Telekomünikasyon sistemleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Telekomünikasyon sistemleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Telekomünikasyon sistemleri nelerdir 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: telekomünikasyon sistemleri nelerdir

  telekomünikasyon sistemleri

  Haberleşmede Telekomünikasyon Sistemleri ve Telefon Santralleri Hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu bir çalışma ayrıca anlaşılır grafikler ile desteklenmiş kolay anlaşılır bir yazı dizisi telefon ağlarının yapısı, santral bilgileri, santral çalışması, hatlar ve daha bir çok bilgi..

  Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler.

  Telekomünikasyon sistemleri, telefonun keşfinden sonra hızla gelişen haberleşme araçları ile en yeni teknolojileri eskiden kurulmuş ve faal olan teçhizatlarla birlikte uyumlu olarak kullanan dünyanın en büyük otomatik sistemidir. Bu gelişmeler, insanların diğer insanlarla süratli, gizli ve güvenilir haberleşmeye verdikleri önem sonucu artan ilgi ve isteği ticari yönden cazip kılmasıyla meydana gelmiştir. Genel bir telekomünikasyon şebekesi; abone terminal ve cihazları, santraller, iletim sistemleri, hatlar ve hat başı teçhizatlarından oluşur. Şekil.1 deki blok şema ile haberleşme sistemi bileşenleri gösterilmiştir. Santraller telekomünikasyon şebekesindeki esas görevlerine göre; lokal abone, tandem (transit), şehirlerarası ve milletlerarası santraller olarak gruplandırılırlar.

  Bazı kısaltmaların açıklaması:

  R/L : Radyo link sistemi.
  K/P : Kuranportör, Anolog çoklayıcı ve taşıyıcı sistem.
  12TN: Çıplak bakır havai hattan çalışan 12 kanallı çoklayıcı K/P techizatı.
  FOK : Fiber optik kablo
  FOHT: Fiber optik hat techizatı.
  PCM : Sayısal çoklayıcı sistem. 30 ses kanalı bir fiziki devre teşkil eder.

  Telekomünikasyon sistemlerine bağlı çok sayıda değişik haberleşme araçları bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan telefon santralleri, haberleşme ağının düğüm noktalarıdır. Santraller arası iletim bağlantılarında çıplak havai hatlar, havai ve yeraltı kabloları, fiber optik kablolar veya kablosuz olarak radyo irtibatları kullanılır.

  Bir iletim irtibatından aynı anda çok sayıda konuşma kanalı iletebilmek için Anolog ve sayısal çoklayıcılar kullanılmaktadır. Kablo uçlarına veya R/L sistemlerine irtibatlaşan bu terminal cihazları santral trank uçlarına Anolog olarak trank seviyesinde, sayısal olarak da 30 kanallı PCM seviyesinde irtibatlandırılmaktadır. Santrallerin abone bağlantıları genelde doğrudan bakır kablo ile bağlanır. ™zel durumlarda abone devrelerinden data haberleşmesi için modem kullanılabilir.+ Yorum Gönder
telekomünikasyon sistemleri nelerdir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi