Çocuğum çok Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Çocuğum çok Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çocuğum çok Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Çocuğum Çok Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım

  Çocuğun küfür etmesini engellemek için yapmanız gereken şeyler

  · Çocuk yeni kelimeler öğrenmek istemez ve duygularını dışa vurmak için küfür eder. Anne ve babalar çocuğun duygularını ifade edecek başka kelimeler öğretmelidir.

  · Çocuğunuz bir başkasından duyduğu uygunsuz kelimeyi kullanırsa bir şey demeyip bu kelimenin komik olduğunu düşünmesini kafasından atmasını sağlayın.

  · Her zaman anne ve baba kelimelerini seçerek söylemelidir. Çocuğun yanında uygun kelimeler kullanılmalıdır.

  · Çocuğun televizyonda izlediği programlar şiddet ve küfür içerikli olmamalıdır. Çocuğa bu türdeki filmler izletilmemelidir.

  · Çocuğunu dinleyerek kızgınlıklarını küfürlü bir konuşma yerine doğrudan anlatmasına izin verin. Çocuk kendisi dinlenmediği için küfürlü bir konuşmaya yönelebilir

  · Çocuğa söylediği kelimelerin kimsenin hoşuna gitmediğini, böyle konuştuğunda karşısında ki insanın üzüleceğini ve kişiye saygısızlık olduğu anlatılmalıdır. Ancak anlatım şekli sakin ve rencide edici olmamalıdır.

  · Çocuğu küfürlü konuşmadığında ödüllendirin. Bir anlaşma yaparak küfür etmediği sürece onu ödüllendireceğinizi anlatın.

  · Çocuğa kullandığı kelimelerin uygunsuz ve kötü olduğunu, arkadaşlarının da böyle düşündüğünü ona baskı yapmadan inanacağı bir biçimde anlatın.

  · Çocuğa küfürlü konuştuğunda ceza verin. Ancak ağır bir ceza olmamalıdır. Küfür ettiğinde bir saat televizyon izlememesi gibi ya da dışarı çıkmama cezası olabilir.

  · Ağır cezalar vermek çocuğun bu davranışı gizlice yapmasına neden olur. Bu nedenle, döverek, bağırarak, tehdit ederek ceza vermek yanlış olur.

  · Çocuğu bu kelimelerin yerine uygun kabul edilebilir sözcükleri kullanması konusunda bilinçlendirin.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi