Evde kazaları önlemek için nelere dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Evde kazaları önlemek için nelere dikkat etmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Evde kazaları önlemek için nelere dikkat etmeliyiz 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Ev kazalarını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle sıralanıyor:

  Tehlike doğurabilecek bütün aletleri (bıçak, cam kaplar gibi) ulaşamayacakları yerlere koymak.

  Elektrik kablolarına dokunmamaları için uzanamayacakları yerlere koymak.

  Tavaların ve uzun saplı tencerelerin saplarını ocağın iç kısmına doğru yerleştirmek.

  Sıcak plakaların ya da yakıcı aletlerin etrafında güvenlik önlemleri almak.

  Çocukların uzanabileceği yerlerde sıcak sıvılar ve yemek bırakmamak.

  Dolapları ve çekmeceleri her zaman kapalı tutmak, güvenliğe yönelik malzemeler kullanmak.

  Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi gibi elektrikli ev aletlerinin kapakları zor açılan türden olmalıdır. Yine de özel güvenlik kilitleri kullanılması önerilebilir.

  Kibrit ve çakmaklar daima ulaşamayacakları yerde durmalıdır.

  Temizlik malzemelerini yüksek ve kapalı yerlere koymak. Bu malzemelerin çoğunun kokusu ve rengi çocukları cezbedebilir ve hemen hepsi toksik maddedir.

  Plastik poşetleri ortada bırakmamak gerekir, çünkü bunlarla boğulabilir.

  Dökülen herhangi bir sıvıyı derhal silmek gerekir.Böylece kayıp düşmeler ve kazalar önlenir. Temizlik malzemeleri (esans, deterjan vb.) kesinlikle içecek şişelerinde muhafaza edilmemelidir.

  Belediyeden acil sağlık eğitimi

  Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi, halk sağlığını korumak amacıyla yeni bir eğitim programı başlattı. Dikkat Acil başlıklı eğitim programı kapsamında düzenlenecek altı seminerde Ev ve iş kazaları, intiharlar, suda boğulmalar, Besin ve ilaç zehirlenmeleri, trafik kazaları ele alınacak. Bu gibi durumlarda alınması gereken önlemler anlatılacak. İlgili herkese açık olan ücretsiz seminerlerden ilki önceki gün Sultanbeyli Belediyesi Seminer Salonu'nda gerçekleştirildi. Vatandaşlar, seminerler hakkında, Sağlık İşleri Dairesi'nin 632 08 50 numaralı telefonundan bilgi alabilecek.

  Evdeki bubi tuzakları

  Aygaz, ev kazalarıyla ilgili bir kitapçık hazırladı. Yanıkların, evlerde en sık rastlanan ciddi yaralanmalar olduğunun kaydedildiği kitapçıkta, diğer yaralanmalar ise şöyle sıralandı:

  Haşlanmalar, elektrik çarpmaları, düşmeler ve kırılmalar, kesici ve delici aletlerle yaralanmalar, şofben kazaları, boğulmalar, böcek sokmaları ve ısırıklar, zehirlenmeler.

  Hayat kurtarmak ise bazı basit kurallara uymakla mümkün olabiliyor. Kitapçıkta yer verilen bazı basit önlemler şunlar:

  Ateş yakma gereçlerini ortalıkta bırakmayın, sıcak sıvıları çocuklardan uzak tutun, yatakta sigara içmeyin, evde daima dolu bir yangın söndürücü bulundurun. Islak ortamda elektrikli cihaz çalıştırmayın, topraklı priz kullanın, aletleri kılavuzuna uygun kullanın, elektrikle uğraşırken lastik tabanlı ayakkabı giyin. Merdivenleri iyi aydınlatın, kıvrık halı kenarını düzeltin, banyo küvetinin tabanını kaymayı engelleyen malzemelerle kaplayın, kaygan yüzeylerin temizliği sırasında yaşlıları ve çocukları uzak tutun. Kesici ev ve tamir aletlerini açıkta bulundurmayın, çocuklarınıza tehlikeli oyuncaklar almayın. Şofbeni mutlaka iyi çeken bir bacaya bağlayın, korsan tüp kullanmayın. Tüm ilaçları kolay erişilmeyecek bir dolaba koyun ve kilitleyin.

  Acil servisler, ev kazalarına çalışıyor

  Bu arada, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İş Sağlığı Bilim Dalı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ev kazaları, hastanelerin acil servislerine başvuruda da ilk sıralarda yer alıyor.

  Düşme sonucu yaralanma acile başvuruda üçüncüyü sırayı alırken, bu tür kazalar daha çok çocuklarda görülüyor. Dördüncü sırada yer alan ev kazalarında ise, başvuranların büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.

  Yardım edeyim derken hastayı öldürmeyin

  Deprem, terör, trafik, ev, iş ve okul kazaları... Bunlar karşı karşıya olduğumuz tehlikelerden sadece birkaçı.

  Bu nedenle acil durumlara hazırlıklı olmak ve yapılması gerekenleri bilmek büyük önem taşıyor.

  ACİL hizmetine yılın 365 günü, 24 saat ihtiyacımız var. Hepimizin başına gelebilecek acil durumlara karşı çabuk ve doğru tedbirler almayı bilmek gerek. Bu yönde eğitim veren birçok kuruluş var. Kaza ne zaman geleceğini önceden haber vermez, bu nedenle her an için hazırlıklı olmakta yarar var.

  Acil bir durumda yardıma koşanlar öncelikle paniği önlemek zorundalar. Panik önlendikten ve güven sağlandıktan sonra yaralının başını sabitlemek için başın altına havlu ya da ceket katlanıp konulabilir. Yaşam kurtarıcı girişimlerde bulunarak zararı en aza indirdikten sonra acil yardımı aramak gerekiyor. Bu arada yaralının üzerinde acil tıbbi kimlik kartı olup olmadığını aramak da doğru bir davranış. Profesyonel tıbbi yardım ekiplerinin yaralının sara ya da kronik bir rahatsızlığı olup olmadığını bilmesi çok önemli.

  İlkyardımda temel amaç hiç kuşkusuz öncelikle kişinin hayatta kalmasını sağlamak. Bu nedenle acil yardım gelene kadar solunum ve dolaşımın sürmesini sağlamak gerekiyor. Solunumu duran hastalara hemen müdahale edilmesi şart. Birkaç dakikalık bir gecikme bile kalıcı beyin hasarına ya da ölümüne yol açabiliyor.

  Yapay solunumun birkaç püf noktası var. Öncelikle başı geri, çeneyi ise dik duruma getirmek gerek. Burnu iyice kapattıktan sonra, soluk almak ve ağzı yaralının ağzına yapıştırmak suretiyle yapay solunum yapılıyor. Yavaşça ağza soluk verdikten sonra geri çekilip yaralının da soluk vermesine fırsat tanımak gerekiyor. Bunu tekraladıktan sonra nabzı kontrol etmekte fayda var.

  KAN KAYBI

  Kan kaybının yapılacak müdahale ile bir yardım gelene kadar durdurulması gerekiyor. Kanayan yerin üzerine temiz bir bez koyarak üzerine bastırmak en azından profesyonel yardım gelene kadar hastanın kan kaybını en aza indirebilir. Burnun kanadığı durumlarda ise baş ve işaret parmağıyla buruna basınç uygulamakta fayda var. Cam kırıklarının göze girdiği durumlarda bu kırıkların hiçbir şekilde gözden çıkarılmaması gerekiyor. Bu gözde geriye dönüşü olmayan tahribatlara yol açabilir.

  Kaza yerindeki yaralıların hastanelere yönlendirilmesi son derece önemli bir adım. Burada unutulmaması gereken nokta hafif yararıların uzak, ağır yaralıların ise yakın hastanelere yönlendirilmesi. Acil servislerde yaşanacak kargaşayı göz önünde bulundurmak gerekiyor.

  İlk yardımda yapılan yanlışların en önemlileri, yaralıları hareket ettirirken yaşanıyor. Öyle ki bilgisiz kişiler yeni yaralanmalara yol açabiliyorlar.

  Yaralıyı taşımak gerekirse iki ya da üç kişinin bu işi birlikte yapması daha doğru. Buradaki kural ise taşıma sırasında yaralının hareketinin en aza indirgenmesi. Taşıma gerektirmeyen durumlarda yaralı tehlikeli bölgeden sürükleyerek de uzaklaştırılabilir. Yaralıyı başı önkollarınızın arasında kalacak şekilde yakadan kavrayarak güvenli bir yere sürükleyebilirsiniz.

  İhmalin ve umursamazlığın sonucunu yine siz ödersiniz

  Günün her dakikasında sanki başınıza büyük bir felaket gelecekmiş gibi diken üstünde oturmanız elbette yanlış olur. Ama sağlık sorunlarında yapacağınız en ufak bir dikkatsizlik ya da ihmal size daha çok sıkıntı ve üzüntüyle döner.

  Evimiz bizim güvenli sığınağımızdır. Acaba gerçekten öyle mi? Evlerde yaşanan kazaları bir düşünsenize!

  Merdivenler, koridorlar, banyolar mutfaklar. Kısacası evlerimizin her köşesinde kaza bizleri bekliyor olabilir.

  Evde kaygan zeminde düşüp ölmek işten bile değil. Böyle bir kaza sonucu, sakat kalmak da sürpriz sayılmaz.

  Halı kaplanmış merdivenlerden ayağınızda naylon çoraplarla ve terliksiz inmeye kalkışırsanız, ayağınız kayıp tehlikeli bir şekilde düşebilirsiniz. Merdivenlerde korkuluk bulunması, ölümcül kazaları önleyebilir. Merdivenlerden inerken dikkatinizi bu işe vermelisiniz.

  Bazen sofrada ızgara eti küçük lokmalar halinde kesip yemek istersiniz. Ama ya et fazla serttir ya da bıçak yeterince keskin değildir. Bu durumda büyük bir parçayı ağzınıza atıp çiğnemek zorunda kalırsınız.

  Bir tedbirsizlik size korkulu saatler geçirtebilir. Et parçasının nefes borusunu tıkaması sonucu, soluk alamazsınız ve ağzınızdaki lokmayı çiğneyemezsiniz.

  Fındık, fıstık patlamış mısır, küçük şeker gibi yiyeceklerin nefes borusunu tıkaması, soluk almanızı zorlaştırır. Nefes borusuna kaçan yiyecek parçalarından kurtulmak için yanınızdaki kişilerin size yardımcı olmaları gerekir.

  Evinizin mutfağında iş yaparken, duvara monte edilmiş dolapların kapaklarının kapalı olmasına dikkat edin. Telaşla iş yaparken, başınızı dolabın kapısına çarpmanız, başınızın yarılmasına neden olabilir.

  Geçirdiğiniz sarsıntı yüzünden bir süre kendinizi toplayamazsınız. Böyle durumlarda hemen bir hastaneye başvurmalısınız. Bu tür kazalar hafife alınmamalı.

  Dikkatsiz kullanılan mutfak, evin en tehlikeli yerlerinden biridir
  Dikkatsiz planlanan ve kullanılan bir mutfak, kolaylıkla evin en tehlikeli bölgelerinden biri haline gelebilir.


  Mutfakta olan kazalardan bazıları; bıçakla el kesmek, sıcak tencere ve tavadan eli yakmak, sıçrayan veya dökülen yağla yanmak, açık unutulmuş dolap kapağına vurmaktır.

  Kaliforniya'da bir psikolog tarafından, bazı kandınların diğerlerine oranla daha fazla kaza yaptığı tespit edilmiştir. Bir test mutfağında incelenen kadınların yaptıkları ve yapmaya ramak kaldıkları kazalar incelenmiş ve bunlar psikolojik test sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. İncelenen kadınların genellikle dökülmüş bir kahveyi silmemek, tutak kullanmamak veya bir aracı çalıştırmadan önce kontrol etmemek gibi hijyen kurallarına uymayan çalışma alışkanlıkları sebebiyle kaza yaptıkları bulunmuştur.

  Sadece bir aracın kullanılması için verilen bilgileri uygulamak kazayı önelemek için yeterli değildir. Örneğin: Kuvvetli deterjanlar, onu yutan bir çocuğun ağzını ve sindirim yollarını yakabilir ve hatta öldürebilir. Bu sebeble, evde kullanılan bütün temizleme malzemelerinin ve kimyevî maddelerin çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutulması gerekir.

  Elektrikli araçları kullanmak özel bir dikkat gerektirir. Bir aracın izalasyonu bozulduğunda, telleri gevşediğinde veya kir ya da nem toplandığında elektrik akımı aracın başka bölümüne geçer. Bu hale gelmiş bir araçta elektrik kaçak yapmaktadır ve herhangi bir iletken yoluyla toprağa geçecektir ki bu iletken bazan insan vücudu da olabilir. Bu sebeble, elektrikli araçların topraklanması en iyi korunma çaresidir. Küçük bir yangın söndürme aracı, yemek sodası veya tuz ocağa yakın bir yerde bulundurularak yangın söndürmek için kullanılabilir. Bütün yanıcı maddeleri, fırında ve ocakta pişen yemeklerden uzakta tutmak gerekir. Yağ, kağıt, peçete ve havlu, plastik perde, uzun saç ve bol elbise gaz alevi veya sıcak elektrik elamanı ile temas ederse kolaylıkla alev alabilir.

  Küçük elektirikli araçları, aracın üzerinde yazılı olmadığı takdirde suyun altına sokmamak ve kordonların kıvrılıp bükülerek bozulmasına imkan vermemek gerekir. Elektrikli bir araç yere düştüğünde, kontrolü yaptırılmadan kullanılmamalı ve çocukların araçlarla oynamasına izin verilmemelidir. Mutfakta, gerek tezgah yüzeyine gerekse döşemeye dökülen sıvı ve yağları hemen silmek, çatlamış bardak ve tabakları atmak, bıçakları bilenmiş olarak tutarak fazla bastırmayı gerektirmeden kesmesini sağlamak, prizlerin hangi sigortaya bağlı olduğunu öğrenerek, ani emniyet tedbiri olarak gerektiğinde akımı daha çabuk kesmeyi sağlamak, iki veya daha fazla temizlik malzemesini birbirine karıştırmamak, temizlik malzemelerini çocukların uzanabileceği yerlerden uzakta tutmak, diğer emniyet önlemlerinden bazılarıdır.

  Ev kazaları ve alınması gereken önlemler hakkinda aciklamalar Ev kazaları ve alınması gereken önlemler konusunda bilgiler.

  Anahtar Kelimeler:ev kazaları ve alınması gereken önlemler,ev kazaları nelerdir, Kazaların Önlenmesi İle İlgili Öneriler, çocuk ev kazaları, Ev kazaları nasıl önlenebilir?,Çocukları ev kazalarından koruma+ Yorum Gönder
evde kazaları önlemek için nelere dikkat etmeliyiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi