Ebeler Haftası konulu Konuşma Metni örneği

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Ebeler Haftası konulu Konuşma Metni örneği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Ebeler Haftası konulu Konuşma Metni örneği

  Reklam  Ebeler Haftası konulu Konuşma Metni örneği

  Forum Alev
  Ebeler Haftası Konuşma Metni

  Sevgili Arkadaşlar

  Ana Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler.

  Anne ve bebek ölümleri oranındaki yüksekliğin, istihdam edilen ebe sayısının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye’de, ebelik mesleğinin önemi yeterince anlaşılmamaktadır. Ebelik, 1909 yılına kadar anadan kıza geçen, görgü ve deneyime dayanan meslek olarak görülmüştür. O dönemde eğitim gerektirecek bir uzmanlık alanı olarak görülmeyen ebelik, bugün de aynı şekilde gereken öneme sahip değildir. Oysa ebenin, birinci basamak sağlık hizmetlerinde önemli bir rolü vardır. Böyle olmasına rağmen, ülkemizde ebeler yeterince değerlendirilmemektedir.

  Özellikle Doğu bölgesindeki illerde bu sorunun daha da fazladır. Sağlık ocaklarında çalışan ebelerin nüfus oranına göre dağılımı, batıdaki illerimizden daha az orandadır.

  Sağlık ocaklarının sayısının arttırılması ve yeterli personel görevlendirilmesi durumunda, anne ve bebek ölüm oranlarında da büyük bir azalma gerçekleşecektir. Anne ve bebek ölüm oranının yüksek olması, istihdam edilen ebe sayısının azlığından kaynaklanmaktadır.

  Ebelerimizin durumlarının düzeltilmesi için acilen şu önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemlerin alınması aynı zamanda hem ülkemiz çocukları hem de ülkemiz annelerini de ilgilendirmektedir.

  1. Sağlık evleri uygulamasına son verilip yerlerine motorize ekipler kurulmalı,
  2. Hizmet içi eğitim programlarına ağırlık verilmeli,
  3. Maaşlarının yeterli düzeye yükseltilmesi,
  4. Çalışma ortamlarının düzenlenmesi,
  5. Görev tanımının yeniden yapılması,
  6. Mesai saatlerinin düzenlenmesi,
  7. Ebelik yasasının çıkartılması,

  Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye
  çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.Bu duygu ve düşüncelerle tüm ebelerin 21-28 Nisan Ebeler Haftasını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz

  Saygılarımla...

  Not: İnternetten alıntıdır.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Ebeler Haftası konulu Konuşma Metni örneği

  Reklam  Doğum yaptıran kadınlara ebe denmektedir.Çok eskilerde ebeler eğitim almadan görerek öğrenirler ve ebe kadın olarak doğum yaptırırlardı.Günümüzde ise ebeler ciddi eğitimlerden geçmektedirler.Ülkemizde bebek ölümlerinin azalmasında ebelerin çok etkisi olmuştur.+ Yorum Gönder
kutlu doğum haftası konulu konuşma metni örneği,  kutlu doğum haftası ile ilgili konuşma metni,  ebeler haftası konuşma metni
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi