Vibrasyon Birimi Nedir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Vibrasyon Birimi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Vibrasyon Birimi Nedir


  Soru: vibrasyon birimi nedir ile ilgili genel bilgiler verir misiniz ? 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Vibrasyon Birimi Nedir

  Vibrasyon Birimi Hakkında Bilgi  Vibrasyon ve Vibrasyon analizi
  Vibrasyon makinaların mekanik aksamının iç ive dış kuvvetlere karşı gösterdiği tepki olarak tarif ediliyor. Bu tepkinin mutlaka bir nedeninin olması ve makinadaki bir uygunsuzluğun neticesinde ortaya çıkması bizim için oldukça önemlidir.

  Makinadaki vibrasyon analiz edilerek uygunsuzluk ve uygunsuzluğun kaynağı tespit edilir ve buna göre önlem alınır. Makinanın bakım ihtiyacı da buna göre belirlenir. Zaten kestirimci bakımın (predictive maintenance) en önemli parametrelerinden birisi de vibrasyon analizi sonucu ortaya çıkar.

  Vibrasyon bir makinanın erken uyarı sistemi gibidir. Onun için çok iyi takip edilmeli ve sorunun çözülebilmesi için analizin iyi yapılması gerekmektedir. Her mekanik problem yada ekipmanda oluşan tahribat kendine has bir vibrasyon üretir ve karakteristikleri farklıdır. Bu farklılıkların bilinmesi problemin çözümünde bize yardımcı olacaktır.

  Vibrasyon analizi bize problemin kökenine inmemizde yardımcı olur. Bakım metodolijisinde problemler tabaka tabakadır ve zincirlemedir. Birinin sebebi diğerinin sonucu olabilir. Kaynağında ise “kök neden” ( root cause) bulunur. Kök neden bulunmadan ve çözülmeden arıza yada hadise sürekli olarak tekrarlanacaktır.

  Bu sebeplerden dolayı vibrasyon analizi zaman kaybını ve maliyet artışını önleyen en önemli unsurlardan birisidir. Bakım sürerlerini kısaltır. Bakım aralıklarını artırır. Makina ve ekipman hasarlarını azaltır. Plansız duruş sayısını minimuma indirir.

  Vibrasyon analizi yaparken dikkate alınması gereken iki önemli bileşen vardır. Bunlardan birisi frekans diğeri de genliktir.

  Frekans(Frequency): Frekans bilindiği gibi genel bir kavramdır. Belirli bir zaman periyodunda hadisenin oluş sayısı olarak tarif edilir. Periyodik vibrasyonun birim zamandaki tekrarlanma oranıdır.

  Vibrasyonun meydana geldiği frekans bize arızanın yada uygunsuzluğun tipini ve kaynağını gösterir.

  Çeşitli şekillerde ve birimlerle ifade edilir. Fakat en yaygın olarak iki şekilde ifade edilir.

  1-Hz, saniyeki devir (cycles).

  2-CPM, dakikadaki devir (cycles). ( rpm’e tekabül eder. Fakat aynısı değildir karıştırılmamalıdır.)

  Genlik (Amplitude): Vibrasyon sinyalinin büyüklüğüdür. Ayrıca maksimum yer değiştirme de diyebiliriz. Vibrasyonun genliği bize arızanın yada sorunun kaynağındaki uygunsuzluğunun büyüklüğünü ve şiddetini verir. Genlik üç şekilde ölçülür:

  1-Yer değiştirme(Displacement): Mikron veya mils Pk to Pk;

  2-Hız (Velocity ), genellikle mm/ sn veya In/Sec Pk

  3-İvme(Acceleration) (gs RMS)

  Frekans ve genliği x-y eksenlerinde ifade edecek olursak: vibrasyon spektrumunda, frekans x ekseninde, genlik ise y ekseninde gösterilir.

  Buna göre frekans vibrasyonun kaynağını, genlik ise vibrasyonun ve problemin büyüklüğünü ifade eder
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi