Tohumun içinde neler bulunur

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Tohumun içinde neler bulunur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tohumun içinde neler bulunur 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Tohumun içindekiler

  Tohum, döllenmeden sonra tohum taslağının gelişmesiyle meydana gelir. Bir tohumda içten dışa doğru embriyo, besi dokusu ve tohum kabuğu olmak üzere üç kısım bulunur.

  Canlı taslağı (embriyo)
  Embriyo kesesindeki yumurta hücresinin döllenmesiyle oluşan yapıya zigot denir. Zigotun gelişerek oluşturduğu yapıya ise embriyo denir. Tohumun canlı olan kısmıdır.

  Kısımları:
  Embriyodaki ilk yaprakçıklara kotiledon yani çenek denir. Açık tohumlu bitkilerin embriysunda ikiden fazla çenek bulunur. Bunlara polikotiledonlu bitkiler denir. Kapalı tohumlu bitkiler ise tek çenekli yani monokotiledon ve çift çenekli yani dikotiledon olarak ikiye ayrılırlar.

  Kotiledonlar, besin depo etmekten ve çimlenmeden sonra toprak üstüne çıkarak fotosentezden sorumludurlar.
  Embriyonik gövde bölgesine plumula denir. Embriyodan gelişen bu meristematik yapı olgun bitkide gövdeyi oluşturmuş olur.
  Embriyonik kök bölgesine radikula denir. Embriyodan gelişen bu meristematik yapı ise olgun bitkide kökleri oluşturmuş olur.
  Kotiledonlar ile radikula arasında kalan bölgeye hipokotil denir.
  Kotiledonların üstünde kalan bölgeye ise epikotil denir.

  Besin dokusu

  Bitkinin erişkin olmadan önceki beslenme yeridir.

  Tohum kabuğu

  Yapısında süberin, lignin, kütin gibi maddeler bulundurur. Bu maddeler sayesinde sert bir hal almıştır. Su ve gazlara karşı geçirgenliği azdır. Böyece çimlenme oluncaya kadar aşırı su kaybı ve diğer zararlı etkenlere karşı korunma sağlanmış olur.+ Yorum Gönder
tohumun içinde ne vardır
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi