Saatler Kitabı ve Kitap Özeti...

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden Saatler Kitabı ve Kitap Özeti... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  rengigül
  Usta Üye
  Reklam

  Saatler Kitabı ve Kitap Özeti...

  Reklam  Saatler Kitabı ve Kitap Özeti...

  Forum Alev
  Michael Cunningham | Roman / Amerikan Edebiyatı
  Amerikalı ünlü yazar Michael Cunningham “Saatler” adlı bu romanı ile 1999 yılında, Amerika’nın en önemli iki edebiyat ödülünü kazanma başarısını göstermiştir.

  Cunnigham Saatler adlı bu eseri ile, 1941 yılında intihar eden Virginia Woolf’un yaşamına ve ölümüne de göndermeler yapmaktadır. Kitap, Virginia Woolf’un hayatından ve onun Bayan Dalloway adlı ünlü romanından beslenmektedir.

  Saatler’de, üç kadının hayatları üç ayrı zaman diliminde, ama üç koşut anlatımda sunulmaktadır. Bu kadınlar; Virginia Woolf, New York’lu editör Clarissa Vaughan ve Kaliforniyalı bir ev kadını olan Laura Brown’dır.

  Birbirinden bağımsız görünen ama göndermelerle, benzeşmelerle ve ortak kahramanlarla hem birbirinin içine yansıyan, hem de Bayan Dalloway romanına bağlanan öyküler, toplumun koyduğu kurallara yüreklice karşı koyan, aşk ve dostluk, umut ve umarsızlık, başarı ve başarısızlık kıskacında sıkışıp kalan insanların yaşamlarından çarpıcı kesitleri anlatırken, varoluşumuzun nedenlerini de sorguluyor.

  İntihar isteği ile kadın ve erkek eşcinselliği, roman boyunca varlığını sürdürürken, Michael Cunningham, az bulunur bir ustalık ve yaratıcılıkla, iki kadının yaşamını Virginia Woolf’un yaşamına düğümlüyor, beklenmedik ve hüzünlü bir çözümde birleştiriyor.

  Berrak, güçlü ve şaşırtıcı derecede şiirsel bir anlatımla işlenen Saatler’de, bu üç kadının iç dünyalarının en kuytu köşelerine kadar erkek yazarlarda pek rastlanmayan bir başarıyla sokulan Michael Cunningham, tutku dolu, derinlikli ve çok etkileyici bir roman, bir başyapıt yaratmış.

  Roman sinemaya da uyarlanmış ve büyük bir başarı kazanmıştır. 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Saatler Kitabı ve Kitap Özeti...

  Reklam  İlk Yayınlanma Tarihi: 1998 yılıdır Saatler Michael Cunningham'ın 1998 yılında yayınlanan bir romanıdır. Roman yazarına 1999 yılı Pulitzer ve Pen Faulkner ödüllerini kazandırdı+ Yorum Gönder
saatler kitabı özeti,  saatler kitap özeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi