Abdulkadir Geylani Hz. Nasihatler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Abdulkadir Geylani Hz. Nasihatler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  herbstregen87
  Üye
  Reklam

  Abdulkadir Geylani Hz. Nasihatler

  Reklam  Abdulkadir Geylani Hz. Nasihatler

  Forum Alev
  Ey cemaat! Allah'a koşunuz. Halkı, dünyayı ve O'nun zatından gayri her şeyi bir yana atınız, O'na koşunuz.

  Ey evlad! Halka beka gözü ile bakma. Onların yok olacağını düşün; Öyle bak. Onlardan fayda ve zarar bekleme. Onları aciz ve zelil olarak bil. Hakkı tevhid et. O'na tevekkül eyle.

  O'ndan gelen şeyler yüzünden hezeyana kapılma. Dünya ve dünyada zuhura gelenler Hak'dan gelir. Yaratılmışlar ve onlarda dönüp duranlar, O'nun tecellisi ile oldu. İman sahibinin kalbi bunların hepsinden beri durur. Çünkü onları Haktan memnun ve vazifelerini yapar olarak görür.

  Hele o iman sahibi gönlünü sebeplerden temizlerse, sebeplerin güçlüğüne ve ayal derdine uğradığında, Hak'dan yardım görür; Onların sıkıntılı anlarına dayanmak için kuvvet bulur. İşlerini kendiliğinden görülürken o kalbini hiç birine vermez. Yaratanına bağlar. O'ndan bir an dahi ayrı olmaz.

  Halinde değişiklik istemez. Çünkü verilen bir hüküm var; O değişmez. Kısmet biçilmiştir, artmaz eksilmez. Kısmetin geç kalmasını veya çabuk gelmesini de beklemez. Çünkü o her şeyin tayin edilmiş bir vakti olduğunu bilir.

  Allah'tan hoşnut olan kimse, bütün halinde O'na uyar; Bu uyarlığı başkalarına yapılan işlerde de gösterir.
  Allah'u tealadan razı olan kişi anlayışlı olur ve O'nun cümle işlerini sever. Ömrünün bir miktarı uymaz yolda geçmiş dahi olsa, kalanını O'nunla devam ettirmenin yollarını arar ve O'nun dilediği yolda tüketir.
  Allah'u teala onun bu hallerini sever ve her şaşırdığı anda;
  ---Rabbin benim, der.
  Dünya ahirete perdedir. Ahirete dalmaksa dünya ve öbür alemin
  sahibine perdedir. Yaratılmışlara dalmak, Yaratan'dan ayırır. Hangi yaratılmışa gönül kaptırırsan, ruh pencerene perde çekmiş olursun. Halka bakma! Dünyaya kalben sevgi gösterme! Haktan gayri şeylere iltifat etme, O'nun kapısına varıncaya kadar böyle devam et. Sır adımlarını aç. Zühd halini geliştir. Her kötü histen soyun. O'nun varlığında hayran ol. O'ndan yardım iste, O'na sığın, O'na bak. Geçmişteki ilahi bilginin hükmünü gözet. Kalbini O'na vardırmaya çabala. Sırrını O'na ilet. Bunu gerçeklerştirdiğin an yakınlık eli, seni tutar,kendine çeker. Yeni hayatla tevhid verir ve kalbler üzerine sultan olursun. Kalb alemi tüm emrini senden alır.
  Hastalığı olursa şifasını sen verirsin. İşte bundan sonra dünyaya bakman caiz olur. Bu üstün halleri benliğinde topla sonra dünyaya dön.
  İnsanlara bakmak ve iç alemlerine yön vermek senin için nimet sayılır. Bunun faydası senden çok onlaradır. Onlarla yaptığın alış erişle fakirlere yaptığın iyilik, özüne has aldığın ve yediğin kısmet, bir ibadet vesilesi olur. Hakkı bilerek aldığın için sana selamet getirir. Ve ona taat olur. Artık dünyanın güçlüğü sana dokunmaz.
  Ve sana gelen her çeşit şey kir korkusundan temizdir._alıntı_ 2. 2
  herbstregen87
  Üye

  --->: Abdulkadir Geylani Hz. Nasihatler

  Reklam  O kimse ki, Allah'ın hükmüne rıza duygusuna sahip olmayı diler, ona gerektir ki Ölümü düşünmeye devam ede... Ölümü düşünmek bela ve musibet acılarını hafifletir.
  Nefsine, malına ve yavruna taraf çıkarak, Hak tealayı itham etme! Sana gereken; Bu işi Rabbim daha iyi bilir" demektir.
  Sana düşen budur. Buna devam edersen razı olmanın tadı sana gelir; Uyar olmayı sevmeye başlarsın. Afetlerin parçası da aslı da temelden sökülüp gider. Onların karşılığı, nimet ve güzellik olarak sana gelir. Her ne zaman ki uyar oldun ve bela içinde razı olmanın tadını aldın, her yanından ve her yerinden nimetler sana doğru akmaya başlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi