Başarı Taktikleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden Başarı Taktikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  zelihaa
  Bayan Üye
  Reklam

  Başarı Taktikleri

  Reklam  Başarı Taktikleri

  Forum Alev
  BASARI TAKTIKLERI

  UMUTLARINIZI YÜKSEK SABİT GİDERLERİNİZİ DÜŞÜK TUTUN

  FARUK TÜRKOĞLU

  Türkiye gibi istikrarlı bir şekilde istikrarsızlık yaşanan ülkelerde en iyi ihtimali hayal etmek ama en kötü hale karşı da hazırlıklı olmak gerekir. NSA’ya göre yapılmış “A planı” yetmez , kontrol edilemez ve hesaplanamaz unsurların en kötü ihtimale göre davrandığını varsayan “Z planı”nızın da olması gerekir. Böylece şoklara dayanıklı bir başarı planlaması yapmış olursunuz.

  Türk insanı uzun süre üretmediği bir zenginliği yaşadığı, satmadığı malların parasını harcadığı için pervasızca para harcamaya alışmıştı. Ancak herkesin bildiği gibi artık deniz bitti. Şimdi “hesaplılık” zamanı! Dolayısıyla babaannenize kıtlık günlerinde nasıl yaşandıkları ile ilgili bazı sorular sorabilirsiniz. Kriz değişken giderleri artırdığı için sabit giderlerinize özellikle dikkat etmelisiniz. Nedir en büyük sabit gider? Ev kirası! Artık “kazanılacağı umulan” para üzerine harcama yapmak akıllıca bir davranış değildir. Ata sözünü dinleyin “denizdeki balığa pazarlık olmaz”

  Sabit giderlerinizi düşük tutmaya çalışırken umutlarınızı “yüksekte” tutmaya da özen göstermelisiniz. Çünkü Doğan Cüceloğlu şöyle diyor “bir kişinin geleceğe yönelik umudu bugün sahip olduğu gücün kaynağıdır”

  GENİŞ DÜŞÜNÜN, DAR BAŞLAYIN, ÇABUK BİTİRİN

  Başarısız kişi ve kurumların bir projeyi başarmaya çalışırken yaptıkları karakteristik hatalar; konuyu etraflıca düşünmemek, kaynakları bir hedefe odaklamadan harekete geçmek ve başladığı işi atalete düşerek sonuçlandıramamaktır. Eğer başarılı sonuçlar almak istiyorsanız bunların tersini yapmalısınız. Bir işe başlarken konuyu olabildiğince her yönüyle düşünün, harekete geçerken hedefinizi daraltın ve netleştirin, başladıktan sonra ise kesintisiz ve süratli bir çaba ile işi bitirin. Başarısız olmayı başarmak istiyorsanız da pek çok kişinin yaptığını yapın: dar düşünün, geniş başlayın, geç bitirin!

  Hayatınızı planlarken, yada iş bulmaya çalışırken de bu ilkeye uygun davranmalısınız. İş yada hayat planlarınızı yaparken olabildiğince geniş düşünüz. Her ihtimali ve ilgili her kişiyi düşünün. Harekete geçeceğiniz zaman “nokta vuruşu” yapın. Sadece bir işe odaklanarak başlayın. Çok sayıda işi aynı anda yapmaya kalkışmayın. Sonra iç gücünüzü çok parçaya böldüğünüz için işleri “hakkıyla” yapamayabilir, her şeyi yüzünüze gözünüze bulaştırabilirsiniz! Kendinize tek bir başlangıç noktası koyun ve oradan başlayın. Son olarak başladığınız işleri sürüncemede bırakmayın, sonuç alıncaya kadar azimle takip edin. Reddedilmeyle başa çıkabilmek ve kararlılık becerisi bu noktada oldukça önem kazanmaktadır.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Başarı Taktikleri

  Reklam  Bir insanın başarılı olabilmesi için ilk önce kendini tanıması gerekir. Pek çok başarı taktiği vardır ancak hangisinin bizim için en uygun olduğunu bilmek gerekmektedir.+ Yorum Gönder
başari taktikleri umutlarinizi yüksek sabit giderlerinizi düşük tutun,  başarı taktikleri umutlarınızı yüksek giderlerinizi düşük tutun,  başari takti,  başarı taktikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi