Teknolojik gelişmelerin eğitime katkısı

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Teknolojik gelişmelerin eğitime katkısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Teknolojik gelişmelerin eğitime katkısı 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: teknolojik gelişmelerin eğitime katkısı

  Teknolojik gelişmelerin eğitime katkısı hakkında bilgi

  Toplumun gelişme düzeyini belirleyen temel kavramlar arasında eğitim ve teknoloji gelmektedir. Aslında teknoloji eğitime bağlı olan bir gelişme kavramıdır. Teknoloji ne kadar eğitime bağlı olursa olsun bir taraftan da eğitimi hızlandırıcı ve geliştirici özelliği bulunmaktadır. Çoğumuz kara tahtaları, tebeşirleri hatırlarız. O zamanda aldığımız eğitim ile şu anda alınan arasında çok fazla fark olmamasına rağmen şu anda teknolojik gelişmeler sayesinde öğrencilerin algılarını daha açık tutabilme imkânı bulunuyor.

  İnsanlar artık teknolojiyi eğitimde, aldıkları eğitimleri de teknolojide kullanıyorlar. Bu nedenle iki kavram birbirini ister istemez geliştiriyor. Teknolojinin eğitime olan katkılarını konu alırken internet teknolojisini ayrı bir yere almalıyız. Gündem oluşturan teknolojiler içerisinde her zaman birinci sırada bulunan internet teknolojileri online ve interaktif ortamlarda öğrenmeyi pekiştirecek ortamlar hazırlamaktadır. Zamanında ansiklopedilerden yapılan ödevler şimdiler de internet web sayfalarından yararlanılarak yapılmaktadır. İnternet dünyasının daha önce yazılmış ve evinizde bulunmadıkça güncellenmeyecek olan ansiklopedilerden çok daha güncel ve yararlı bilgi olduğu gerçektir. Ayrıca bilgiye ulaşma hızı da diğer yöntemlere göre çok daha hızlıdır.

  Gündem yaratacak teknolojiler içerisinde her zaman eğitim standartlarını yükseltmek için projeler bulunur. Birey toplumda öğrenme algısını yükseltebilmek için çeşitli araçlar kullanır. Yakın zamanda gündem de olan fatih projesi dahil olmak üzere artık zorunlu eğitim dahilinde teknolojilerden yararlanmak şart olmuştur. İpad, iPhone gibi yeni nesil teknolojiler her ne kadar bilgiye kolay ulaşılması için araştırma özelliğini kaldırdığı düşünülse de internet kavramı araştırma duygusunun en büyük destekleyicisidir. Her gün gündemi takip eden birey toplum algısını yüksek tutmakta ve öğrenim olgusunu daha çabuk yerine getirebilmektedir. Teknolojik gelişmeler insanın dış ihtiyaçlarını (yemek-içmek-konaklamak v.b) gidermez. Öğrenme, merak, istek gibi iç ihtiyaçlarını da geliştirmeye yarar sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi