Hemşireler Haftası konulu Konuşma Metni örneği

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Hemşireler Haftası konulu Konuşma Metni örneği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Hemşireler Haftası konulu Konuşma Metni örneği

  Reklam  Hemşireler Haftası konulu Konuşma Metni örneği

  Forum Alev
  Hemşireler Haftası Konuşma Metni

  Sayın valim, sayın milletvekilim, sayın garnizon komutanım, sayın belediye başkanım, sayın cumhuriyet başsavcım, sayın adalet komisyon başkanım, sayın rektörüm, sayın müdürlerim, sayın basın mensupları ve çok değerli mesai arkadaşlarım.

  Hemşireliğin tarihi kadının şifa verici tarihiyle başlamaktadır. İlk profesyonel hemşireliğin 1854-1856 yıları arasında yaşanan Kırım savaşında Florence Nightingale ile başladığı kabul edilmektedir. İlk olarak dünyada 1954 yılından beri güzel ülkemizde de 1964 yılından beri hemşire Florence Nightingale in doğum günü olan 12 Mayıs hemşireler günü olarak kutlanmaktadır.

  Türkiye de ilk hemşirelik eğitimi 1911 yılında 6 aylık hasta bakıcılık kursu ile başlatılmaktadır. Sonra 2,5 sonrada 3 yıllık eğitime geçilmiş 1946 yılında Sağlık Meslek Liselerinin açılması ile ortaokul sonrası 4 yıllık eğitime geçilmiştir. Türkiyede ilk olarak 1955 yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik Meslek Yüksel Okulunun kurulması ile üniversite düzeyinde eğitime geçilmiştir. Bunu Ankara’da Hacettepe ve İstanbul da Florence Nightingale ve diğerleri izledi. İlk kez 1968 yılında Hacettepe de hemşirelikte yüksek lisans ve 1972 de doktora ünvanı verilmeye başladı ilk Profesor ünvanı 1978 de Hacettepede Eren Kum almıştır.

  Türkiyede 92500 civarında hemşire olup 100.000 kişiye 131 hemşire düşerken bu sayı Avrupa Birliği ülkelerinde 600-700 civarlarındadır.

  Hemşirelik mesleğinin nöbet usulü çalışma veya vardiyalı çalışma, görev tanımı tam olarak yapılamadığı için hastanede diğer alanlarda çalışma, branşlaşmama gibi sorunları vardır. 2007 yılında bununla ilgili kanuni bir takım düzenlemeler yapılmış olup yönetmelikler beklenmektedir.

  Biz hekimler için hemşirelik nedir. Hemşire bizim elimiz ağamızdır. Hemşire bizim en büyük yardımcımız, mesleki konuda dert ortağımız sırdaşımızdır. Hemşire kimdir? Hemşire acı içinde kıvranan insana şefkat elini uzatan kişidir. Hemşire hayat kurtarmak için çalışan hekime tüm içtenliği ile yardım etmek için yüreği pır pır atan kişidir.

  Değerli arkadaşlarım son zamanlara kadar hemşire sadece bayanlar arasında seçilmekteydi. Bunun anlamı ise şudur. Sizler ya bir annesiniz yada anne adayısınız sizlerin yüreğinde merhamet ve sevgi dolu değerli arkadaşlarım insanın doğuştan getirdiği hiçbir maliyeti olmayan vermekle asla azalmayan bir şey vardır. Nedir bu? Bu sevgidir biz sizleri çok seviyoruz, sizlerinde hastaları çok sevdiğinizi biliyorum. Lütfen bunu hastalarınıza hissettirin. Art niyetli insanların düşüncesinin aksine hemşirelik mesleği onurlu, iffetli, şerefli ve Allah rızasının çok kazanıldığı meslektir. Bu mesleği yaptığınızdan dolayı sizleri kutlar çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Not: İnternetten alıntıdır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Hemşireler Haftası konulu Konuşma Metni örneği

  Reklam  Hemşireler doktorların yardımcıları ve önemli sağlık personellerdir.Hastanelerde yattığımız zaman ilaçlarımızı ayarlar,iğne serum gibi işlemleri yapar,tedavimizi takip eder.Üstelik hemşireler çocuklarımız ve bebeklerimizin aşılarını takip ederek koruyucu sağlıktan faydalanmamızı sağlarlar.+ Yorum Gönder
hemşirelik haftası konuşma metni,  hemşirelik haftası konuşmaları,  hemşirelik haftası konuşma,  hemşireler günü konuşma metni,  hemşirelik haftasi konuşmalari
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi