Teknolojik gelişmeler müzik aletlerini nasıl etkilemiştir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Teknolojik gelişmeler müzik aletlerini nasıl etkilemiştir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Müziğin Teknolojiyle İmtihanı

  Tarih boyunca yapılan pek çok icat, insanlığın hayatını değiştirirken, ruhumuzun gıdası olan müzik de bu gelişmelerden payına düşeni aldı.

  Teknolojik gelişmelerin müziğe yansımasını incelerken yolu ikiye ayırıp, kayıt ve depolama yöntemleri ile müzik yayınlama yöntemlerinin tarihsel sürecine bakmak gerekir. Yolun ikiye ayrılması karşımıza birbirinden bağımsız iki yol çıkması demek değildir. Müziğin tarihsel gelişimini bir yol olarak düşünürsek, bu yolun sağ tarafında bir kaldırım olan kayıt ve depolama yöntemlerinin, sol tarafında ise diğer kaldırım olan müzik yayınlama yöntemlerinin olduğunu düşünebiliriz. Bir kaldırımdaki aksaklık veya gelişme diğer kaldırımı da etkiler. Birbirleriyle etkileşim içinde olan, yolu devam ettiren kaldırımlardır bunlar. Bu kaldırımları oluşturan öyle taşlar vardır ki, zamanla yerini yenisine bırakmak zorunda kalabilir. Eski taşlara özlem duyarak, kimi zaman nostalji yapıp, arkamıza dönüp o kaldırımdan tekrar yürümek istediğimiz zamanlar olsa da, çoğu zaman yeninin bize getirdiği avantajları tercih ederiz. Müziğin teknolojiyle olan bu imtihanı sonucu yola devam edenlerle, sınıfta kalan taşlar vardır müzik kaldırımlarında.


  Teknoloji, teknik anlamda müzik için sadece araç olacaktır. Plak, kaset, CD ve bunları dinleyebileceğimiz gramofon, kasetçalar, CD çalar dönemlerini yaşayan kuşaklar olarak, yüzyıllar öncesinde bestelenmiş klasikleri hala büyük bir zevkle ve hayranlıkla dinliyorsak, teknolojinin, yapısal anlamda müziğin içeriğini etkileyip etkilemediği, başlı başına yeni bir konu olarak araştırılmalıdır.

  Teknoloji, gıda sektörünü içerik olarak ne kadar etkilediyse, ruhumuzun gıdası olan müziği de ancak o kadar etkileyebilir. Teknolojik alet edevatla, çok daha kısa sürede, çok çeşitli yemekler yapıp, daha çok kişinin bu yemekleri yemesini sağlayabiliriz. Ancak teknolojinin, yemeklerin tadını tuzunu değiştirmediğini de biliyoruz. Müziğin teknolojiyle olan imtihanında ise kazanan hep müzik olacak, teknolojinin ilerlemesi müziğe sadece araç olarak yansıyacaktır.

  Ses ve sessizliğin değişik ölçülerde birleşmesi ile oluşan müzik, teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, tadını değiştirmeyecek ve teknolojiyle 8. nota icat edilmeyecektir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi