8 Klise Is Görüsmesi Sorusuyla Basa Çikmanin Yolu

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden 8 Klise Is Görüsmesi Sorusuyla Basa Çikmanin Yolu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  8 Klise Is Görüsmesi Sorusuyla Basa Çikmanin Yolu

  Reklam  8 Klise Is Görüsmesi Sorusuyla Basa Çikmanin Yolu

  Forum Alev
  8 Klise Is Görüsmesi Sorusuyla Basa Çikmanin Yolu


  Is görüsmesine gitme fikri ellerinizin terlemesine, vücudunuzun karincalanmasina mi neden oluyor? Endiselenmeyi birakin, yalniz degilsiniz. Is arayanlarin birçogu, is görüsmesi nedeniyle panik yasiyor. Simdi rahatlayin ve is görüsmesi sirasinda ve öncesinde asagidaki ipuçlarini kullanin.

  Öncelikle, görüsmenize hazirlanmak için yeterli zaman ayirin. Iyi hazirlanmis olmaniz sizi rahatlatacak, heyecaninizi azaltacaktir. Uzmanlar bir is görüsmesi için en azindan 3 saat hazirlanmanizi öneriyorlar. Görüsmelerde sikça sorulan sorular için cevaplarinizi hazirlayin ve yüksek sesle bu sorulari cevaplayin. Görüsmeye gideceginiz sirket hakkinda bilgi edinin ve sorular hazirlayin. Böylece görüseceginiz kisiye, isle gerçekten ilgilendiginiz mesajini vereceksiniz. Son olarak da, gideceginiz yer ve yaklasik süre hakkinda bilgi edinmeyi unutmayin.
  Her ne kadar her sektör ve görüstügünüz kisiler farkli olsa da, bazi sorular vardir ki her görüsmeci bu sorulari sormayi görev edinmistir. Bu yüzden asagidaki sorulara ve önerilere bir göz atin ve kendi cevaplarinizi hazirlamaya çalisin.
  Sizi neden ise alalim?

  Iste kendinizi tanitmaniz için bir firsat. Güçlü yönlerinizi, özelliklerinizi, yapabileceklerinizi kisa ve öz bir sekilde ortaya koymanizin tam zamani. Yalniz bu soruyu çok genel olarak cevaplamaktan kaçinin. Herkes çok çalistigini ve dürüst oldugunu söyler, size ait kisisel özelliklerinizden bahsedin.

  Neden burada çalismak istiyorsunuz?
  Bu hazirlikli gelip gelmediginiz anlamak için sorulan bir sorudur. Sirket ve sektör hakkinda bilgi edinmeden sakin bir görüsmeye katilmayin. Eger saglikli bir arastirma yaptiysaniz, bu soru deneyimleriniz ve özelliklerinizin ise uygunlugunu anlatmak için bir firsat.

  En zayif yönünüz nedir?
  Bu soruyu cevaplamanin sirri, zayifliginiz konusunda dürüst olmaniz ancak bunu nasil avantaja çevirdiginizden bahsetmektir. Örnegin, geçmiste bir sirketle probleminiz olduysa, kendinizi motive etmek için ne gibi adimlar attiginizdan bahsedin. Bu, kendinizi tanidiginizi ve daha iyi hale gelmek için ne yaptiginizi gösterecektir. Bu soruya vermemeniz gereken tek cevapsa "Zayif bir yönüm yok" olacaktir.

  Son isinizden neden ayrildiniz?
  Son isinizden kötü ayrildiysaniz da bu soruyu negatif bir sekilde cevaplamaktan kaçinin.
  Olabildigince politik olun. Eger eski isinizin kötü yönlerinden bahsediyorsaniz, birkaç iyi yönünden bahsetmeye de özen gösterin. Eski sirketiniz hakkinda durmadan sikayet etmeniz, davranislariniz hakkinda karsi tarafa çok da iyi bir fikir vermeyecektir.
  Karsilastiginiz zor bir durumu ve problemi nasil çözdügünüzü anlatin.

  Bazen bu soruya bir karsilik bulmak zor olabilir özellikle yeni mezunsaniz ve çok fazla is deneyiminiz yoksa. Görüsmeciler, konu ne olursa olsun sizin elestirel bir sekilde düsünebildiginiz ve çözüm üretebildiginizi görmek isterler.

  Gurur duydugunuz en büyük basariniz nedir?
  Bu sorunun sirri, spesifik olmak ve pozisyonla en çok ilgili basarinizi seçmektir. En büyük basariniz lisede okulun sampiyon basket takiminda yer almaksa, daha uygun profesyonel bir basari seçin. Sirketin aradigi özellikleri düsünün ve sirketin ihtiyaçlarina uygunlugunuzu gösterecek bir örnek gelistirin.

  Düsündügünüz maas nedir?
  Bu özellikle is deneyimi az olanlar için çok zor yanitlanacak bir soru. Is görüsmesine gitmeden önce, piyasayla ilgili bir arastirma yapin ve bu isten ne kadar para almaniz gerektigini ögrenin. Is teklifini almadan önce maas konusunu konusmaktan uzak durun. Görüsmeciye, anlastiginiz takdirde adil bir maas belirlenmesi konusunda konusmaya açik oldugunuzu bildirin. Eger bir cevap vermeniz konusunda israr ediliyorsa, kesin bir sayi vermektense bir aralik vermeyi tercih edin.

  Bana kendinizden bahsedin.
  Çok kolay bir soru gibi görünse de, cevaplanmasi aslinda çok zor bir soru çünkü alani çok genis. Önemli olan su, görüsme yaptiginiz kisi sizin hafta sonlari ne yaptiginizi ögrenmekten çok sizi kisisel olarak tanimak istiyor. Kendinizle ilgili birkaç nokta belirleyin, profesyonel deneyimlerinizden, kariyer hedeflerinizden bahsedin ve bu konulara bagli kalin. Konuyu toparlayip sonucu o sirkette çalismak istediginize getirin.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 8 Klise Is Görüsmesi Sorusuyla Basa Çikmanin Yolu

  Reklam  iş görüşmeleri kişi için zorlu bir andır. yapılması gereken önce kendine güvenmektir, sorulara rahat ve açık yanıt vermek gerekir. paniklemek ve heyecanınıza yenik düşmek iş görüşmesinin iyi gitmemesine deden olabilir.+ Yorum Gönder
is görüsmesi sorulari,  iş görüşmesi soruları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi