Çocuklar için figürlü şapkalar ve yapılışları

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Kışlık Aksesuar Örgüleri Bölümünden Çocuklar için figürlü şapkalar ve yapılışları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Çocuklar için figürlü şapkalar ve yapılışları

  Reklam  Çocuklar için figürlü şapkalar ve yapılışları

  Forum Alev
  Figürlü Şapka Modelleri


  Arılı Şapka:

  7 zincir çekin. Üserini sıkdiş doldurun. 2. sırada 1 tek 1 çift batarak artırma yapın. başımızın üstüne koyduğumuzda alnımıza gelene dek artırarak dönmeye devam edelim.
  Alına gelince artırmadan her sık dişe 1 tane batarak şapkanın kıvrılmasını sağlayalım. böylece bitene kadar devam edeceğiz. boynuzlarla ve gözlerle süsleyelim.


  Kelebekli ve Çiçekli Model:

  7 zincir çekin. Üzerine sık dişle dolgu yapın. 2. sırda bir tek bir çift batın. 3. sırada gene arada çift batarak çoğaltma işlemine devam edin. Burada amaç bombe vermeden devam etmek. Yani elimizdeki örgüyü düz bir yere koyduğumuzda tabak gibi dümdüz olacak. Gerekli büyüklük aşağı yukarı bir çay fincanı tabağı büyüklüğü kadar olacak. Yani pasta tabağından daha küçük olmalı.
  Bu büyüklüğe eriştiğimizde her sırayı örerek devam edeceğiz. Artma işlemi yok. Her tur sık diş yaparak taaa ki alnımıza gelene dek. Bere anlımıza geldiğinde gene arttırımlar başlıyor.
  forumalev

  İlk sırada 3 sık diş yapın. 1 kez çift batın. Böylece çapkanın etrafını bir tur dönün.
  2. sırada 5 sık diş yapın. 1 kez çift batın. Gene şapkanın etrafını dönün. Bu sistemle şapkayı başınıza geçire geçire boyunu ayarlayabilisiniz. Modelde 9 sıra saydım ama bu kişiye göre değişen bir olay. Herkes kendi başına ( çocuğunun ) göre ölçüp yapabilir. Bittiğinde ipi koparın. Süslemeleri yapalım. kelebek modelinde siper kısmı aşağı doğru çiçekli modelde yukarı doğru bükeceğiz. birde çiçek modelinde kiprikli tığ işi ile ucunu süsleyeceğiz.
 2. 2
  ayperim
  Usta Üye

  Cevap: Çocuklar için figürlü şapkalar ve yapılışları

  Reklam  Çocuklar için figürlü şapkalar ve yapılışları
  Çocuklar için figürlü şapkalar ve yapılışları.jpg
  Sünger boblu bebek şapkası modeli yapılışı : tığla ve sarı yünle 30-35 tane uzun zincir çekin ve 30-35 adet zincirin boşluklarına tığla batarak ikili trabzan dolgusu ile dolgu yapın. daha sonra dolgu yapılan yerlerin altını zincir başlangıcının altından tığla dönerek yine ikili trabzan dolgusu ile dolgu yapın. 7-8 sıra böyle dolgu etrafında sarı yünle dönerek örün. ve geriye kalan sarı iple son 4 sırayı her iki kenardan 1 dolgunun içine 2 kere tığla batarak kulak yerine doğru genişletin. 2 sıra beyaz yünle yine ikili trabzan dolgusu yapın.
  ve kahverengi yüne geçin 4 sırada kahverengi iple tığla dönerek örün. sünger boblu berenin kulaklığını yapmaya geldik . bütün sıralar bitti. ipi koparmadan şapkayı düz tutun ve kulakları nereye getireceğinizi belirleyin ve o noktadan itibaren ( örneğin 10-12 trabzan dolgu ile aşağıya doğru tığla dönerek doldurun ve her iki kenardan örerken 12 dolgu sayısını eksiltin.3 veya 4 dolgu kalana kadar.
  sünger bob şekli vereceğimiz kulaklı şapka modelinin diğer kulağınıda aynı şekilde ip bağlayarak örün. ve şapkamızın ana yapımı bitti.
  daha sonra beyaz, mavi ve siyah yünle sünger bob’un tığ işi motiften yuvarlak gözlerini yapacağız ve şapkaya dikin. kırmızı ipten tığ işi kravat motifini yapın ve dikin. sarı ipten burnunu yapın ve dikin. sünger bob’un burnunun içine elyaf koyup dik durmasını sağladıktan sonra dikebilisiniz.
  en sonunda da sarı, beyaz ve kahverengi yünle parçalar koparıp sünger bob beresinin kulaklarının ucuna geçirin ve saç örgü örün . kolay gelsin..
+ Yorum Gönder
erkek bebek şapkaları ve yapılışları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi