Spikerlerin Canlı Yayında ki hataları

+ Yorum Gönder
Resimler ve Komik Şeyler Bölümünden Spikerlerin Canlı Yayında ki hataları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sibel_20
  Üye
  Reklam

  Spikerlerin Canlı Yayında ki hataları

  Reklam  Spikerlerin Canlı Yayında ki hataları

  Forum Alev
  ‘Dijital teknolojiye sahibiz ama’
  Flash TV’de ana haberi sunan Hakan Aygün’ün anonsladığı ilk haber ekrana girmiyor. Aygün devamla, “Teknik bir arıza var sanırım. Bir sonraki habere geçiyoruz. Denizli’de bir reklam panosunun sansürlenmesi polemik yarattı.” Aksilik bu ya, görüntü yine yok. “Evet bazen böyle dijital teknik hatalar olabiliyor. Dijital olarak en gelişmiş teknolojilerde bile böyle sorunlar olabiliyor.” Duruma gülen Aygün devam ediyor: “Evet… Bursa’da madde bağımlısı genç, nasıl vitrin camına dalarak hırsızlık yaptı. İşte inanılmaz görüntü…” İnanmayacaksınız ama görüntü yine yok. Hakan Aygün “Evet arkadaşlar hemen bir ‘az sonra’ları verelim arka arkaya isterseniz…” diyor ama sonuç yine aynı.

  Kim bu çömez?
  Fox TV’de spiker, izleyici maillerini okurken yanlışlıkla kendine yazılmış maili de okuyor: “Sunucunuzun haber şekli çok ucuzca. Dünkü çömezi haber sunucusu yapmanız da gayri ciddi bir davranış!” Spiker biraz afallıyor ve kendini toparlayıp ‘1997’den beri muhabirlik yapıyorum, 30 yaşındayım ve bu mesleği çok seviyorum. Beğendiğiniz, izlediğiniz sürece program yapmayı sürdüreceğim.’ diyor.

  ‘Canlı yayındayım, 40’a bas’
  Haber 7 Televizyonu’nun canlı yayınına katılan Hüseyin Movit, Gündem Dışı programında dil bilincinin nasıl kazanılması gerektiğini anlatırken, cep telefonu çalıyor. Sonra da konuşmaya başlıyor. “Program şu an devam ediyor Ateşçiğim… Evet ekrandayız şu an, Kanal 7’de. Şoray Uzun Yolda diyorlar. Yok o değil. Karşımda bak Hülya’ diyor. Kanal 7 değil, Haber 7’deymişiz, kumandada 40’ta arayın” deyip cebini kapatıyor.

  ‘Anam, coştu lan bunlar!’
  SKY Türk ana haber, 2007 yılbaşı eğlenceleri için Taksim Meydanı’ndan Burcu Benek’e bağlanıyor. Arkadaki müzik artınca Benek, ‘Anam coştu lan bunlar!’ diye bağırıyor.

  Gülme krizi tutunca...
  Kanal D Spor’da spor haberleri sunan bayan spiker gülme krizine giriyor. Sonra da diğer bütün haber sunumlarında gülmekten kendini alamıyor. Aynı şekilde ‘Sesli Gazete’ programını sunan Ses TV’nin spikeri de gülme krizine girince VTR imdada yetişiyor. Yarışma programı sunan Jülide Ateş de telefondaki yarışmacıya “Bir ülkeyi temsil eden kumaşa ne isim verilir?” diye sorup “Amerikan kumaşı” yanıtını duyunca canlı yayında gülmekten yerlere yatmıştı.

  ‘Sakin olun bu virüs!’
  Mersin’de bir yerel televizyonda sunucu günlük gazete başlıklarını sunarken laptopundan ekrana uygunsuz kadın resimleri yansıyınca paniğe kapılıyor: “Aman ha, sakin… Sakin olun. Şimdi değişik virüsler gönderiyorlar. Mesut vallahi benim suçum yok. Ben gazette.com’a giriyorum, çıplak kadınlar geliyor. Mesut ne diyorsunuz bu işe? Ne yapabiliriz? Vallahi bir şey yok, ben bir yere girip çıkmıyorum.”

  ‘Dekordan sonra devam’
  Sunucu Nevin Şahin ekranda: ‘Düşünce Durağı’na hoş geldiniz. Haftanın ilk gününde…’ Cümle bitmeden dekor tam üzerine düşüyor. Şahin’in toparlama cümleleri: “Ufak bir ara veriyoruz. Dekoru düzelttikten sonra tekrar görüşeceğiz.” Benzer bir kaza da Magic Box Star1’de haber sunan spiker Kaan Yakuphanoğlu’nun başına gelmişti. Sunucunun arkasındaki dekor düşünce Yakuphanoğlu gülümseyerek, “Canlı yayınlarda bu tür şeyler olabiliyor. Biz kaldığımız yerden yine haberlerimize devam ediyoruz” demiş ama haberin devamını okurken kendi kendine tekrar gülüp “Haberi yeniden baştan almak istiyorum.” yorumunu yapmıştı.

  ‘Tüpün parasını istiyorum’
  Yerel bir kanalda, elinde sazla telefondan gelen istek parçalarını çalan sunucu, telefondaki izleyiciye soruyor: “Hangi parçayı seslendirmemi istiyorsunuz?” Telefondaki konuk “Ben aldığınız tüpün parasını istiyorum!.. Karınız tüp sipariş etmişti, patron da parayı almak için ısrar ediyor” deyince sunucu kıpkırmızı bir yüzle rejiye yalvarıyor: “Reklama girelim lütfen!..”

  Ferman mı, fermuar mı?
  Erol Büyükburç, Show TV’de programa fermuarı açık olarak çıkıyor… ‘Şarkı Söylemek Lazım’da kocaman bir ferman yaptım’ deyince spiker araya girip ‘Ferman mı, fermuar mı?’ diye sorunca Büyükburç, gülerek özür diledi.
  Beyaz’ın dişi kırılınca
  NTV’de ‘Biri Bana Anlatsın’ programını sunan Beyaz, kalemi ısırınca dişini kırdı. Özür dileyerek stüdyodan ayrılan Beyaz tekrar stüdyoya dönünce partneri Kadir Çöpdemir ‘Onun içine sakız koyalım’ diye takıldı. Beyaz “Ötekiler de sakızla duruyor’ diye karşılık verdi ve yayına eliyle ağzını kapatarak devam etti. Benzer bir diş olayı da Kuşum Aydın’ın başına geldi. Canlı yayında takma dişi bir anda ağzından fırlayan Aydın’ın düşen dişi bulunamadı.

  İş kazası…
  Kanal D’deki bir maç yayını sırasında ekrana bir anda stüdyodaki kameranın görüntüleri geldi. Peki görüntüde ne vardı dersiniz: Stüdyoyu paspaslayan temizlik işçileri… İbrahim Tatlıses’in İbo Show programına katılan Barbaros Şansal ise söz alarak aynen şöyle demişti: “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda bana göre başta Atatürk olmak üzere bütün Türk kadınları daha güzel…”

  Canlı yayına baskın var!
  Ege TV Spor Müdürü Suavi Yardımoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Futbol Dosyası’’ programı sırasında, 15 kişi güvenliği aşarak binaya girip stüdyoyu bastı. “Biz buradayız işte’’ diyerek stüdyoya giren ve Karşıyaka lehine tezahürat yapan grup bardak kırıp, dekora zarar verdikten sonra stüdyodan ayrıldı.

  Canlı yayında araba tacizi
  Show TV’de Hamit Özsever’e, Kandil Dağı ile ilgili bilgiler aktaran muhabir Özgür Çakmakçı yol kenarında bilgiler verirken bir araba üzerine doğru geliyor ve muhabir korkup vizörden çıkarak kenara kaçıyor. Sonra tekrar kameranın önüne gelip, “Zaman zaman bize böyle saldırılar oluyor. Pek yayın yapmamızı istemiyorlar.” diyor.

  “Abi kasetleri gönderdim”
  Samanyolu Televizyonu’nda ise 1999 Tüpraş yangınında ilginç bir olay yaşandı. Tüpraş yangınını detaylarıyla anlatan muhabir haberin arkasında haber spikerine “Abi kasetleri … otobüs firmasıyla gönderdim. Otogardan bir zahmet aldırın.” dedi.

  Heyecan dorukta olunca
  TGRT Haber’de Kabil’de bulunan İHA muhabiri Utku Öztürk, Afganistan genel seçimleri öncesinde değerlendirmede bulunuyor. Ancak muhabir o kadar çok heyecanlı ki bütün kelimeler birbirine karışıyor.

  Yabancı kanallarda canlı yayın kazaları
  Karga karga gak dedi…
  Rusya’da canlı yayına bağlanan muhabirin arkasında bir karga peyda olunca muhabir gülme krizine tutuldu.

  Hava durumunda ilginç durum
  Rusya’da hava durumunu sunan sunu yayın sırasında mikrofonunu takmayı unutunca kameraman tarafından sesli olarak uyarıldı. Yine başka bir kanalda hava durumu sunucusu, yayın sırasında haritadan hava durumunu aktarırken ekrana hava haritası yerine kadınlar tuvaleti verilince neye uğradığını şaşırdı ve tebessüm ederek yayını bitirdi.

  İki dekor peşpeşe…
  Rusya’da kadın bir sunucu, konuğu ile sohbet ederken dekorun bir parçası yere düştü. Olayı gülerek anlatmaya başlayan spikerin kafasına bu kez dekorun diğer parçası düştü. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise haber bülteni sunan kadının kafasına kocaman bir spot lambası düştü ve sunucu kadın yere yığıldı. Romanya’da ise konuk spikerle tokalaştıktan sonra dekorun yanındaki iki metrelik boşluğa düştü.

  “Kedilere uygun değilim”
  Fox 8 Televizyonu ana haber bülteninde veteriner kliniğinden kucağında bir kedi ile canlı yayın sunan Kathleen Cochrane’nin yüzünü kedi tırmaladı. Muhabir “Bura çok hoş kediler var; demek ki ben çok kedilere uygun biri değilim.” diyerek durumu kurtarmaya çalıştı.

  Hüzün çok ama ses ince…
  Funny TV Live Show’da dramatik bir program sunan sunucu, karşısındaki konuğun ince sesi karşısında kendini tutamadı. Konuk her konuşmaya başladığında özürlerle kahkahayı bastı. 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Spikerlerin Canlı Yayında ki hataları

  Reklam  Canlı yayınlanan programlarda çeşitli kazalar olabilmektedir.İnsanların spikerlerin konuşmalarında sıkıntılar olabilmektedir.Bunlar olağan şeylerdir.Zira canlı yayınlarda insanların günlük hayatta yaptıkları hataları da yapabilmeleri insanlık halidir.+ Yorum Gönder
spikerlerin yaptığı konuşma hataları,  spikerlerin konuşma hataları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi