Dünyanın En Zengin 25 İş Adamı

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Dünyanın En Zengin 25 İş Adamı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Börtecine
  Emekli
  Reklam

  Dünyanın En Zengin 25 İş Adamı

  Reklam  Dünyanın En Zengin 25 İş Adamı

  Forum Alev
  Fortune, dünyanın en güçlü 25 işadamı listesini yayınladı.


  Dev şirketlerin tepe isimleri, listenin en üstlerinde yer almayı başardı.
  Steve Jobs


  Apple'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su. 30 yıllık kariyerinin ilk 20 yıllık bölümünde iki kere bilgisayar endüstrisinin yönünü değiştirmeyi başardı. 1997'de Apple II ile PC'lerin tahtını sallayan Jobs, 1984'te ise Macintosh ile sektörde devrim yarattı. Apple'a geri döndüğü 1997 yılından bu yana da özellikle tüketici elektroniği alanında önemli işler yaptı. iPod ile sektörün dinamiğini değiştirdi, iTunes Music Store'lar ile önemli işler yaptı. ayrıca Apple'ın cep telefonu işine girişini de çok iyi bir şekilde organize etti.


  Rupert Murdoch


  Dünya medya devi News Corp'un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su. Film, televizyon, yazılı basın ve internet mecralarında çok büyük bir güç. Geçtiğimiz yıl TGRT'yi satın alarak Fox TV ile Türkiye'ye de girmişti. Kariyerine 1953 yılında iki Avustralya gazetesine sahip olarak başlayan Murdoch, 1960'larda İngiltere'de, 1970'lerde ABD'de, 1990'larda ise Asya'da gücüne güç kattı. 76 yaşındaki Murdoch, İngiltere'nin en büyük tabloid gazetesi Sun'ın, ABD'de New York Post'un sahibi. Sahibi olduğu Fox Tv ile de dünyanıon birçok ülkesinde faaliyet gösteriyor.

  Lloyd Blankfein


  ABD'nin en büyük finans kurumlarından Goldman Sachs'ın başındaki isim. Son yaşanan kredi krizinde birçok finans kurumu zarar açıklamasına ve sektördeki çok büyük isimler işlerini kaybetmesine karşın, Goldman Sachs para kazanmaya devam ediyor. Geçen sene Goldman'ın başına geçen Lloyd Blankfein de bu başarının en önemli mimarı oarak görülüyor.


  Eric Schmidt, Larry Page ve Sergei Brin


  İnternet devi Google'ın ana kumandasındaki isimler. Google'ın kurucusu olan Brin ve Page, son derece hırslı, sınırsız ve değişime açık insanlar. Google'ı dünya devleri arasına sokmalarına karşın burada duracaklarmış gibi de görünmüyor. Şimdiki hedefleri cep telefonu işi... Google'ın başarısında şirketin CEO'su Eric Schmidt'in de hakkını teslim etmek gerekiyor.


  Warren Buffett


  Para piyasalarının duayeni ve Berkshire Hathaway'in kurucusu, yönetim kurulu başkanı ve CEO'su. Berkshire Hathaway'i yıllar içerisinde 98 milyar dolarlık bir şirket haline getirmeyi başardı. Ayrıca hisseler de endeks ortalamasından iki kat fazla kazandırdı. Borsacılar arasında haklı bir üne sahip.


  Rex Tillerson


  Enerji devi Exxon Mobil'in yönetim kurulu başkanı ve CEO'su. Şirketini dünyanıon en büyük enerji şirketi haline getirdi.


  Bill Gates


  Listenin belki de en çok tanınan ismi. Aynı zamanda ABD'nin en zengini olan Gates, Microsoft'un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı. Son dönemde daha çok kendisi ve eşi adına kurduğu vakıfla ilgileniyor. Önümüzdeki yıl da Microsoft'tan emekli olmayı planlıyor. Bill Gates halen teknoloji, girişim ve iş liderliği konusunda sembol isimlerinden biri olarak değerlendiriliyor. İnternet ve bilgisayar teknolojisi ile ilgili yaptıkları unutulmayacak cinsten.


  Jeff Immelt


  General Electric'in en önemli özelliklerinden biri, kredi notu AAA olan sadece 6 sanayi şirketinden biri olması. Bu yüksek not GE'ye özellikle finans ile ilintili alanlarda büyük avantaj sağlıyor. Zaten şirket karının önemli bir bölümünü finans sektöründen sağlıyor. Jeff Immelt de bu şirketin yönetim kurulu başkanı ve CEO'su. Ancak Immelt'in ekonomideki varlığı sadece G ile sınırlı değil. aynı zamanda ABD hükümetinin üzerinde büyük etkisi olan ve en büyük CEO'ları bünyesinde biraraya getiren İş Konseyi'nin (Business Council) başkanı. Immelt'in diğer şapkası ise ABD Merkez Bankası'nın (FED) yönetim kurulunda yer alması.
  Katsuaki Watanabe


  Dünyanın en büyük ikinci otomotiv şirketi olan Toyota'nın başında yer alıyor. Geçen sene 14 milyar dolar kazanan Toyota, özellikle son dönemde ABD'deki atağı ile dikkat çekiyor. General Motors ile yarışan Toyota, hibrid araçlarda Pirius ile haklı bir üne sahip.
  A.G. Lafley


  Procter&Gamble'ın yönetim kurulu başkanı ve CEO'su. 2000 yılında iş başına geldiğinde şirket yeni ürünlerin ve yeni organizasyonun ağırlığı altında eziliyordu. Şirketin ana işine ve müşterilerine yeniden odaklanmasını sağlayan Lafley, Procter&Gamble'ın marka değerini geçen dönemde 23 milyar dolara yükseltti. Onun döneminde şirket yılda ortalama yüzde 6'lık rekor büyüme oranına ulaştı.
  John Chambers


  Cisco'nun CEO'su ve yönetim kurulu başkanı. Şirketin ürünlerinin internetin olduğu her yerde kullanılmasını sağladı. Şirketin mali durumunu da düzelten Chambers ile Cisco'nun bu yıl 35 milyar dolarlık ciroya ulaşması bekleniyor. Şirketin karı ise yüzde 31 artışla 7.3 milyar dolara çıkacak.
  Li Ka-shing


  Cheung Kong Holdings ve Hutchison Whampoa'nın Yönetim Kurulu Başkanı. Onu Hong Kong'da 'Süpermen' olarak çağırıyorlar. Çin'de doğan ve Hong Kong'a mülteci olarak gelen Li Ka-shing, plastik sektöründe faaliyet gösteren ilk şirketini kurduğunda henüz 22-23 yaşlarındaydı. Şimdi ise şirketleri dünyanın en büyük liman operatörü ve 3G cep telefonu hizmetlerinin en büyük tedarikçisi konumunda. Ayrıca taşımacılık, perakende ve enerji sektörlerinde de hatırı sayılı bir yere sahip.
  Lee Scott


  Dünyanın en büyük perakendecisi olan ve adı Türkiye'de Migros ile yan yana anılan Wal-Mart'ın CEO'su. Şirketi geçen sene tam 351 milyar dolarlık ciroya ulaştı. ABD'de otomotiv ürünleri hariç perakende sektörü için harcanan her 10 doların 1 doları Wal Mart'a gidiyor.
  Lakshmi Mittal


  Çelik sektörü denildiğinde ilk akla gelen isim. Kendi ülkesi olan Hindistan'ın en büyüğü olmak yerine hedef büyüttü ve dünya sıralamasına oynadı. Şimdi şirket Mittal, en yakın rakibinden üç kat daha büyük. 60'ın üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor ve 320 bi kişiyi istihdam ediyor. Şahsi serveti ise 40 milyar doları geçti.
  Jamie Dimon


  Bir diğer finans devi JP Morgan Chase'in yönetim kurulu başkanı ve CEO'su. Piyasadaki kredi krizinden ucuz kurtulmayı başardı. Bunda yaklaşık iki yıldır şirketin tepesindeki isim olan Jamie Dimon'un önemli bir yeri var.
  Mark Hurd


  Hewlett-Packard'ın yönetim kurulu başkanı ve CEO'su. İki yıl önce göreve geldiğinde şirketin üzerinde kara bulutlar dolaşıyordu. Ancak Hurd'un gelişi ile birlikte şirket tekrar eski günlerine döndü. Son finansalrakamlara göre HP'nin karı yüzde 28, cirosu yüzde 15 artış gösterdi.
  James McNerney


  Global ekonomi uçaklar olmadan hareker edemez ve Boeing, dünyadaki ticari uçakların yüzde 75'ini üretiyor. Şirket savunma sanayinde de son derece iyi bir konumda bulunuyor. Savaş uçakları, füzeler, radarlar ve uydular şirketin diğer ürünleri arasında yer alıyor. Boeing'in ürün satmadığı ülke neredeyse yok gibi.
  Marius Kloppers


  Dünyanın en büyük madencilik şirketi olan BHP Billiton'un CEO'su. Şirketinin borsa değeri tam 200 milyar dolar. Eğer geçenlerde teklif verdiği en büyük rakiplerinden olan Rio Tinto'yu alırsa, piyasa değeri itibariyle Microsoft'u, gelir olarak da Boeing'i bile geride bırakacak.
  Steve Schwarzman


  Dünyanın en büyük sermaye şirketlerinden Blackstone'un CEO'su. Şirket yaklaşık 100 milyar dolarlık bir fonu yönetiyor. Schwarzman, 'Wall Street'in yeni kralı' olarak tanımlanıyor.
  Carlos Slim


  TelMex ve Carso Foundation'ın Yönetim Kurulu Başkanı. Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Meksikalı Slim, Latin Amerika ekonomisinin en kuvvetli ismi. América Móvil kablosuz servis şirketi ile 16 ülkede faaliyet gösteriyor ve 137 milyon kişiye telefon hizmeti sağlıyor. Slim, Telmex ile Meksika'daki telekomünikasyon pazarının tamamına yakınını kontrol altında tutuyor.
  Steve Feinberg


  Finans firması Cerberus'un kurucularından ve şimdiki CEO'su. Geçtiğimiz aylarda Chrysler'in yüzde 80 hissesini satın alarak ekonomi gündemine damga vurmuştu. Portföyünde 50'den fazla şirket bulunuyor.
  Indra Nooyi


  Dünya içecek devi Pepsico'nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su. Aynı zamanda dünyanın en güçlü iş kadını. Indra Nooyi, şirketin 1990'ları ortasında başlayan dramatik değişiminin ve yeniden yapılanmasının ana mimarı oldu. Pepsi'nin karı son beş yılda ikiye katlanırken, hisse fiyatı da yüzde 68 yükseldi.
  Ratan Tata


  Hindistan'ın en köklü şirketlerinden Tata Group'un başındaki isim. Otomotiv sektöründe sağlam adımlarla büyüyen şirket, son olarak Ford'un satışa çıkardığı Jaguar ve Land Rover'a teklif vereceği iddiaları ile gündeme gelmişti.
  Bob Iger


  Walt Disney'in CEO'su. Son dönemde yaptığı yeniliklerle Walt Disney'in yeniden yükselişe geçmesini sağladı.
  Bernard Arnault


  Lüks mallar üreten LVMH'ın başındaki isim. Bünyasinde Louis Vuitton, Marc Jacobs ve Dom Pérignon gibi markaları barındırıyor. Bernard Arnault, aynı zamanda Fransa'nın en zengin adamı.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Dünyanın En Zengin 25 İş Adamı

  Reklam  dünyanın en zenginleri arasında türk varmıdır acaba kesin yoktur yada amerika dışından birileri varmıdır oda kesin yoktur tabiki bu ilk on düşünüldüğünde makası genişletirseniz bizdende her zamanki gibi koç yada sabancı girer listeye+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi