Gezegenler nasıl hareket eder

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Gezegenler nasıl hareket eder ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Gezegenler nasıl hareket eder 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: gezegenler nasıl hareket eder


  gezegenler nasıl hareket eder ilgili bilgi
  Güneş aslında bir yıldız, Ay da dünyanın uydusudur. Astrolojide bu iki gökcismi genel olarak gezegen olarak anılır. Yalnız Güneş ve Ay'dan “Işıklar” olarak da söz edilir. Pluto ise IAU (Uluslararası Astronomi Birliği) tarafından 2006'da gezegen konumundan “cüce gezegen” rütbesine indirilmiştir. Ancak astrolojik değerlendirmelerde bir değişiklik olmamıştır.

  Kişisel gezegenler:

  Güneş ‚Ay ,Merkür, Venüs, ve Mars'tır. Bunlar güneş sistemimizde güneşe daha yakın olan gökcisimleridir. Hareketleri diğerlerine göre daha hızlıdır. Simgeledikleri kontrol etmeyi başarabildiğimiz özelliklerimizdir.

  Sosyal gezegenler:

  Jüpiter ve Satürn ağır hareket ettikleri için Güneş etrafındaki dönüşlerini diğerlerine göre daha geç tamamlar. Kişisel gezegenlere göre Güneş'e daha uzak yörüngelerde hareket ederler. Sosyal bir varlık olarak hayata ne şekilde katıldığımızı gösterirler.

  Kişiselliği aşan kollektif gezegenler:

  Uranüs, Neptün ve Pluto çok yavaş ilerler ve bir burçta yıllarca kalırlar. Nesilleri etkiledikleri için bizim özel kontrolümüz altında değildirler. Bunlar evrenin üzerimizdeki dönüştürücü etkilerini harekete geçiren gezegenlerdir.

  Çıplak gözle görülemedikleri için geç keşfedildiler. Bu nedenle eski astrolojik haritalarda görülmezler.

  GÜNEŞ

  Kişiliğin merkezi, yaradılıştan gelen karakterimiz, ego, yaşama gücü, yaratıcı enerji, bilinçli aklımızın istekleri, önyargılarımız, irade, hayatta kalmak için en temel gereksinimler, tanınma, kendimizi ifade etme ihtiyacımız, sevgi ve gururla ilişkilendirilir.

  Az çok herkes burcunu bilir. Bu doğum anında dünyadan bakıldığında Güneş'in bulunduğu Zodyak parçasıdır. Güneş burcu ne tür deneyimlerle kendimizi güçlendireceğimizi gösterir. Hayata karşı tavrımızı, yaşamı nasıl algıladığımızı belli eder. Büyümemiz gereken yaşam yönünü, hayat amaçlarımızı gösterir. Bu bilinçli olarak yürüyeceğimiz bir yoldur, içgüdüsel yanımız değil. Hayatın eğlenceli yanını, haz alınan eylemleri ve kişinin parlamasını sağlayan unsurları gösterir.

  Güneşimizi besleyecek insanları ve deneyimleri kendimize çekeriz. Genel olarak yaşantımızdaki erkekler ve babamızla ilişkimizi gösterir. Konumlandığı ev (kişisel doğum haritamızda bulunduğu bölüm) en büyük gelişme olanağımızı işaret eder.

  AY

  Duygular, bilinçaltı, bizden gizli olan yanımız, huy, mizaç, yuva, genel anlamda ana yurt, kökler, yaşam biçimi, eve bağlılık, güvenlik arzusu, içimizdeki çocuk, bilinçsiz eğilimler,fark etmeden verdiğimiz tepkiler, beden dili, daha kolay ve hiç farkına varmadan kullandığımız tarafımız, içgüdüsel tepki veren yanımız, şartlı tepkiler, ait olma ve iyi hissetme ihtiyacı, doğurganlık, duyarlılık ve koruyuculukla ilişkilendirilir.

  Bizim mantıktan uzak saf duygusal tarafımızdır. Hayal gücümüzü, rüyalarımızı yönlendirir. En derin ihtiyaçlarımızı, takıntılarımızı alışkanlıklarımızı, gösterir. Hasta ve yorgunken daha belirgin şekilde ortaya çıkar. Kendimizi hangi koşullarda güvende hissettiğimizi gösterir.

  Gökyüzünde ay değişkendir ve her zaman farklı evrelerden geçer. Bazen çok belirgindir, bazen kaybolur. Bu nedenle genel ruh halimizi gösterir. Ayın simgelediği taraflarımız doyuma ulaştığında huzur ve uyum içinde oluruz. Olumsuz durumlarda aşırı duyarlılık ve güvensizlik verir. Depresyon eğilimini, kolay incinmeyi, değişken ruh yapısını ve kararsızlığı da gösterir.

  Ay burcumuz annemizi ya da hayatımızdaki kadınları simgeler. Diğer insanları ne kadar kolladığımızı, annemizi nasıl algıladığımızı ya da nasıl annelik yaptığımızı da gösterir. Çocukluk çağı dönemlerimiz ve şartlanmalarımızla ilgilidir. Ailevi ve duygusal güvence ihtiyacımızı gösterir. Ayrıca yatırımlar, yemek ve beslenmeyle de ilişkilidir.

  Kişisel haritamızda bulunduğu ev dürtüsel olarak çekildiğimiz ve güvence duyduğumuz alanı belli eder. Mutluluğumuz için gerekli deneyimleri gösterir. Besin alışkanlıklarımızı yemek için seçtiklerimizi, nasıl yediğimizi ima eder.

  Kadının haritasında kendini nasıl gördüğünü, erkeğin haritasında içindeki kadınsı özellikleri ya da eşinde görmek istediği özellikleri belli eder.

  MERKÜR

  Merak, yazılı-sözlü iletişim, zeka, okuma, yazma, öğrenme, bilgi, bilgi toplama ve duyurma, veri transferi, istihbarat, gözlem, entelektüel düzey, dil yeteneği, analiz yeteneği, karar verme tarzımız, haberleşme, muhakeme, temel karakterimizi ifade etme yöntemimiz, günlük içten gelen konuşmalarımız, bilinçli akıl, mantık (beynin sol tarafı), algı, kavrayış, hüner, başkalarıyla bağlantı kurma ihtiyacımız, ayırt etme ve eleştiri şeklimizle ilişkilendirilir.

  Bu özelliklerimizi olumlu kullandığımızda aklımıza ve becerilerimize daha iyi sahip çıkarız, net bir ifademiz olur, akıcı konuşuruz ve karşımızdakiyle anlaşabiliriz. Bilinçaltımızla bilincimizin arasında iletişim köprüsü oluştururuz.

  Olumsuz kullanıldığında hatalı düşünmeye, gereksiz yere ya da sinirli bir şekilde konuşmaya, kurnazlık ve kandırmacaya , ahlaksızlığı mantığa uydurmaya çalışırız. Tek yönlü iletişim kurup ya konuşmayız ya da gevezelikten karşımızdakini dinlemeyiz. Bilgi alışverişi kesintiye uğrar veya dedikoduya başlarız. Yüksek sesli, tutarsız, ıvır zıvıra düşkün hiperaktif tavırlar sergileriz. Egomuzun kendini rahat hissedeceği bir gerçekliği algılayıp sürdürürüz. Aklımız egoya çok yaklaşırsa sadece görmek istediklerimizi görürüz.

  Doğum haritasında bulunduğu konum aklımızı en iyi nerede ve hangi alanda kullandığımızı gösterir. Haritadaki konumlanışı merakımızın bizi çektiği yönü ve yeni bir şeyler öğrenmeye istek duyduğumuz konuları belli eder. simgeler. Ayrıca kardeşler, kuzenler, yakın çevredeki gençler ve komşuları da simgeler.

  VENÜS

  Aşk, sanat, güzellik, sevgi dürtüsü, zevk, denge, uyum, çekicilik, değerlendirme, verme alma yeteneği, destekleyicilik, duygusal bağlar ve ilişki kurma yeteneği, birisine yakın olma ihtiyacı, zarafet, kibarlık, estetik anlayışı, iç huzuru, bir ilişkiye katabileceklerimiz, ortaklıklardaki gereksinimlerimiz, beş duyu ile ilgili zevkler, yaratıcı yetenekler, beğenilerin yanında ayrıca para servet gibi maddi değerlerle de ilişkilendirilir.

  Olumlu kullandığımızda sempatik, uzlaşmacı, saygılı, diplomatik ve barışçı oluruz.

  Olumsuz kullandığımızda üşengeçlik, kibir, iradesizlik, nefse lükse ve zevklere düşkünlük, gözü doymazlık, sahiplenicilik, kendi isteklerimize düşkünlük ya da tam tersine duygularımızı sevgimizi kısıtlamak gibi eğilimler yaratır.

  Kişisel doğum haritamızdaki konumu sevgimizi nasıl ifade ettiğimizi gösterir. Erkeğin haritasında değer verdiği kadın tipini gösterir. Bulunduğu ev duygularımızı hangi alanda ifade ettiğimizi, sosyallik arzumuzun hangi şekillerde ortaya çıktığını gösterir. Önemli tanışmaların hayatımızın hangi alanında gerçekleştiğini işaret eder.

  Venüs 8 yılda bir Zodyak'ın aynı bölümünde geri gider. 8 yılda 5 kez geri giden Venüs'ün geri gittiği bu noktalar 360ºlik daire üzerinde işaretlendiğinde ortaya 5 köşeli yıldız çıkar. Bu çok eski çağlara dayanan bir sembol olan pentagramla simgelenir. Zevkler de beş duyuyla algılanır. Beş parmak, Olimpiyatların 5 halkası da buna örnek olarak verilebilir.

  MARS
  Enerji, bağımsızlık, kendini kanıtlama, bildiğini okumak, kendi kararlarını vermek, sabırsızlık, savunmak, fethetmek, ani öfke, kararlı olmak, savaş, risk almak, gençlik dürtüleri, arzu, heyecan, cinsellik, heves, cesaret, inisiyatif, fiziksel hareket, macera, rekabet, iradenin geliştirilip bir amaca yönlendirilmesi, iddia, ve girişkenliği temsil eder.

  Ayrıca yangın, bıçak, neşter gibi kesici aletler, metaller, silahlarla da simgelenir.

  Olumsuz kullanıldığında bencillik, kabalık, kavgacılık, duyarsızlık, sinirlilik, zalimlik, saldırganlık, anlaşmazlık, düşmanlık ve çatışma olarak görülür. Ateş, kaza, tehdit, terör ve vahşetle de ilişkilendirilir. Anlamsız sürtüşmeler ve cesaret gösterileri de Mars'a bağlanır.

  Doğum haritamızdaki konumu kendimizi nasıl ortaya koyduğumuzu isteklerimizin peşinden nasıl gittiğimizi gösterir. Hakkımız olanı nasıl aldığımızı belirtir. Kendi hayatımızı nasıl biçimlendirdiğimiz de Mars'ın fonksiyonlarından biridir. Bulunduğu burç güçlüklerle mücadele ederken nasıl davrandığımızı gösterir. Bulunduğu ev çelişkilerimizi hayatımızın hangi alanında yaşadığımızı, en çok enerji harcamamız gereken alanı gösterir.

  Kadının haritasında aradığı genç erkek imajını, erkeğin haritasında kendi imajını gösterir.

  JÜPİTER

  Bolluk, fazlalık, yayılma, genişleme, bilgelik, inanç, iyi niyet, din, bilim, felsefe, uzak seyahatler, iyimserlik, yüksek moral, özgüven, hoşgörü, özgürlük, gezginler, cömertlik, asalet, iyi şans, korunma, yüksek eğitim, yabancı kültürler ve yeni ufuklarla ilişkilendirilir.
  Ayrıca yayıncılık, adalet, kanunlar ve hukuku da simgeler. Bir büyüteç gibi temasa geçtiği her şeyi büyütür.

  Olumsuz kullanıldığında gösteriş, şatafat ve abartıya yol açar. Kişi her şeyi küçümser ve lütfetmiş gibi davranır. Altından kalkamayacağı sözler verir, tembellik eder, kendini beğenmiş tavırlar takınır, işleri önemsemez.

  Haritada bulunduğu burç ruhsal, zihinsel ve bedensel açıdan nasıl büyüdüğümüzü gösterir. Yaşama nasıl inanç duyduğumuzu belli eder. Bulunduğu ev kendimize inandığımız hayat alanını simgeler. Güven duyduğumuz, daima yardım aldığımız ve paylaşmayı bildiğimiz hayat deneyimlerini gösterir.

  SATÜRN

  Çıplak gözle görülebilen en son gezegendir.

  Sınırlar, şekil, görev, sorumluluk, ciddiyet, geleneksellik, zamanla gelen bilgelik, tedbir, korku, büzülme, kasılma, kısıtlama, sabır, gerçekler, düzen, kendine yeterlilik, tutumluluk, yalnızlığı kabul etmek, kendine saygı, kendini terbiye etme, yaşlılık, ektiğini biçmek, özdisiplin geliştirmek, iradeyi odaklamak anlamına gelir. Bunlar olmadan büyüyüp olgunlaşamayız.

  Olumsuz kullanıldığında soğukluk, hayal gücü yoksunluğu, cimrilik, yasaklar, dar kafalılık, karamsarlık, kasvet, depresyon, hastalık ve engeller şeklinde ortaya çıkar.
  Ayrıca bina, kurum ya da evlilik gibi her türlü sağlam yapı ile de ilişkilendirilir.

  Doğum haritamızda bulunduğu burcun simgelediği alanlarda zorluk çeker, suçluluk duyar, sınırlanırız. Bulunduğu ev çekingenlik duyduğumuz ama üzerine gittiğimizde en derin gelişme fırsatlarımızın olduğu alanı gösterir. O alanda kendimizi aşırı şekilde kontrol etmeye çalışırız. Gelişmek için endişeye rağmen ekstra çaba göstererek ve sorumluluk üstlenerek kendimizi ortaya koymalıyız. Çünkü Satürn bizi sorumluluklarımızı üstlenmeye ve kendi gerçeğimizi yaşamaya yönlendirir. Bundan saptığımızda da etkileri kader diye niteleyebileceğimiz şekilde ortaya çıkar. Hayatta kendini kandırmaya, kaçamaklara ve yapılan hataları kabul etmeyip akla uygun hale getirmeye engel olur.

  Kişi Satürn'ün fonksiyonlarını yerine getiremiyorsa, onun gerçekleri ile uyum sağlayamıyorsa Satürn ötesi gezegenlerin yoğun enerjileriyle başa çıkması zorlaşır. Eğer ciddi çaba gösterip farkındalığını geliştirmezse bu gezegenlerin olumsuz yönlerini daha sık yaşar.

  URANÜS

  Eşitlik, farklılık, bilinçliliğin yükselişi ve alışılmış olandan sapma ile tanımlanır. Ani değişim, sürpriz, bağımsızlık, şaşırtıcı olaylar, skandallar, özgün, tuhaf, asi, inatçı, sıra dışı, özgür, gelenek göreneklere uymayan, devrimler, sağı solu belli olmayan, güvenilmez, sınırlamaya karşı çıkan, zorunluluktan kaçan, önceden kestirilemeyen, deha, anlık algılama, sezgisel kavrayış, keşifler, modern buluşlar ile ilişkilendirilir.

  Ayrıca teknoloji, elektrik, elektronik aletler, radyasyon, şimşek, insan grupları, örgütler, astronomi ve astroloji ile de simgelenir.

  Olumlu olarak dengeli bir şekilde özgürleşmemize ve kişiliğimizin başkalarından benzersiz olan yönlerini sergilememize hizmet eder.

  Olumsuz kullanıldığında sabırsızlık, huzursuzluk, inatçılık, beklenmedik tavırlar hatta anarşi, ayaklanma, isyan, olarak ortaya çıkar.

  Bir burçta yaklaşık yedi yıl kaldığı için belli bir yaş grubunda herkeste aynıdır. 2003'te Balığa girmişti, 2010'da burç değiştirerek Koç'a girecek. Önemli olan kişisel haritada bulunduğu evdir. Kişinin bağımsız olmak ve özgürleşmek istediği alanı gösterir. Aynı şekilde kurulu düzeni bozduğu, ani kararlar verdiği ve etrafı şaşırttığı deneyimleri de belirtir. Bireyliğin geliştirilmesi, otoritenin sorgulanması, şartlanmaların, tekdüzeliğin reddedilmesi, kuralların eleştirilmesi ve sosyal onayı göz ardı etme gibi tavırların ortaya çıkmasını sağlar.

  NEPTÜN

  Şefkat, merhamet, acizleri koruma, özveri, hassasiyet, insancıllık, kendini adama yeteneği, hayaller, sezgiler, ilham, rüyalar, mistisizm, romantizm, idealizm, sınırları aşma, sanatsal yaratıcılık, narkoz, sis, belirsizlik, medyumluk yeteneği, meditasyon, vizyon, kolektif bilinçaltı, birlik duygusu, ruhsal gelişim, ve kozmik anten olarak tanımlanır.

  Ayrıca spiritüalizm, illüzyonlar, hipnotizma, mistik organizasyonlar ve fotoğrafçılık, ışık, müzik, film dünyası ile de ilişkilendirilir.

  Olumlu olarak farkındalığın geliştirilmesini, yüksek egonun zayıflatılmasını, mantığı aşarak sezgilerimize güvenmeyi, aydınlanmayı simgeler. Maddi dünyanın sınırlarından kaçmayı ve tüm evrenle bir olmayı sağlar. Bunları arıtarak, çözerek ve saflaştırarak yapar.

  Olumsuz kullanıldığında zihinsel karışıklık, kuruntu, yanılgı, hüsnü kuruntu, aldanma-aldatma, hayal kırıklığı, gerçeklerden kaçış, kurban-kurtarıcı rolleri, tembellik, ilaç-alkol-uyuşturucu bağımlılığı, ruhsal hastalıklar ve zehirlenmeler olarak ortaya çıkar.

  Bir burçta yaklaşık 14 yıl kaldığı için nesilleri etkiler. 1998'de Kova burcuna girmişti, 2011'de burç değiştirerek Balığa girecek.

  Bulunduğu ev içgüdülerimizin ve sezgilerimizin bize rehberlik ettiği deneyim alanını gösterir. Hayatımızın bu alanında bazı şeyler bize çaba sarf etmeden gelir. Ama bazı konularda ciddi yanılgılara düşebilir ya da büyük özveride bulunmak zorunda kalırız.

  PLUTO

  Güç, kader, yeniden doğuş, eleme, arıtma, dönüşüm, ölüm, yıkım ve yeniden yaratma, doğal afetler, şifa, cinsellik, yasaklar, tabular, karizma, üstünlük ve büyük irade gücü olarak tanımlanır.

  Ayrıca yer altı değerleri, volkan patlaması, madencilik, çürüme, mafya, simya, okültizm, dedektiflik ve büyücülükle de ilişkilendirilir.

  Olumlu olarak kişinin irade gücünü kullanarak yaratıcılığını devreye sokması ve karanlık yönlerini aydınlığa kavuşturması şeklinde kullanılır.

  Olumsuz kullanıldığında megalomani, diktatörlük, katılık, yozlaşma, baskı, saplantı, takıntı, fanatizm, tehdit, manipülasyon, acizlik ve sadizm olarak ortaya çıkar.

  Bir burçta 20 yıl civarında (en az 11 en çok 30 yıl) kalır. Bu nedenle bütün bir nesli etkiler. 1995'te Yay'a girdi, Ocak 2008'de Oğlağa geçecek. Bulunduğu ev en derin değişim ve dönüşümü yaşadığımız hayat alanını gösterir. Kendi karanlık yönümüz ve takıntılarımızla yüzleşmemizi sağlar, onları cesaret ve çabayla dönüştürmemize fırsat verir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi