Yaşam koçu nasıl olunur, Yaşam Koçluğu Yetiştirme Sertifikası

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden Yaşam koçu nasıl olunur, Yaşam Koçluğu Yetiştirme Sertifikası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sayginnlp
  Emekli
  Reklam

  Yaşam koçu nasıl olunur, Yaşam Koçluğu Yetiştirme Sertifikası

  Reklam  Yaşam koçu nasıl olunur, Yaşam Koçluğu Yetiştirme Sertifikası

  Forum Alev
  Yaşam koçu nasıl olunur
  Yaşam Koçluğu Yetiştirme Sertifika Programı

  “Coach” Fransızca kökenli bir sözcüktür. Anlamı insanları bir yerden diğerine taşıyan araç, araba’ dır. 1840’ larda özel öğretmenler için kullanılırdı. 1889 ve sonrasında ise sporcuları eğiten kişiler için kullanılmaya başlandı.

  Kendi liderlik tarzını oluşturma anlamında ise 1985 yıllarında Dr. Dick Borough tarafından kullanıldı. Daha sonralarda giderek popülaritesi arttı ve koçluk okulları bile açıldı. Şu an 30 ülkede yaklaşık 7000 üye bu alanda çalışmaktadır. Böylesine hızlı yayılmasının nedeni, kısa zamanda çok etkili sonuçlar elde etmesidir.

  Kısaca tarihçesini verdikten sonra NLP ile ilişkisini açıklayabiliriz. NLP Nöro Linguistik Programlama (sinir dili programlaması ) bilinci ve bilinçaltını etkin bir duyarlılıkla kullanmaya yöneliktir. Zihinsel sürecin işleyişini yeniden yapılandırmayı hedefler. Bu hedeflere ulaşmak için bir dizi stratejiler belirler. Zihnimizi ve nasıl düşündüğümüzü irdeler. Dili nasıl kullandığımızı ve iletişimdeki yerini ve sonuçlarını inceler. Hedeflerimize ulaşmak için eylemlerimizi nasıl sıraladığımızı belirler.

  Koçlukta ise esas önemli olan ilkeler şunlardır: Herkes gerekli olan yeteneklere sahiptir ve bunları geliştirebilir. İnsanlar o an için yapabilecekleri en iyi seçimi yaparlar. İnsan eylem amaçlıdır. Anlamak istiyorsanız eyleme geçmelisiniz.

  Bütün bu NLP hususları koçlukta birebir uygulanabilir niteliktedir; çünkü koçluk da kolay ve pratik teknikler gerektirir ve NLP bu ihtiyacı fazlasıyla karşılar.

  Şimdi biraz koçluktan bahsedelim:

  Koç bireylerin kendilerini keşfetmelerine, problemlerini çözmelerine ve fırsatları değerlendirmelerine yardımcı olan kişidir.

  Sizi yönlendirmek ya da sorularınıza yanıt vermek yerine, sorular sorarak sizin yanıtları bulmanıza yardımcı olur. Yaşamdan ne istediğinizi ve önceliklerinizi belirlemenize, hedefler koymanıza ve bunlara nasıl ulaşacağınızı görmenize yardımcı olur… Bunu yaparken çözüme odaklı bir biçimde çalışır ve geçmişe takılıp kalmaz. Koçluk yan yana yapılan yolculuktur…

  Yaşam koçu ise;

  İşinden başını kaldıramamaktan, yakınlarına ve kendine vakit ayıramamaktan yakınan ya da hayatta ne yapmak ve ne olmak istedikleri konusunda belirsizlik yaşayan kişilerin yaşamlarını dengeleyen ve yaşamlarına anlam kazandıran kişidir. Bunun sonucunda bireyler, yaşam kalitelerini artırmak için ulaşmak istedikleri hedefleri ve bunun için hangi becerilere ihtiyaç duydukları belirler, hazırlanan eylem planı ile pozitif enerji aldıkları aktivitelerle diğer sorumluluklarını entegre etmeyi başarırlar.

  • Kendi yaşamlarının lideri olurlar.

  • Vizyon, misyon ve kişisel hedeflerini tanımlarlar.

  • Bu hedeflere ulaşmak için gerekli becerileri kazanırlar.

  • Yaşamdan aldıkları manevi tatmin artar.

  • Aynı zamanda sorumluluklarını da yerine getirerek daha verimli bir yaşam sürerler.

  • Çevreleri ile ilişkileri olumlu yönde gelişir.

  • Özel ve profesyonel yaşamları arasındaki dengeyi sağlarlar.

  • Ertelemeyi bırakırlar, eyleme geçerler.

  • Öz disiplin sağlarlar.

  • Kaynaklarını daha etkin kullanırlar.

  Kısacası yaşam koçu elinizdeki kartları alıp, o eli en iyi şekilde oynamanıza, kimi zaman oyunun kurallarını değiştirmenize veya daha iyi bir oyun bulmanıza yardım eder.

  “Her meşe palamudu kendi doğasını tamamen ifade etmeye arzu duyar ve bir meşe ağacı olmak üzere, bütün kapasitesini kullanarak, tüm fırsatları değerlendirir. Hepimizin içinde de bütün olmaya ve bilgeliğe karşı doğal bir arzu vardır. Bunun gücü, kişiden kişiye değişir. Bazılarında oldukça bilinçliyken, diğerlerinde derinlerde saklı olabilir; bir yaşamın odağını oluştururken bir diğerinin dış çemberinde kalabilir; ama her zaman oradadır: Bütün olmak temel bir insani ihtiyaçtır.

  Rachel Naomi Remen

  Koçu olarak, sen;

  • Gerçekten ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemeniz için size cesaret vereceğim.

  • Kendi başınıza şimdiye kadar yaptığınızdan daha fazlasını yapmanızı isteyip bunu başarmanızı sağlayacağım.

  • Sonuçlara daha hızlı ulaşabilmeniz için odaklanmanıza yardım edeceğim.

  • Size daha fazlasını gerçekleştirmeniz için gerekli malzemeleri ve desteği sağlayacağım.

  Ralph Waldo Emerson “ Hayattaki asıl isteğimiz birinin bize ne yapabileceğimizi fark ettirmesidir” demiştir. İşte koç bize hayatta bizim neleri yapabileceğimizi gösteren kişidir. Evet sizde hayatta sizde bu misyonu sahip olup Türkiye’de sürekli gelişen ve büyüyen kişisel gelişim sektöründe iyi bir yaşam koçu olmak ise hedefiniz tamam size göre dizayn edilmiş uluslararası düzeyde bir eğitime katılmak ise tam size uygun olabilecek bir eğitim proğramı.

  İşinden başını kaldıramamaktan, yakınlarına ve kendine vakit ayıramamaktan yakınan ya da hayatta ne yapmak ve ne olmak istedikleri konusunda belirsizlik yaşayan kişilerin yaşamlarını dengelemek ve anlam kazandırmak için aldıkları koçluk hizmetidir. Bunun sonucunda bireyler, yaşam kalitelerini artırmak için ulaşmak istedikleri hedefleri ve bunun için hangi becerilere ihtiyaç duydukları belirler, hazırlanan eylem planı ile pozitif enerji aldıkları aktivitelerle diğer sorumluluklarını entegre etmeyi başarırlar.Bu eğitmenler yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitimdir. Uluslararası eğitim içeriği ile mükemmel dizayn edilmiş bir program.

  Eğitimin Detayları:

  © Eğitimin ismi: Yaşam koçu Yetiştirme Sertifika Proğramı

  © Eğitimci: Cemal KONDU. ( Kişisel Ve Kurumsal Gelişim Uzmanı/ Yazar)

  © Eğitimin süresi: 70saattir.

  © Eğitimin yeri: İzmir Kişisel Ve Kurumsal Gelişim Akademisi

  © Eğitimin dili: Türkçe.

  İZMİR’DEKİ ANLAYARAK HIZLI OKUMA VE ÖĞRENME EĞİTİMLERİ VE SEMİNERLERİ( KURSLARI) İÇİN AYRINTILI BİLGİ:

  SAYGIN INTERNATIONAL
  ( İzmir YAŞAM KOÇLUK MERKEZİ )
  Kıbrıs Şehitleri CAD. No: 30 EBRU APARTMANI Daire: 11
  Alsancak - İzmir

  Tel: 0232 4225954 Cep:0 535 6673224
  © Bireysel ve en fazla 3 kişilik özel grup çalışmaları – En üst düzeyde başarı


  AYRINTILI BİLGİ İÇİN:
  www.sayginnlp.com
  www.cemalkondu.com
  www.kesfetkendini.com
  www.kisiselgelisim.gen.tr
  www.yasamkoclugusertifikasi.com
  www.izmiryasamkoclugumerkezi.com
  wwww.izmiryasamkoclugumerkezi.net
  www.izmirkoclukmerkezi.net
  www.izmiryasamkoclugu.net
  www.izmirkisiselgelisimmerkezi.com
  www.izmirkisiselgelisimmerkezi.net

  msn:saygin-danismanlik@hotmail.com
  © Bireysel ve en fazla 3 kişilik özel grup çalışmaları – En üst düzeyde başarı
  ©Not: Eğitime katılan herkese anlayarak hızlı okuma hakkında kişiye özel olumlama cdleri hediye edilmektedir.


  * SERTİFİKA: Eğitim sonunda gerekli bilgiyi ölçme değerlendirmeleri yapıldıktan sonra sertifika almaya hak kazanan katımcılarımıza MTI (Mind Training İnstitute) tarafından Uluslararası Yaşam Koçluğu sertifikası verilecektir.

  * DÖKÜMAN:Kursa katılan her katılımcıya Yaşam Koçluğu seminer dokümanları verilecektir.


  İzmir Yaşam Koçu, Yaşam Koçu İzmir, Nasıl yaşam koçu olurum, İzmir Yaşam Koçluğu Programı, koçluk eğitimleri ve Yaşam Koçluğu Programlarıyla ilgili tüm bilgileri buradan takip edebilirsiniz 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yaşam koçu nasıl olunur, Yaşam Koçluğu Yetiştirme Sertifikası

  Reklam  Daha çok ünlü olan kişilerin başvurdukları bir yöntemdir.Burada yaşam koçu olarak görev yapanların başarısı kendi müşterilerini de etkilemektedir.Bu uygulamadan çok memnun olan insanlar vardır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim+ Yorum Gönder
yaşam koçu nasıl olunur,  nasıl yaşam koçu olunur,  yaşam koçu olmak,  hayat koçu nasıl olunur,  yaşam koçu olmak için ne gerekli
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi