Teknolojik gelişmelerin kongre turizmine etkileri

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Teknolojik gelişmelerin kongre turizmine etkileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: Teknolojik gelişmelerin kongre turizmine etkileri

  Teknolojik gelişmelerin kongre turizmine etkileri hakkında bilgi


  Türkiye de 'Turizm teknolojileri sorunu', her geçen gün yaşamımıza ve sektörümüze giren ama çok önemli bir sorun olarak artan ve katlanarak çözümsüzleşen kronik bir gerçek haline gelmiştir. Türkiye’nin çok hızlı bir şekilde gelişmekte olan turizm sektöründe, her şey o kadar da yerli yerinde olmadığı için bu duruma devlet de dahil olmak üzere herkes sihirli formüller bulma arayışı içinde olmuştur yıllardır.

  Sonuç olarak turist ziyareti sayısındaki gelişme ve kırılan rekorların getirdiği hareketin mevcut sistemde tam verimli olmadığının farkına varılmıştır. Geliştirilmesine ihtiyaç duyulan bu teşhis ve tedavi sürecinin, çok yavaş ve randımansız geçmesine rağmen, tüm yetkililerin ortak bir görüşe ulaşabilmiş olması bile bir kazanım olarak görülmektedir. Bu aşamada, turizmin hastalıklarına ne kadar doğru ve yerinde teşhisler konulabilirse, tedavilerin de o derecede başarı şansına sahip olabileceği ortadadır.

  Turizm gibi çok boyutlu bir yapıda, tekdüze reçetelerin yeterli olamayacağı da paralel bir gerçeklik olduğundan çağın gereklerine ayak uydurmak için, Turizm sektörünün, teknolojiyi benimsemesi gerekmektedir. Aksi takdirde başarısızlık kaçınılmaz olur. Nitekim turizm endüstrisi, teknolojiyi son yıllarda giderek artan bir ivmeyle kullanmaya ve sunulan hizmetin kalitesini, hızını ve kolaylığını arttırmaya başlamıştır.

  İNTERNETİN TURİZME KATKISI

  Günümüzde ticaretin yapıştırıcısı olan iletişim ve etkileşim konularını “sihirli değnek” misali çözümleyen internet teknolojileri, turizmdeki birçok tıkanıklığı çözmekte etkili bir araç olarak devreye girmiştir. İnternet, işleri oldukça basitleştirmeyi de başarmakta geç kalmamıştır. Onlarca veri saniyeler içerisinde işlenebilmeye ve insanlar internetten araştırmalarını kendileri yapıp, kendi ağlarını kurmaya başladılar. Ödemeler bile artık tek tıkla internet üzerinden halledilir oldu. Bu teknoloji, turizm endüstrisini de etkiledi tabi. Seyahat acentelerinden otellere, eğlence sektöründen tur operatörlerine kadar bütün birimler teknolojiyi benimsedi ve sundukları imkânlarını internetten faydalanarak yeniden şekillendirdi. Birçok otel interneti ücretsiz sunmasına rağmen daha elit olan oteller yerel aramalar, internet kullanımı veya fax için ekstra ücret talep etmektedir. Teknolojiyi tek bir internet konsepti üzerinde ekstra gelir yolu olarak kullanmayı başarmaktadır.

  İnternet teknolojisi sayesinde kas gücü ihtiyacının azaldığı, zeka ve teknik bilgi ihtiyacının arttığını görmekteyiz. Şirketler birbirleriyle daha entegre bir şekilde çalışmaya ve bağımsızlık mantalitesinden kopmaya başladılar. Daha az maliyetle daha kaliteli ve etkili hizmetler sunulmaya başladı. Bildiriler ve tanıtımlar sadece broşürlerle değil artık online reklam ve internet gibi kanallardan daha fazla kişiye daha kolay bir şekilde ulaşmakta. Artık internetten kalınacak yer ve bütün bilgiler rahatça öğrenilebilmektedir.
  Düğünlerini artık otellerde yapmaya başlayanların sayısı gittikçe artmakta. Bunun için de internet teknolojisini çok verimli kullanmaktadır oteller. Gelinin odadan çıkıp, salona gelişine kadar her şeyi online hatta ve hatta düğünü de internetten yayınlayabilmektedirler.

  Türk kültüründeki misafirperverliğinin ne kadar meşhur olduğunu biliyoruz. Bir insanla iletişim halinde olmanın şevkini ve hazzını her zaman aramışızdır fakat internet üzerindeki bu fırsatı kaçırmamak ta gerekmektedir.

  TURİZMDE TEKNOLOJİNİN FARKLI ALANLARDA KULLANIMI


  Turizm sektörü, teknolojiyi sadece internet temelli kullanmakla kalmayıp bunu çeşitli uygulamalara aktarmakta da geç kalmadı.

  Rezervasyon ofislerinin kalkması çok yakın bir gelecekte mümkün olacaktır. Müşteriler THY’ye gidip bilet almak zorundaydılar önceleri. Artık check-in bile kartla yapılmakta. Aynı sistem otelcilik için de uygulanacak ve online rezervasyon ve check-in imkanı sunulacak. Müşteri gelir gelmez odasına geçebilecek. Amerika’da bir otelde, daha şimdiden resepsiyonistlerin yerine 10a yakın kiosk konulmuş. Resepsiyonda çalışan yok. İlerde ise küçük bir masa ve iki bayan oturmuş. Herkesin rezervasyonu online yapılıyor. Her müşteriye bir rezervasyon numarası veriliyor. Müşteri ekranda önce ülke bayraklarını görüyor. Kendi ülke bayrağını seçiyor ve lisanına göre rezervasyon işlemlerini yaptırıyor. Otel yönetimi de o günkü rezervasyonlara bakarak hangi ülkelerden müşteri gelineceğini biliyor. Müşteriye oda durumuna göre kalabileceği kat seçenekleri sunuluyor. Yatak tipi seçiliyor. Oda seçildikten sonra oda kartı yandan çıkarılıyor. Ola ki, rezervasyonsuz geldiniz o zaman masada oturan iki bayan sizinle ilgileniyor. Bu sistemin Türkiye’de kullanılması hayal bile değil. Yakında insan kullanan hizmetler daha pahalı hal alacağından bu teknolojilerden faydalanmak kaçınılmaz olacaktır.

  Bir diğer hizmet ise online panoyla online hizmet sunma. Bu panoda bazı hizmetleri anında online olarak alma imkanı olacak. Panodaki bellboy, teknik servis, oda servisi veya rahatsız edilmek istemiyorum gibi düğmeler ile çok hızlı bir hizmet anlayışı benimsenecek. Bu sistem yurtdışı patentli İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bir çalışmasıdır aynı zamanda.

  Önceleri, geleneksel olarak paket ürünler çıkaran ve yıllık kataloglarla piyasaya süren tur operatörleri artık son yıllarda fiyatsız katalog veya sanal katalog uygulamalarına geçiş yapmak üzeredirler. Bunun sayesinde bütün bir yıl boyunca tek bir fiyata mahkûm kalmayıp esnek fiyatlar uygulanabildiği gibi katalog basımının ağır külfetinden de kurtulmuş olunmaktadır.

  Mobil teknoloji de turizmdeki yerini almaya ve sağlamlaştırmaya başladı. Hızlı internet (GPRS & UMTS), GPS hizmeti, online harita uygulamaları ve mevki sorgulama ve etiketleme gibi muhteşem uygulamalar sayesinde turizm sektörüne zaman ve para konusunda yadsınamayacak bir tasarruf imkanı sağlamıştır. Ayrıca hem telefonlardan hem de normal bilgisayarlardan girilebilen fiyat karşılaştırma sitesi uygulamalarıyla herkes kendi hesabına uygun tatil veya otelleri görebilmektedir.

  Seyahat esnasında müşterileri sıkmamak için bilgisayar oyunları veya televizyon imkanı koltuk arkalarında mevcut bulundurulmakta. Koltuklardaki kulaklık girişlerinden radyo dinlenebilmekte. Otel odalarında ipod, iphone veya ipad’inizi bağlayabileceğiniz radyo-saatler bulunmakta. Işık ayarı imkanı sunan pencerelerle odanıza girecek ışığın kontrolü artık sizin ellerinizde. Perdelerle uğraşmanıza gerek kalmayacak. Anahtar veya kart kaybetme ve çalınma problemine kesin çözüm olan biyokimlik ile sesinizden, parmak izinizden veya retinanızdan taratılarak odanıza girme rahatlığına kavuşabilirsiniz

  Yukarıdaki hizmetlerden elde edilecek kazanım oldukça büyüktür. Bu uygulamalar seyahatin, konaklamanın, tatilin ya da adını ne koyarsanız koyun, kalitesini iki katına çıkaracaktır. Zamandan ve paradan tasarruf ettirecek ayrıca zamandan ve paradan turizm sektörüne kar sağlayacaktır. Hem turizmci hem de turist karlı çıkacaktır.

  SON SÖZ…

  Turizm çok geniş bir zaman-mekan-ürünler karmaşasını kapsayan, kendine özgü incelikleri olan bir alan. Fakat geniş çapta hizmet ve insan unsuru içeren bu mekanizmada, son kesitte somut bir ürün ve özgün bir ticaret unsuru var. Uluslararası Skal Dernekleri Federasyonu'nun organize ettiği Turizm Arenası 2012 "Geleceğin turizmi, turizmin geleceği" adlı panel de bile turizmin geleceğinde teknolojinin önemi vurgulanmıştır.

  Artık arz ve talep unsurları sanal ortamda kolay ve yaygın bir şekilde buluşabilmektedir. Tanıtımdan satışa kadar her türlü pazarlama süreci, internet ortamında rahatça yürütülebilmektedir. Türkiye turizmindeki mevcut temel tıkanıklıkların aşılabilmesi de, bu yeni imkanların etkili bir şekilde devreye sokulabilmesine doğrudan bağlıdır. İhtiyaç duyulan birçok özellik, internetin kabiliyetleri ile sağlanabilir durumdadır. Artık her şey makinelere dönmektedir. 10 yıl içerisinde 50 milyar cihazın kendi içerisinde iletişim kurması beklenmektedir. İnternetin bu zamana kadar yaptıkları gelecekte yapacaklarının bir işareti olmuştur. Bundan sonra da turizmi belirleyen en önemli unsurun teknoloji ve internet olacağı aşikardır. Çağımız turizm ve teknolojinin ayrılmaz bir bütün olduğu bir çağ olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
  ALINTI+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi