Özgürlük sokaklarda başlar

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden Özgürlük sokaklarda başlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Özgürlük sokaklarda başlar

  Reklam  Özgürlük sokaklarda başlar

  Forum Alev
  'Sokaklardan başka yerde bilinç yoktur,
  çünkü tarih yanlız sokaklardadır.'
  Albert Camus

  Her kültürün bir dili, her dilin bir sözlü ve yazılı tarihi vardır... 'Tarih günümüzde gizlidir' sözünün güncelliği Kürt illerinde, sokaklarında canlı yaşanan bir milattır. Sokaklar, Kürdün canlı tarihinin en yalın en somut yaşanılan tarihidir. Tarih bu sokaklarda yazılıyor her gün, her an... Ve tarihin en canlı direnenleri, en çok yaşayanları özgürlük çocuklarıdır... Tarihin özgürlük bilinci Kürt illerinin bu sokaklarında yazılıyor!

  Sokaklar tarihin canlı tanığıdır.

  Tarih sokakların yüreğinde altın taşlarla yazılıyor; Dicle'nin kıyılarında.

  O tarihi kentlerde, hüzün, acı, yaşanan yazgılar birer birer o sokakların yüreğinde saklı.

  O sokaklarda, ateşin, toprağın, suyun, bilginin tarihi yeniden, yeniden yaratılıyor yaralı kentlerinin sokaklarında.

  En güzel dil, en güzel ruh, en tutkulu duygular sokaklarda yaşanılıyor. Sokakların duygularını yaşayanların dışında kimse bilmez.

  Her yürüyüşün, her hazırlığın nasıl, hangi duygularla, hangi bilinçle gerçekleştirildiğini, ancak o sokaklarda direnenler bilir...

  Her sokak bir bilinçlenme eylemi olduğu kadar, aynı zamanda bir demokrasi ve eylem okuludur.

  Bilinci, 'bizimle olmayanın, eylemi de bizim değil' sözü bu sokaklarda özgürlük taşlarıyla yazılıdır. Sözü de, eylemi de, yüreği de bizimle olanlarındır bu sokaklar.

  Sokakların sözü, yüreği, eylemi, ruhu, rengi, birer sevgi gücüyle kazanılıyor. Her sokak bir sevgi ve güzellik okuludur. Bu güzellikler, sokakların eylem diliyle yaratılıyor.

  Tanrıca ruhlu kız çocukların özgürlükleri bilinçleri bu kutsal sokaklarda atılıyor.

  Her sokak bir dünya! Her kadın birer özgürlük tanrıçası. Tanrıçalaşan her kadın yeni bir dünya. Güzelleştikçe özgürleşiyor toplum!

  ***

  Bilinç ve eylemin gücü, o sımsıkı elde sıkılmış altın taşlarla yazılıdır. Tarih bu altın taşlarla yazılıyor, kutsal özgürlük sokaklarında. Sokakların dili ve özgürlük duygusunun gerçek yiğitleriyse gözünü budaktan sakınmayan çocuklardır.

  Özgürlük uğruna mücadele etmeksizin özgürlüğün nasıl bir duygu olduğunu anlayamayız. Bu sokaklarda dövüşenler anlamanın derinliğine ulaştıkları için özgürlük duygusununun en büyük anlamı içerdiğini bilirler... Her sokak bir anlama, her anlama büyük bir eylem gücüne, her eylem bir özgürlük istencini ortaya koyar sokaklarda... Sokakların dili ve anlamı özgürlüğü kazanmaktır ve özgürleşmektir...
  Özgürleşen her sokak, birer demokratik devrim alanıdır.

  Kazanılmış her sokak bir devrimdir. Komünü olan her sokak birer demokrasi okuludur. Meclisi olan her kent, kendi kendini yönetmektir. Bilinçlenmiş, örgütlenmiş her insan bir özgür yurttaştır.

  Sokakların eylem dili komünal ruhu yeninden yaratmaktır. 'Demokrasinin dili eylemdir.' Bu da sokakların örgütlenmiş, bilinçlenmiş, karar gücüne ulaşmış topluluklarının karar alma durumudur. Sokaklarla güzelleşiyor, özgür ruhlu çocuklar. Özgürlüğün dili sokaklarda yazılıyor.

  Sevebilmektir sokakları; 'sevmekle başlar özgürlük' sözü altın taşlarla yazılıdır Amed' in tarihi surlarında... Güneş, soylu diyarların kutsal özgürlük rüyası, bu kadim surlarda yeniden yaşamlaşıyor... Özgürlük güneş adasıyla başlıyor... Her özgür Kürdün özgürlük ütopyasıdır Özgür Ada! 'Başka bir dünya mümkün' gerçeği özgürlük sokaklarında yükseliyor. Özgürlük, eşitlik, demokrasi bu sokaklarda kazanılarak yazılıyor... 'İnsanlıkta ısrar demokratik sosyalizmde ısrardır' sokakların ısrarıdır bu. Her sokakta yükselen direniş, inkarcılığa, teslimiyete 'Edi bes ê' demektir. Bu sokaklarda direnerek yaşayan serhildan çocukları birer general, birer fedai ruhludurlar. Her çocuk kendi sokağının düşlerinde güzeldir. Her çocuk kendi sokağının güzelliğinde özgürlüğü kokluyor. O düşlerde soluyor özgürlüğün kutsal rengini. O sokaklarda güneşe yakın duruyor çocuklar. Yüreğini eline alıp cesaretle ihanetin ve teslimiyettin, inkarcının üzerine taşlarla yürüyen çocuklar, 'Ferman padişahın'sa sokaklar bizimdir diyorlar! Serhildan yürekli çocuklar türkülerini çoğaltıyor sokaklarda. Yükselen her yüreğin sesi, özgürlük dağlarında yankılanacaktır. Bunu biliyor sokağın ve özgürlüğün sahibi çocuklar. Sokaklar, 'Nasıl yaşamalı' sorusuna verilen bir yanıttır. Bunu biliyor Amed'in çocukları. 'Mezar taşlarıma borçludur' yazın diyenlerdir sokakların serhildan çocuklarının rehberi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Özgürlük sokaklarda başlar

  Reklam  Her türlü özgürlük hareketleri hep sokaklarda başlar.Libtada ki halk ayaklanması ve sokak hareketleri onların ve arap baharının özgürlüğünü sağlamıştır.+ Yorum Gönder
sokak özgürlüktür
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi