Madenlerle ilgili Araştırmayı Kim Yapar

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Madenlerle ilgili Araştırmayı Kim Yapar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Madenlerle ilgili Araştırmayı Kim Yapar 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Madenlerle ilgili araştırmayı kim yapar


  Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), 14 Haziran 1935'te 2804 sayılı özel kanunla kurulmuş, tüzel kişiliği olan, özel hukuk hükümlerine tabi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı kamu iktisadi teşebbüsüdür. Kanun çıktığındaki Maden Tetkik ve Arama Enstitüsüydü, 1983 Aralık ayında bu isim Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü olarak değiştirildi.
  MTA, işletmeye uygun maden ve taşocağı alanları araştırmak, işletilen maden ocaklarının daha verimli çalışması için araştırmaları yürütmek, jeolojik ve jeofizik etüt ve laboratuvar incelemeleri yapmak, madencilik sektörü için uzman ve teknik personel ve nitelikli işçi yetiştirmek gayesiyle kuruldu.
  MTA Ankara'daki merkezinde bulunan genel müdür ve dört genel yardımcısı tarafından yönetilir. MTA'nın ana hizmet birimleri; Jeoloji Etüdleri, Jeofizik Etüdleri, Enerji Hammadde Etüd ve Arama, Maden Etüd ve Arama, Sondaj, Fizibilite Etüdleri, Maden Analizleri ve Teknolojisi, Deniz ve Çevre Araştırmaları Daire Başkanlıklarıdır. Kuruluşun taşra örgütü, 12 bölge müdürlüğünden meydana gelmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi