Dişeti hastalığının aşamaları nelerdir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Dişeti hastalığının aşamaları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: dişeti hastalığının aşamaları nelerdir
  dişeti hastalığının aşamaları nelerdir hakkında bilgi  Dişeti Hastalığı Nedir?
  Dişeti hastalığı, dişinizi çevreleyen ve destekleyen kemiğe kadar ilerleyebilecek dişeti iltihabıdır. Dişlerinizin üzerinde sürekli olarak oluşan yapışkan, renksiz bir film olan plak'a içindeki bakteriler neden olur. Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanmadığı takdirde dişlerde plak birikebilir ve bakteriler sadece dişetini ve dişleri değil, aynı zamanda dişeti dokusunu ve dişleri destekleyen kemiği de enfekte edebilir. Bu da, dişlerin gevşemesine, düşmesine ve diş hekimi tarafından çekilmesine yol açabilir. .

  Dişeti hastalığının üç aşaması vardır:

  Gingivitis (Dişeti İltihabı): Dişeti hastalığının en erken aşamasıdır, dişeti çizgisinde plak birimi sonucunda oluşan dişeti iltihabıdır. Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanmadığı takdirde, dişeti dokusunu tahriş eden toksinler üreterek dişeti iltihabına neden olabilir. Fırçalama ve diş ipi kullanılması esnasında dişetleriniz kanayabilir. Dişeti hastalığının bu ilk aşamasında hasar önlenebilir, çünkü dişi tutan kemik ve bağlı dokuları henüz etkilenmemiştir.
  Periodontitis: Bu aşamada, dişlerinizi tutan destek kemik ve lifler geri döndürülemez biçimde hasar görmüştür. Dişeti çizgisinin altında, gıda ve plakları hapseden bir cep oluşmaya başlayabilir. Diş tedavisi uygulanması ve evde özenli bir ağız ve diş bakımı hasarın ilerlemesini genellikle önleyebilir.
  İlerlemiş Periodontitis: Dişeti hastalığının bu son aşamasında, dişleri destekleyen lifler ve kemik hasar görerek, dişlerin sallanmasına neden olabilir. Bu durum ısırma şeklinizi etkileyebilir ve yoğun tedavi ile dişler kurtarılamaz ise, dişlerin çekilmesi gerekebilir.

  Dişeti Hastalığı Oluştuğunu Nasıl Anlarım?
  Dişeti hastalığı, her yaşta, fakat genellikle yetişkinlerde ortaya çıkar. Erken teşhis edildiği takdirde dişeti hastalığı önlenebilir, bu yüzden aşağıdaki semptomlardan birini fark ettiğinizde diş hekiminize gitmeniz faydanıza olacaktır:  Kırmızı, şişkin veya hassas dişetleri
  Fırçalama sırasında veya diş ipi kullanırken kanayan dişetleri
  Dişeti çekilmesi nedeni ile daha uzun görünen dişler
  Şişmiş dişetleri
  Ağzınızı kapadığınızda diş hizasındaki değişiklikler
  Diş ve dişetleriniz arasındaki iltihap
  Sürekli kötü ağız kokusu veya ağzınızda kötü tat

  Dişeti Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?


  Dişeti hastalığının erken aşamaları, doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ve temizleme ile önlenebilir. İyi bir ağız bakımı, plakların birikmesini önlemeye yardımcı olur.
  Diş hekiminiz tarafından yapılacak profesyonel temizlik, biriken ve sertleşerek tartar haline gelen plakları çıkarmanın tek yoludur. Diş hekiminiz, dişeti çizgisinin üzerindeki ve altındaki tartarı yok etmek için dişlerinizi temizleyecektir . Durum daha ciddi ise kök düzeltme işlemi yapılabilir. Kök düzeltme, diş köklerindeki düzensizlikleri düzleştirmeye ve burada plak birikimini azaltmaya yarar.

  Erken safhadaki dişeti hastalığı, düzenli diş muayenesiyle ilerlemeden tedavi edilebilir. Durumunuz daha da ilerlemişse, diş hekimi muayenehanesinde tedavi gerekecektir.


  Sağlıklı Dişetleri - Sağlıklı dişetleri sıkıdır ve kanamazlar. Dişlerin çevresinde rahatça otururlar.

  Dişeti iltihabı – Dişetleri, hafif iltihaplanmıştır, kırmızı, şişkin görünebilirler ve fırçalama esnasında kanayabilirler.

  Periodontitis – Dişeti, ayrılmaya ve dişlerden çekilmeye başlar. Bu plaklara köklere, destekleyici lif ve kemiklere ulaşma imkanı verir.

  İleri Periodontitis - Destekleyici lifler ve kemik yok olur. Dişler gevşer ve çekilmeleri gerekir.
  Genel Problemler İndeks Sayfasına Geri Dön  İlgili Makaleler

  Dişeti İltihabı Nedir? Semptomlar ve Belirtiler


  İlgili Ürünler

  Colgate Total Diş macunu
  Colgate Massager Diş Fırçası


  Diş Fırçası Kılavuzu
  FUN 3-D fırçayla fırçalama becerilerinizi test edin.


  Gülüşünüzü Koruyun
  Diş eti hastalıkları konusunda gerçekten ne kadar biliyorsunuz? Kısa anketimizi yanıtlayın ve görün.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi