Yolda 3 Kişi / Tuna Kiremitçi

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden Yolda 3 Kişi / Tuna Kiremitçi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Yolda 3 Kişi / Tuna Kiremitçi

  Reklam  Yolda 3 Kişi / Tuna Kiremitçi

  Forum Alev


  Türk Edebiyatının yeni kuşak yazarlarından Tuna Kiremitçi, ilk romanı “Git Kendini Çok sevdirmeden” ile dikkatleri üzerine çekmişti. Yazarın ikinci romanı “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” ise çok satan kitaplar listesinde yerini almıştır.

  Tuna Kiremitçi “Yolda Üç Kişi” adlı romanında, ilk iki romanından daha farklı bir anlatım tarzı seçmiş ve kurgusunu değiştirmiştir. Bu romanında toplumsal tarihi daha yoğun hissettirmiş ve karakter tiplerini çeşitlendirmiş, karakterlerin bireysel tarihlerinden seçtiği hüzünlü ve duygusal kesitleri dile getirmiştir. “Yolda Üç Kişi” adından da anlaşılacağı üzere üç karakter ve bu üç kişi etrafında gelişen olaylar üzerinde yoğunlaşıyor. Kitapta adı geçen üç karakter Yakup, Leyla ve Halil’dir. Yakup 25 yaşında bir tıp öğrencisi, Leyla ve Halil ise 78 kuşağındandır. Yakup, Leyla ve Halil’in yolları, bir yol metaforuna yüklenen hayat yürüyüşlerinde, farklı zaman ve mekanlarda kesişiyorlar. Tuna Kiremitçi, işte bu kesişim anının öncesine, o ana ve sonrasına, ister aynı isterse farklı kuşaklardan olsunlar, insanların bir “yol”da yürüme serüvenlerine yolculuğa zaman zaman kendisini de dahil ederek bakıyor.

  Yakup, içindeki serüvenci ruh dolayısıyla kaptan ve kabına sığmayan bir denizci olmayı hayal ederken tıp okumaya karar verir. Üniversitedeki sinema topluluğunun Fransızca bilen az sayıdaki üyelerinden birisi olduğundan, Fransız hükümetinin AB dışındaki ülke gençlerine La Rochelle kentinde açtığı yaz okuluna katılma hakkı kazanır. Değişik ülkelerden gelen gençler Paris’te buluşurlar. İstanbul, Prag, Beyrut, Saraybosna, Belgrat ve Kiev gibi çok farklı şehirlerden gelen kız ve erkek öğrenciler Fransızlarla ve birbirleriyle olan ilişkilerini uluslarının siyasi ve kültürel tarihlerinin gölgesinde sürdüreceklerdir; en çok da hafızalarda tazeliğini koruyan Saraybosna katliamının… Yakup ise bir yanda Prag’dan gelen güzel Marketa ile cinselliği keşfedecek, diğer yandan ise İstanbul’da Leyla ile yaşadıklarını düşünecektir.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yolda 3 Kişi / Tuna Kiremitçi

  Reklam  biz üç kişiydik diyen ahmet kaya gibi oda üç kişinin yol arkadaşlığının anlatıldığı kitaptır Yolda 3 Kişi Tuna Kiremitçinin eseridir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi