Diyaframın görevi nelerdir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Diyaframın görevi nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Diyaframın görevi nelerdir 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: diyaframın görevi nelerdir


  diyaframın görevi nelerdir hakkında bilgi

  İnsan yaşamını sürdürmesinde yemek içmek gibi yaşamsal zorunluluklar vardır. Dünyada kimse yemeden ve içmeden yaşayamaz ama bir başka yaşamsal zorunluluğumuz ise Nefes (Soluk) almaktır. Dünya yüzünde nefen almadan yaşayan insan olduğunu ben duymadım daha. Bugün size Nefes almamızda önemli rol oynayan Diyafram ve görevlerini anlatacağız.

  Kas-kiriş karışımı bir organ olan diyafram, göğüs kafesine bağlıdır. Solunumda görev alır ve çalışması beynin iki diyafram siniri aracılığıyla yönlendirilir. Diyafram, üç delikle yemek borusuna, aorta ve alt ana toplardamara açılır. Diyafram, nefes aldığımızda kasılır ve düzleşir. Nefes verdiğimizde ise gevşer ve kubbeleşir.

  Göğüs ve karın boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın diğer bir adı da karın kasıdır.

  Soluk verirken; diyafram kası yukarı doğru kubbeleşir, göğüs kafesinin hacmi azalır, iç basınç artar ve karbondioksit dışarı verilir.

  Soluk alırken; diyafram kası düzleşir, göğüs boşluğunun hacmi artar, iç basınç düşer ve akciğere hava dolar.

  Her nefes alıp verdiğimizde diyafram ile birlikte göğüs boşluğu da hareket eder.

  Ayrıca diyafram kası çizgili bir kas çeşididir.


  Diyafram kası kasıldığında göğüs genişler göğüs boşluğu bir vakum gibi işlev görerek akciğerlere hava dolmasını sağlar. İkinci derecedeki yardımcı kaslar olan omurgalar arasındaki kaslarda genişleyerek ve kasılarak bu nefes alıp verişe yardımcı olurlar. Ayrıca boyun kaslarının da bu fonksiyonda az derece payları vardır. Sadece göğsün üst kısmından akciğerleri çok zorlayarak nefes alıp vermek enerjiyi verimli kullanmada çok sıkıntılı durumlar yaratır. Akciğerlerin kapasitesi tam olarak kullanılamaz. Bu şekilde bir nefes almada 500 -700 cc hava akciğerlere dolar. Diyafram kası,omurga kasları ve boyun kasları tam fonksiyonel kullanıldığında akciğerlere 2500cc ? 3000cc hava doldurulur. Bu da akciğerlerin alabildiği en yüksek hava miktarıdır.

  Kısaca Diyafram
  Diyafram, bir kas çeşididir.Bu kas (diyafram) Göğüs boşluğunun alt kısmını kapsar.Aynı zamanda yassı bir kastır.Diyaframın bulunduğu bölge ise göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasıdır. Diyafram kasının diğer bir adı da karın kasıdır.

  Tek bir cümle ile tanımlamak gerekirse; Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran yassı kasın adıdır.+ Yorum Gönder
diyaframın gorevi nedir,  diyaframın görevi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi