Lityum Florür Hangi Elementlerden Oluşur

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Lityum Florür Hangi Elementlerden Oluşur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Lityum Florür Hangi Elementlerden Oluşur 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Lityum Florür Hangi Elementlerden Oluşur

  Li (Lityum)


  Lityum sembolü Li atom numarası 3 olan kimyasal elementtir. Periyodik tabloda 1. grupta alkali metal olarak bulunur ve yoğunluğu en düşük olan metaldir.

  Lityum doğada saf halde bulunmaz. Yumuşak ve gümüşümsü beyaz metaldir. Havada bulunan oksijenle reaksiyona giren lityum, lityum oksit (Li2O) oluşturur. Bu oksitlenme reaksiyonunu engellemek için yağ içinde saklanır. Hava ve su tarafından hızlı bir şekilde oksitlenip kararır ve lekelenir. Lityum metali doldurulabilir pillerde (örnek olarak cep telefonu ve kamera pili) ve ağırla yüksek direnis göstermesi sebebiyle alaşım olarak hava taşıtlarında kullanılır. Li+ iyonunun nörolojik etkilerinden dolayı, lityumlu bileşikler farmakolojik olarak sakinleştiricilerde kullanılır.

  F (Flor)

  Flor, atom numarası 9, atom ağırlığı 19, yoğunluğu 1,265 olan, kokusu ozonu andıran, kahverengimsi sarı renkte, halojenler grubunun ilk elementidir (simgesi F). 1529 yılında Georigius Agricola, kalsiyum florür bileşiğini tanımlamıştır. İlk defa 1886 yılında Henri Moissan tarafından izole edilmiştir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi