilkeşhâveran Gece Salâtı; Mâye Cuma Salâtı; Segâh Mevlevi Ayini; Rast Darb-ı Türkî Naat ve Sofyan Tevşih; Nühüft Durak; Nühüft İlahî; Nühüft Tevşih; Nevâ Kâr; 2 Pençgâh Beste; Hisar Devr-i Kebir Beste ve Aksak Semai; Mâhûr Ağır Aksak Semai; Rehavî Berefşan Beste; Buselik Hafif Beste ve Yürük Semai; Segâh Ağır Semai; Segâh Yürük Semai; Bayatî Çember Beste; Bestenigâr Darb-ı Fetih Beste; Dügâh Hafif Beste; Isfahan Zencir Beste ve Ağır Aksak Semai; Nikriz Muhammes Beste; Râhatu'l Ervah Zencir Beste; Irak Aksak Semai; Rast Aksak Semai; Nühüft Aksak Semai; Acemaşiran Yürük Semai; Rehavî Peşrev; Nühüft Peşrev ve Saz Semaisi.
 2. 2
  DarK~AnqeL
  Emekli

  --->: Dünyanın en büyük bestecisi ve müzisyeni bir Türk ..

  Reklam  yorum yhok :D:D payLaşımın için teşekkürLer YapRocK 3. 3
  RockBoys
  Emekli
  Emeğine sağlık...İlginç bir bilgi ve güzel bir paylaşım genel kültür açısından gayet iyi bilgiler...+ Yorum Gönder
salavatın bestecisi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi