Deniz Gezmiş Kimdir Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Deniz Gezmiş Kimdir Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Deniz Gezmiş Kimdir Neler Yapmıştır 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Deniz Gezmiş Kimdir , nelerle uğraşmış ve neler Yapmıştır , Defalarca mahkum olan deniz gezmiş pek çok eylemlerede katılmıştır.
  Deniz gezmişin hayatı ve neler yaptığını öğrenelim.


  Deniz Gezmiş (27 Şubat 1947; Ankara – 6 Mayıs 1972; Ankara), Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'nun kurucusu, Sosyalist devrimcidir.

  Deniz Gezmiş, 27 Şubat 1947'de Ankara'nın Ayaş ilçesinde doğdu. Dedeleri İkizdere, Rize ilçesine bağlı Cimil köyündendir, kökleri Konya'dan bir vesile ile göç etmek zorunda kalmış Oğuzlara dayanır. Babası Ilıca (yeni adı:Aziziye), Erzurum nüfusuna kayıtlı ilköğretim müfettişi Cemil Gezmiş, annesi ise Erzurum'un Tortum ilçesinden ilkokul öğretmeni Mukaddes Gezmiş'tir. Ailenin üç erkek çocuğundan ikincisidir. Ağabeyi Bora Gezmiş, hukuk fakültesinden ayrılıp bankacılık yapmıştır. Kardeşi Hamdi Gezmiş ise, mali müşavirdir.

  Gezmiş, ilk ve ortaöğrenimini Sivas'ta, liseyi İstanbul'da okudu. Henüz lise öğrencisiyken sol düşünceyle tanıştı ve kendini dönemin eylemleri içinde buldu.


  Yaptıkları:

  Türkiye'de gelişen gençlik hareketinin en önemli önderlerinden ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu kurucu ve yöneticilerindendir. Deniz Gezmiş.

  1965'te Türkiye İşçi Partisi (TİP)'nin Üsküdar ilçe başkanlığına üye oldu.

  KasımHukuk Fakültesi'nde birlikte okuduğu arkadaşlarıyla birlikte 30 Ocak 1968'de "Devrimci Hukukçular Örgütü"'nü kurdu. 1966'da

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi.

  12 Haziran 1968'de İstanbul Üniversitesi'nin işgal edilmesinde önderlik etti.

  Ekim 1968'de eylemlerde birlikte olduğu Cihan Alptekin, Mustafa İlker Gürkan, Mustafa Lütfi Kıyıcı, Devran Seymen, Cevat Ercişli, M. Mehdi Beşpınar, Selahattin Okur, Saim Kurul ve Ömer Erim Süerkan'la birlikte Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB)'ni kurdu.

  31 Mayıs 1969'da İÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerinin, reform tasarısının gerçekleşmemesini protesto için giriştikleri işgale önderlik etti.

  Hakkında gıyabi tutuklama kararı olmasına rağmen hastaneden kaçan Gezmiş, Haziran'ın sonunda Filistin'e gitti.

  Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan'la birlikte THKO'yu kurdu.

  Deniz Gezmiş ;9 Ekim 1971'de 146/1 maddesi uyarınca idam cezasına çarptırıldı.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi