Sürekli Gündüz Yada Gece Olsaydı Ne Olurdu

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Sürekli Gündüz Yada Gece Olsaydı Ne Olurdu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Herzaman gece olsaydı sürekli aydınlatma ihtiyacı duyar ve oldukça fazla enerji tüketirdik. Kimisine göre Gece daha sevimli ,kimisine görede gündüz daha güzel gelmektedir, oysa Allah bizler için en güzelini belirlemiştir, gece bizler için dinlenme zamanı gündüzler ise yer yüzünde rızık arama saatleridir. 3. 3
  DESTE
  Bayan Üye
  Sürekli Gündüz olsaydı

  -Bitkiler geceleri karbondioksit verir gündüzleri ise oksijen verir. Bu nedenle bitkilerin fotosentez yapması zorlaşırdı.
  -Gece karanlık olmayacağı beyin dinlenemez ve sürekli bir yorgunluk hali olurdu.
  -Gece uyumakta zorlanırdık.
  -Hava her zaman sıcak kalır
  -Tarım ürünleri sürekli güneş gördüğünden kuru ve zarar görürdü.
  -Yıldızları göremezdik, ayın evrelerine tanık olamazdık.
  -Gün kavramları ve çalışma saatleri farklı olurdu.

  Sürekli gece olsaydı

  -Bitkiler güneş ışığı ile büyüdüğü için bitki çeşidi olmazdı.
  -Bitkiler renklerini güneşten alırlar bu nedenle onların ne renk olduklarını bilemezdik.
  -Güneşten aldığımız enerji olmayacağından insanlar D vitamini eksiliğinden hastalıklarla karşılaşırdı.
  -sürekli karanlıkta olmak aydınlanmaya olan ihtiyacı artıracaktı.
  -İşlerimi gündüz gözü gibi rahat ve hızlı yapamayacaktık. İşlerin aksamasına neden olacaktı.
  -güneşin etkisi ile olgunlaşıp büyüyen tarım ürünleri yetiştirmek imkansızlaşırdı. 4. 4
  Ziyaretçi
  önümüzü göremez çarpışırdık ve çok korkutucu olurdu.....

 5. 5
  Ziyaretçi
  Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim

  Casiye 3:Her halde Göklerde ve Yerde mü'minler için âyetler var

  Kassas 71 - (Resulüm!) De ki: "Düşündünüz mü hiç, eğer Allah üzerinizde geceyi tâ kıyamet gününe kadar aralıksız devam ettirse, Allah'tan başka size ışık getirecek tanrı kimdir? Hâlâ işitmeyecek misiniz?"

  72 - De ki: "Haber verin bakayım, eğer Allah üzerinizde gündüzü ta kıyamet gününe kadar aralıksız devam ettirse, Allah'tan başka, istirahat edeceğiniz geceyi size getirecek tanrı kimdir? Hâlâ görmeyecek misiniz?"

  73 - Rahmetinden dolayı, Allah, geceyi ve gündüzü yarattı ki geceleyin dinlenesiniz (gündüzün) ise O'nun lütuf ve kereminden (rızkınızı) arayasınız. Umulur ki şükredersiniz.

  Al i İmran 190:Elbette o göklerin ve yerin yaradılışında ve gece ile gündüzün ard arda gelişinde şüphesiz âyetler var (vicdanları temiz) ülül'elbab için

  -Gündüzü isteriz elbet ve Allah CC ne güzelde aydınlık kılmış Elhamdülillah
  ve geceyide isteriz fakat herbirinin sürekli oluşuda bizim yapımıza uymaz zira hepimizin hergün uykusu geliyor (biyolojik saati inceleyin derim) İşte değişip durmasıda Allah CC delillerindendir.
  Umulurki şükredelim.

  Al i İmran 191:Onlar ki gerek kıyâm-u kuudde ve gerek yanları üzerinde hep Allahı zikrederler ve göklerin, yerin yaradılışında fikr ederler: ya Rabbena, derler: bunu sen boşuna yaratmadın sübhansın, o halde bizleri o ateş azabından koru!

  17:12 - Biz geceyi ve gündüzü varlığımıza delalet eden birer delil kıldık. Sonra Rabbinizden bir lütuf aramanız, yılların sayısını ve hesabını bilmeniz için gecenin karanlığını silip (yerine) eşyayı aydınlatan gündüzün aydınlığını getirdik. İşte biz her şeyi uzun uzadıya anlattık.

  28:73 - Rahmetinden dolayı, Allah, geceyi ve gündüzü yarattı ki geceleyin dinlenesiniz (gündüzün) ise O'nun lütuf ve kereminden (rızkınızı) arayasınız. Umulur ki şükredersiniz.

  Yiyecekler lezzetli olduğu gibi sadece lezzetli olmaları dilimiz tad alacak yapıda olmasaydı birşey ifade etmezdi. Yahut dilimiz tad alıyor yapıda olup yiyecekler lezzetsiz olsaydı yine birşey ifade etmezdi. İnsanın ihtiyacına görede herşeyi Rahman Rabbimiz hizmetine sunmakta...

  Rum 21:Yine O'nun âyetlerindendir ki, sizin için nefislerinizden kendilerine ısınırsınız diye eşler yaratmış, aranıza bir sevgi ve merhamet koymuştur. Şüphesiz ki bunda düşünecek bir kavim için nice ibretler vardır.
  _eğerki eşler arasında sevgi bağı olmasaydı sapkınlığı düşünün ve aile yapısını düşünün erkek dişinin yapısıda ona göre çocuğun anne rahmine düşme vesilesi ve annenin sütünün gelmesi çok güzel delillerdendir.

  Daha nice ayetler zikredilmektedir.Özellikle arkadaşlar düşünüp bakıyorum Kur an ı Kerim de var Böyle çarpıcı yeryüzünde tebliğ olarakda Kur an ı Kerim de muhteşem bir durum var. İman etmeyenlere soruyorum size ne denseydi iman ederdiniz diye verecek cevapları olmuyor dolayısıyla tebliğinde muhteşemliği her yönden ortada ne kadar az düşünüp ne kadar az şükrediyoruz imanlıların yeryüzünü bu nazarla izlediğini izlemesi gerektiğini en azından ayetlerde okuduk dolayısıyla iman nimetinide insanların çok az düşündüğünü şu ayetle işaret etmek istiyorum
  Yusuf 38 - "Atalarım İbrahim, İshak ve Yakub'un dinine uydum. Bizim, Allah'a hiçbir şeyi ortak tutmamız olmaz. Bu, bize ve insanlara Allah'ın bir lutfudur. Fakat insanların çoğu şükretmezler."
  İnsanın imanı olmasa yeryüzüne hiç bu nazarla bakarmı iman nimetinede çokca şükredelim ki Allah CC
  İbrahim 7: Ve düşünün ki rabbınız şöyle i'lân buyurdu: Celâlim hakkı için şükrederseniz elbette size artırırım, ve eğer nankörlük ederseniz haberiniz olsun ki azâbım çok şiddetlidir
  İman nimeti için şükredelim ki Rahman arttırsın İnşaAllah
  Elhamdülillahi Rabbil Alemin.

+ Yorum Gönder
hep gündüz olsaydı ne olurdu,  gece olmasaydı ne olurdu,  dünyamız hep gece olsaydı ne olurdu,  gece ve gündüz olmasaydı ne olurdu,  geceler sürekli olsaydı ne olurdu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi