Şehir İncelemeleri : Paris

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Şehir İncelemeleri : Paris ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  börütegin_52
  Üye
  Reklam

  Şehir İncelemeleri : Paris

  Reklam  Şehir İncelemeleri : Paris

  Forum Alev
  Yeni bir çalışmayla devam ediyoruz arkadaşlar.
  Şehirler tarihin önemli kanıtlarıdır hikayeleriyle çok şey anlatırlar.
  Şehir incelemelerimize Paris' ten başlamak istedim. Sıkça adından söz ettiren bir şehir peki bu büyük ve görkemli şehrin hikayesi nedir?

  İlk önce Paris' in ana özelliklerine bakalım  tarihsel geçmişi nedeniyle önemli olaylara ev sahipliği yapmış bir kent olan paris, şehir planı olarak da görece avrupa ülkelerine göre de daha düzenlidir. şehir 20 bölgeye ayrılmıştır.


  'Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış (bilinen) olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir (kent) olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yeralmakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve "Işık Şehir" (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır (bilinmektedir.)

  2004 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.144.700 kişi olduğu INSEE (Institut national de la statistique et des études économiques - Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü) tarafından tahmin edilmektedir. [1] 20. yy.'da şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 1999'da 11,1 milyonluk nüfusa ulaşmıştır. [2]. Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca:« Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ'da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarları"nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yy.'da Attila'yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève'dir.'  Konumu


  Ek Bilgiler:


  Ülke : Fransa (Telefon kodu: +33)
  Koordinatlar : 48°52'0" K, 2°19'59" D
  Yüzölçümü : Şehir merkezi: 86.9 km²
  Popülasyon : Şehir merkezi: 2.1 Milyon
  Para Birimi : Euro
  En Yaygın Din : Hristiyanlık
  Saat Dilimi : GMT +1
  Saat Farkı : T.C.'den 1 saat geri
  Vize : Schengen Vizesi


  moda ve lüksün başkenti Paris. çoğu kişinin hayallerinde bir Paris gezisi vardır sanırım. Teknoloji ve Lüksün süslediği bir şehir Paris. Paris armasından bahsedilmiş armayı bizde bir inceleyelim


  ve Paris Deyince aklımıza gelen bir sembol  'Paris adını Galya halklarından Parisiilerden almaktadır. "Paris" aslında Romalıların "Lutetia" yerine kullandıkları "Civitas Parisiorum" (Parisiilerin şehri) adının zamanla değişmesi sonucu oluşmuştur. Paris aynı zamanda şehrin etrafındaki yöreye de ("Parisis") verilen isim olmuştur. Cormeilles-en-Parisis ve Fontenay-en-Parisis gibi şehirlerin isimlerinde buna rastlanır.

  Bu adın kaynağı tam olarak bilinememektadir. Paris bölgesinde çokça bulunan taş ocaklarına istinaden Galce "kwar" (taş ocağı) kelimesinden geliyor olabilir. Başka etimolojilerde önerilmiştir. Pierre Hubac ve Cheikh Anta Diop'a göre, Parisiilerin adı Mısır tanrıçası İsis'ten gelmektedir çünkü Paris bölgesinde İsis'e adanmış birçok tapınak ya da Eski Mısır dilinde "per Isis" bulunmaktaydı. Bir efsane de Paris adını dalgalar altında kalıp denize batan efsanevi Ys şehriyle birlikte anar. Maurice Druon "Paris de César à Saint Louis" (Sezar'dan St.Louis'ye kadar Paris) adlı kitabında Paris adının Galce "par" (gemi) sözcüğünden geldiğini iddia eder. Şekli gemiye benzeyen, su üzerine kurulmuş, geçimini suya borçlu olan ve ismini de belki sudan almış olan bir şehir. Bir ada olan Lutèce'in refahı "gemiciler" tarafından sağlanıyordu ve bu gemicilerin sembolü olan gemi de şehir armasını oluşturmuştur.'

  ismiyle lgili bir çok efsaneler ve hikayler var.Aslında coğu inandırıcı görünüyor  Paris ' e gidildiğinde görülmesi gereken yerlerin fotoğrafları: Paris ' te bir gezi
  Seine Nehri

  Nehrin üstündeki yüzyıllık ünlü köprüler günün her saatinde yalnız taşıtları değil, her ülkenin insanına geçit verir. Bir yanında yazarların, düşünürlerin, felsefecilerin, ressamların merkezi St-Germain des Pres , öte yanında Louvre ve Tuileries bahçeleri.. Sanat buradan doğar. Dünyanın yüzünü değiştiren düşünce akımları burada filiz verir. Modanın merkezidir. Geçmişin, tarihin görkemli tanığıdır Paris. Müzelerinde ve sokaklarında, ve yüzlerce yıldır değişmeyen yüzleriyle ayakta kalan yapıtlarında tarih ve günümüzün modernliği içiçe yaşar.


  Notre Dame Katedrali


  Paris, Fransa'da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana'ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité'in doğu kısmında, Paris'in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri'nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar.

  Louvre Müzesi

  Dan Brown ‘nun Da vinci şifresi Kitabında sıkça adından bahsediliyordu hatırlayanlar vardır.
  Louvre, dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Eskiden bir saray olan müze, 1793 yılında Avrupa'da ilk kez müze olarak halka açılmıştır. 1980'li yıllarda 1,2 milyar ABD doları harcanarak yenilenmiş, 21 metrelik cam piramit giriş de o zaman yapılmıştır. 19. yy. Mısır, Yunan ve Roma eserlerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 30.000 eserin bulunduğu müzedeki en ünlü eserler arasında, Milo Venüsü, Winged Victory of Samothrace, Mona Lisa (Leonardo da Vinci) ve Slaves (Michelangelo) sayılabilir.

  Champs- Elysées  Eyfel Kulesinden Sen nehrine şehrin merkezine bir bakış..  Opera Binası....

  Champs Elysees  Paris'in Eyfel kadar ünlü simgesi olan Champs-Elysees Caddesi'nin iki yanında kimi dünya sosyetesine, kimi de parasız genç turistlere hitap eden mağazalar sıralanıyor.Elizenin tarlaları anlamına gelir.Dünyanın en ünlü caddelerinden biridir denilebilir.ismi "şanzelize" diye okunur.

  Chaillot Sarayı

  Etoile Meydanında Bulunan Anıt...  Napolyon'un austerlitz zaferinden sonra onun emri ile yapımına başlanan ve yapımı 1836'da tamamlanan, 4 temel sütundan oluşan ve bu sütunların üzerinde kabartma* heykeller bulunan, içinde yapı ile ilgili küçük bir müzenin bulunduğu, toplam 6 ana yolun kesiştiği noktada yapılan, zamanında napolyon'un geçit törenlerinde üstünden ordularını selamladığı anıt. altında bir de meçhul asker anıtı'nın olduğu anıt

  ve son olarakta Askeri Akademi, Napolyon’un Mozolesi, Millet Meclisi Binası gezisi görülecek yerlerden  Montparnasse Müzesi


  Montparnasse Müzesi ilk kez 1952'de fotoğrafçı Marc Veux tarafından, eskiden Marcel Gromaire ve Despierre tarafından idare edilen Ressam Akademisi'nin (Academy of Painting) yer aldığı pasajın sonunda yer alan alanda yaratıldı. Bölgedeki tüm sanatçılarla dostluk ilişkileri bulunan Veux, onlara ait yaklaşık 250.000 fotoğraftan oluşturduğu koleksiyonu, bu küçük müzede sergilemişti. Veux'un 1971 yılındaki ölümününün ardındansa koleksiyon dağıldı.

  Mayıs 1998'de ise Roger Pic ve Jean-Marie Drot birlikte "Chemin du Montparnasse"yi kurdular. Zamanla kültürel aktivitelerin yapıldığı bir merkeze dönüşen bu yer "Montparnasse Müzesi" (Musée du Montparnasse) adını aldı. Pic'in Aralık 2001'deki ölümünün ardında da Jean Digne'nin başkanlığında müze hizmetlerine devam etti.

  Şimdide Biraz Eski Tarihteki Paris' i inceleyelim.


  Seine nehri kıyılarında yapılan teraslama çalışmaları sırasında bulunan oymataş el aletlerinin gösterdiği gibi Paris kent alanı yaklaşık 40.000 yıldır insanlar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır.

  En önemli arkeolojik bulgular 12nci bölge'de 1991 yılında ortaya çıkartılan Paris bölgesindeki en eski kalıcı insan yerleşimine ait kalıntılardır. Bercy'de yapılan altyapı çalışmaları sırasında MÖ 4.000 ile 3.800 yılları arasında avcılık dönemine ait Seine nehrinin eski kıyısında yerleşik bir köyün izlerine rastlanmıştır. Bu kalıntılar çok önemli arkeolojik değere sahip olan birçok tahtadan oyma kayık, topraktan çanak çömlek, ok ve yaylar, kemşk ve taştan aletlerdi.

  Önemli tarihi bulgulara rastlanmıştır pariste özellikle tahtadan oyma kayıklar oldukça ilginçtir

  Antik Çağ
  Tarihöncesi yerleşimlerle Galya-Roma dönemi arasında olup bitenler hakkında pek bir şey bilinememektedir. Tek emin olunan nokta Sezar'ın birlikleri ülkede dolaşırken bölgenin hâkimlerinin hala Parisiiler olduğudur. Bazıları Parisiilerin Paris'i kurmasının tarihi olarak MÖ 250 ile 200 yılları arasını göstermektedir ancak önemli kanıtları yoktur. MÖ 52 yılında Jül Sezar'ın teğmeni Labienus Paris şehrini ele geçirdiğinde Romalılar tarafından "Lutetia" (Fransızcası: Lutèce) diye adlandırılmıştır. Galya'nın başkenti görevini Lugdunum (Lyon) şehri yapmaktaydı. O zamanki Galya şehrinin tam olarak nerede yerleştiği konusunda kesin bilgi yoktur. Uzun süre buranın île de la Cité'de olduğu düşünülmüştür ancak metro çalışmaları nedeniyle baştan aşağı bu adada kazı çalışmalrı yapılmış ve hiçbir ize rastlanmamıştır. Galya şehri île Saint-Louis'de ya da bugün artık karşı kıyı ile birleşmiş olan ve Bièvre nehri'nin yarattığı delta üzerinde bulunmuş olan bir adada da bulunmuş olabilir. Çok tartışılan başka bir varsayıma göre ise ilk kurulan Galya köyünün Nanterre'deki Valérien tepesi'nden çok uzak olmadığı yönündedir.

  Roma şehri 1. yy.'da nehrin sol kıyısına kurulmuştur. Şehrin Saint-Germain Bulvarı'ndan Val-de-Grâce'a ve rue Descartes 'tan jardins du Luxembourg'a kadar uzandığı düşünülmektedir. Lutèce şehri bir cardo (Roma şehirlerinde kuzey-güney doğrultusundaki ana cadde) olan rue Saint-Jacques çevresinde dik kesen sokaklardan oluşan bir şehir yapısıyla yerleşmişti. Roma şehirlerinde olduğu gibi forum, hamamlar, tiyatro, arena ve nekropol bu şehirde bulunmaktaydı.

  Orta Çağ


  Paris şu andaki adını 5. yy.'da alır ve Romalılar'a karşı elde ettiği zaferin ardından Frankların kralı Merovenj hanedanından I. Clovis 508 yılında Paris'e yerleşerek burayı başkenti yapar. Nehrin sağ kıyısına 6. yy.'dan itibaren bir kilisenin kurulduğu dikkat çeker: Saint-Gervais kilisesi (günümüzde Hôtel de ville 'in arkasında bulunmaktadır. 9. yy.'da Saint-Gervais ve Saint-Germain-l'Auxerrois kiliselerinin (günümüzde Louvre'un yakınında bulunmaktadır) çevresinde koruma amaçlı duvarlar inşa edilmiştir. Nehrin sol kıyısı 885 yılında Vikingler tarafından tamamen yokedilmiştir. Taht 987 yılında Capet hanedanına geçti. Paris, orleans şehri ile birlikte bu hanedanın kişisel serveti içinde yer alıyordu. Bu hanedanın atası I. Eudes şehri Vikingler'e karşı savunmasıyla ünlenmiştir.

  Ve şimdi...

  Paris son yıllarda sahne olduğu olaylarla adını daha fazla duyurmaya başlamıştır. Bunlardan ilki Lady Diana'nın esrarengiz ölümü, Fransa'nın 98 Dünya Kupası'nı alması
  ve son olarak da Concorde faciasıdır.

  Bu güzel ve hikayelerle dolu şehirde Tatil yapmaya karar verdinizi Ne Zaman gitmelisiniz?


  Paris'e gelmek için en iyi zaman Mart - Mayıs arasıdır. Kış aylarında Paris bir kültürel cennet niteliğindedir. Bu zamanlarda kültürel bir etkinliğin olmadığı bir gün bulmak imkansız gibidir. Bununla birlikte okulların tatil olmasıyla birlikte sokaklar daha da kalabalıklaşır. Yaz aylarında Paris'te sıcaklık gözle görülür derecede artar. Yine yaz aylarında genellikle buradaki insanlar yıllık izinlerini kullanırlar. Bu yüzden bu zamanlarda trafik bayağı hafifler.


  Parisle İlgili Paylaşmak İstediğiniz Her Türlü Bilgiyi bekliyoruz. İster Resim olsun İster Tarihi bir bilgi olsun Şimdilik Paris tanıtımı bu kadar 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Şehir İncelemeleri : Paris

  Reklam  Dünyanın en güzel yerlerinde olan Paris şehri Fransa'nın başkentidir aynı zamanda.Burada bir çok tarihi eserler ve dünyanın en güzel ve zengin müzesi de bulunmaktadır.Aşıkların gitmek istediği ilk yerdir.+ Yorum Gönder
paris şehrinin hikayesi,  paris şehri HİKAYESİ
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi