Anne ve baba sevgisiyle ilgili hikaye

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Anne ve baba sevgisiyle ilgili hikaye ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KeşmekeŞ
  Özel Üye
  Reklam

  Anne ve baba sevgisiyle ilgili hikaye

  Reklam
 2. 2
  gFb-Mmth
  Özel Üye

  --->: anne ve baba sevgisiyle ilgili hikaye bilen varmı

  Reklam  ANNE BABA SEVGİ
  Hz. Musa (a.s) bir Gün duasında
  Ya Rab! Cennette benimle oturup kalkacak arkadaşımı bilmek istiyorum, kimdir? Diye sordu. Cenab-ı Hak
  Ya Musa! Filan ülkeye git; orada bir kasap vardır. Cennette o kasap senin arkadaşın olacaktır, buyuruldu.
  Hz. Musa o beldeye gitti,tarif olunan kasabı buldu ve bir müddet onu gözetledi. Akşam kasap çantasına bir parça et koyup dükkanını kapayarak evine giderken, Hz. Musa ona selam verdi ve sordu:

  Misafir kabul eder misin?

  Kasap memnuniyetle ve güler yüzle kabul etti, birlikte evine gittiler. Ev sahibi getirdiği eti pişirdi birde çorba yaptı. Sonra tavana asılı büyük bir sepeti indirdi. Bu sepette çok yaşlı ve zayıf bir kadın vardı, ona pişirdiği çorba ve etten yedirdi. Üstünü başını temizledi,bütün hizmetlerini gördü. İhtiyar kadını tekrar sepete koyarak tavandaki yerine asarken, kadın ona bir şeyler söyledi. Kasap başını sallayarak güldü. Bu işleri bitirdikten sonra sıra misafirini ağırlamaya geldiğinde, özür dileyerek Hz. Musa’nın yanını geldi.
  Olup bitenleri hayretle izleyen Hz. Musa, kendisine sordu.:

  Kim bu kadın?

  Anamdır. Çok yaşlı olduğundan kendisine böyle hizmet ederim, dedi. Musa aleyhisselam:
  Peki, dedi. Sen onu yedirip içirdikten sonra sepete koyarken sana bir şeyler söyledi. Çok merak ettim, ne dedi acaba
  Kasap güldü ve:

  Onun bir duasıdır bu, dedi.

  (Allah’ım oğlumu cennette Hz. Musa ya arkadaş et.)
  Hz. Musa bunu işitince:

  Müjdeler olsun, dedi. Musa benim sen de benim cennetteki arkadaşımsın.

  ANNE – BABA
  Bizi dünyaya getiren besleyip büyüten anne ve babamızdır. Onlar olmasaydı biz de olmazdık. Bu yüzden anne ve babamızın üzerimizde sayılamayacak kadar hakları vardır. Bunun için onlara iyilik yapmamız gerekiyor.
  Bir gün bir alimin huzuruna biri gelir ve şöyle der:
  ben anneme karşı her türlü görevimi yaptım. Hatta kendi sırtımda taşıyarak hacca getirdim. Haccın bütün kurallarını sırtımda yaptırdım. Şimdi ben anneme karşı görevimi tam anlamıyla yapmış sayılır mıyım?
  Alim şöyle cevap verir.
  Sizin bu Güne kadar annenize yapmış olduğunuz şeyler, hamileliği esnasında karnına vurduğumuz bir tekme bedeli bile değildir.
  Anne ve babaya saygılı olmak,iylik etmek en önemli görevlerimizdendir. Bu nedenle onlara karşı bıkkınlık anlamına gelen söz ve davranışlardan her zaman kaçınmamız gerekir.
  Sevgili peygamberimiz; “Ana ve babanıza iyilik edin ve ihsanda bulununuz ki,çocuklarınız da size itaat etsin ve saygı göstersin.”

  Ana Hakkı
  Sahabilerden biri bir gün Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimize sordu:
  Ey Allah’ın Resûlu! İnsanlar arasında iyi davranmaya en lâyık olan kimdir?
  Annendir.
  Ondan sonra kimdir?
  Yine annendir.
  Daha sonra?
  Yine annendir.
  Sonra kimdir?
  Baban.
  Peygamberimiz bu cevabı,ananın hakkını bütün açıklığı ile ortaya koymaktadır. Çocuğun yetişirken ruhen gelişmesinde, Sağlıklı ve dengeli olmasında anne en lüzumlu, en kıymetli varlıktır. Çocuğa köklü bilgileri öğreten de annedir.
  Bizleri karnında taşıyan, kendi vücudunda besleyen, dünyaya getiren, her türlü sıkıntımıza katlanan, uykusunu, rahatını bizim için feda eden annemizdir. Ondan sonra aynı fedakârlıkları esirgemeyen; ömrünün sonunu kadar sevgi ve şefkat kanatları altında altında koruyan yine annemizdir.
  Baba Hakkı
  Anne hakkından ne kadar söz etsek yeridir.Çünkü anneler buna lâyıktır. Babaların hakkı da önemlidir. Aile ocağını tüttüren babadır.Bunun için Baba ocağı denmiştir. Baba, bizim geleneğimizde aile reisidir. Evin kazancı, geçimi, dışarıdaki bütün ihtiyaçları –anneler de çalışmakla birlikte genel olarak babaya aittir. Baba ailede otoriteyi temsil eder.
  Babalarımıza da minnet ve şükran borçluyuz Bizim kültürümüzde baba velinimet olarak bilinir.Anamız gibi babamıza da derin bir saygı, samimi bir sevgi duymalı ve onlara güler yüz göstermeliyiz. Bakıma muhtaç olduğu zaman babamıza da öf demeden gereken yakınlığı göstermeliyiz. Onlara sert söylememeli, sert konuşmamalı ve asla onları incitmemeliyiz. 3. 3
  hüso_fener
  Usta Üye
  bir tanede benden:
  KÖR ANNE


  Bir çocuk varmış annesi ona her istediğini yapıyormuş fakat o annesinin tek bir kusuru yüzünden onu hiç sevmiyormuş tek gözü yokmuş.
  Bir gün çocuğun ev ödevi evde kalmış annesi onu görüp okula götürmüş.
  Çocuk teneffüste annesini görünce çok kızmış arkadaşlarının dalga geçmesinden korkuyormuş fakat hiçte öyle olmamış arkadaşları ‘Bunu bilmiyorduk neden bize söylemedi bunun utanç verici bir yanı yok ki herkesin başına gelebilir’demişler. Sinirlenen çocuk onları duymazlıktan gelip annesini kovmuş.
  Yakında üniversiteye geçecekmiş annesinden kurtulmak için yurtdışına gitme planları yapıyormuş ve bir dahaki sene bunu uygulamış. Aradan on yıl geçmiş çocuk çoluk çocuk sahibi olmuş annede çok yaşlanmış ölmeden önce oğlumu göreyim hevesiyle yurt dışına çıkmış okul bilgilerinden onu bulmuş.Kapıyı çalmış iki çocuk açmış çocuklar ürkmüşler baba diye bağırmışlar annenin çocuğu gelmiş sonra ‘Benim senin gibi bir annem yok deyip kapıyı yüzüne çarpmış’ Kadın ağlayarak evine geri dönmüş.Çok yaşlıyım bari oğluma bir mektup yazıp komşuya bırakıyım belki bir gün hatırlar demiş ve yazmış. Aradan beş yıl geçmiş çocuğu lise arkadaşları okula yemeğe çağırmışlar. Çocuk kabul etmiş.Köye geldiğinde annesini merak etmiş evine gitmiş komşuda O sırada balkondaymış çocuğa annesinin vefat ettiğini söyleyip bıraktığı mektubu vermiş. Çocuk mektubu açmış okumuş mektupta şöyle yazıyormuş: ‘Evladım hep bana tek gözlü muhamelesi yaptın fakat sen iki yaşındayken bir trafik kazası geçirdik baban ve ağabeyini orada kaybettik seninde bir gözün kör oldu ben de dayanamayıp tek gözümü sana verdim inşallah verdiğim gözü hayırlı işlerde kullanırsın...’ Çocuk mektubu okuduğunda yıkılmış çok ağlamış ve köyün mezarlığına gidip ona dua etmiş ama iş işten geçmiş.
 4. 4
  seco00006
  Usta Üye
  evet daha önce de okumuşum ama birkez daha okumak güzeldi
  teşekkürler :o

 5. 5
  KeşmekeŞ
  Özel Üye
  çok teşekkür ederim arkadaşlar

 6. 6
  Ziyaretçi
  okudum ve cok begendım

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok güzel ama okumadım :)

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok beğendim çok güzel hem konuyada uygun

 9. 9
  Ziyaretçi
  bir adamın annesi kör olmuş . bu adamda küçükken körmüş ama sonra düzelmiş. adam annesine iki gün bakmış ve sonra ben senle uğraşamam diyip kapının önüne koymuş kadın meğer oğlunun onu ne kadar çok sevdiğini tespit etmek için ona şaka yapmış kadın oğlunun ona yaptıklarını görünce hakkını halal etmemiş ve adam ölünce hayatınının en büyük hatasını yapmış olduğunu anlamış

 10. 10
  Ziyaretçi
  anne baba hakkı ile ilgili hikaye bilen var mı

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: anne ve baba sevgisiyle ilgili hikaye bilen varmı

  Reklam  Arkadaşlar annelerimizin kıymetini bilelim...Onlar en önemli varlığımızdır...

 12. 12
  Ziyaretçi
  forum aleve çok teşekkür ederim ödevim vardı forum alev sayesinde bütün ödevimi yaptım çok iyi bir site

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
anne baba sevgisi ile ilgili hikayeler,  anne baba hakkı ile ilgili hikayeler,  anne baba ile ilgili hikayeler,  anne ve baba ile ilgili hikayeler,  anne baba hakkı ile ilgili kısa hikayeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 20 kişi