Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü Konuşma Metni örneği

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü Konuşma Metni örneği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü Konuşma Metni örneği

  Reklam  Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü Konuşma Metni örneği

  Forum Alev
  Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü Konuşma Metni

  Irk ayrımı teorisi, milletler ve ırkların eşit olduğu gerçeğine inanmayan sapık bir düşünürün veya felsefecinin görüşüdür. Bu batıl görüşün taraftarları dünyanın en güçlü ve seçkin ırk tarafından yönetilmesi ve diğer zayıf ve aşağılık ırkların ona eğilmesi gerektiğini iddia ederler.

  Bu tür bir düşünce tarzı her şeyden önce insanlığın yaşam felsefesine aykırı olup ferdî ve sosyal hürriyete ters düştüğü gibi; zayıf halkların tezyifine ve büsbütün yok olmasına da zemin hazırlayacaktır. Kaldı ki çağdaş tarihçi ve düşünürlerin çoğu, ırk ayrımının ilmî ve tarihî hiçbir dayanağı olmadığını ve safsatadan ibaret uyduruk bir görüş olarak ortaya atıldığını belirtmektedir.

  "Bugüne kadar başka ırklarla karışmamış bir ırka rastlanmadığı ve diğer ırklardan her şeyiyle farklı bir ırk görüşünün hiçbir ilmî dayanağı bulunmaması nedeniyle birçok bilim adamı 'Arya Irkı' görüşünün uydurma bir masal olduğuna inanır ve esasen tarih boyunca Arya adlı bir ırkın varlığına işaret eden hiçbir ilmî delilin bulunmadığını vurgular. İlmî olan gerçek, Arya dillerin varlığıdır ve şüphesiz, çeşitli ırklar aynı dili konuşmaktadır pekâlâ."

  Bütün dünyayı kana bulayan İkinci Dünya Savaşı'nın ana nedeni, Almanya'da ırkçılık düşüncesine dayalı Hitler "Nasyonal Sosyalizm" felsefesinin ortaya çıkmasıdır. Hitler'in nihâî hedefi Almanya'nın sınırlarını genişletmek ve Avrupa'nın göbeğinde güçlü bir Germen imparatorluğu kurmaktı. Hitler nazizmi, kalabalık ve gürültülü kongreler, kurultaylar ve yoğun propagandalarla milliyetçi insanların dikkatini çekmeyi başardı ve onları yayılmacı emelleri doğrultusunda acımasızca kullandı.

  Dr. Gustave Lebon diyor ki:

  "Avrupa toplumlarında önemli rol oynayan unsurlardan biri de ırkçılık olmuştur. Geçmişte politikacıların epey ilgisini çekmiş ve alabildiğine kullanılmış olan ırkçılık fikri sonunda kanlı savaşlara neden olmuş, nice ülkeleri harabeye çevirmiştir."

  Ayrıca dinimizde ırk ayrımı diye bir şey kesinlikle yasaktır. İnsanın kendi ırkını sevmesi Allah’ın insanlara yaratılışta verdiği bir özelliktir. Ama insana verilen bu özelliği insan dengeli olarak kullanmak zorundadır. Denge şudur: Haksızlığa uğrayan bir kişi düşünelim. Haksızlık yapan kişiyi kendi ırkından diye haklı olarak görmek.

  Irk ayrımcılığı yapılmayan bir dünyada yaşayabilmek dileğiyle...

  Not: İnternetten alıntıdır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü Konuşma Metni örneği

  Reklam  Çok eski yıllarda renginden dolayı insanlar sınıflara ayrılır,beyaz ırkın üstün olduğuna inanılırdı.Hatta siyah renkli insanlar köle olarak alınıp satılırlardı.Onlara insan gibi davranılmaz,her türlü zor ve yorucu işler onlara yaptırılırdı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi