Tesbih Namazının Faziletleri

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Tesbih Namazının Faziletleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tesbih Namazının Faziletleri 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Tesbih Namazının Faziletleri

  TESBİH NAMAZI

  Rasulullah Efendimizin bizlere olan emir ve vasiyetlerinden biride; büyük fazileti olan tesbih namazını kılmamız hakkındadır. Bizim gibi günahlarda boğulmuş ve sayısız günahlar işlemiş kimseler için bu ahide itina göstermek bir vecibedir.Tesbih namazı istiğfarın en büyüğü ve bütün vücudla yapılanıdır.
  Tesbih namazıyla ve kılınışıyla ilgili en sahih rivayet Ebu Davut, İbni Mace ve İbni huzeyme nin rivayet ettikleridir.
  Ebu Davut şöyle der; “tesbih namazı hakkında bundan başka sahih hadis yoktur.”
  Müslim ise; “Bu namaz hakkında, isnadı bundan daha güzel bir hadis yoktur: Allah’ın rızası üzerine olsun, İbni Abbas der ki; “Sallallahü aleyhi ve sellem Efendimiz, Muttalip oğlu Hz. Abbas’a ;
  ” Ey amca ! Bu söyleyeceklerimi yaptığın takdirde önceden ve sonradan işlemiş olduğun ve işleyeceğin, yeni ve eski, büyük ve küçük, ne yapmış isen. Kasden olsun olmasın gizli ve ya aleni (açık) olsa da, bütün suçlarının hak teala katında affedilmesi için sana on haslet vereyim mi? Bunları yaptığın zaman her şeyden temiz olarak çıkarsın.”Buyurmuşlar ve sonra sözüne devamla “ Dört rekat namaz kılmalısın. Her rekatta sübhaneke den sonra 15, fatiha ile bir sure okuduktan sonra ayrıca ayakta rukudan önce (sübhanellahi ve’l-hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber vala havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim) diye 10 defa tekrarlarsın. Rukuda yine bunu 10 defa tekrarlar, sonra doğrulduğunda 10 defa daha okur, secdede yine 10 defa secdeden kalktığında yine 10 defa , ikinci swecdede de 10 defa okursun. Bunların toplamı bir rekatte 75 olur. Böylece 4 rekat kılarsın. Gücün yeterse bunu hergün kıl. Gücün yetmezse haftada bir, onu yapamazsan ayda bir, onuda yapamazsan senede bir, o da olmazsa ömründe bir defa olsun kılmalısın. “ buyurmuşlardır.


  Hafız münziri, “ tesbih namazı hakkında bir çok uzun konuşmalar vardır, anlattıklarımız yeterlidir.” Der.
  Beyhaki ise; “ tesbih namazını mübarek oğlu Abdullah kılmış ve Salih kişiler de birbirinden öğrenip almışlardır.” Der.

  Bazı kişiler Mübarek oğlu Abdullah’a ;” şayet namaz sırasında kişi unutur veya şaşırırsa sehiv secdesinde de onar onar tesbih getirsin mi?” diye sordular.
  Cevap olarak “ “Hayır, dört rekat olan bu namazdaki tesbih sayısı üç yüzü geçmemelidir.” Buyurdular.
  (el-uhudü’l Kübra)
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi