Bursa nın yöresel yemekleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Bursa nın yöresel yemekleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bursa nın yöresel yemekleri nelerdir 2. 2
  Gezgin
  Özel Üye

  Cevap: BURSA YÖRESEL YEMEKLER

  Osmanlı kültürünün oluşturduğu zengin Bursa Mutfağı, günümüz Türk Mutfağına armağan ettiği birkaç yemek ve tatlı ile tanınmaktadır. Bunlar İskender Kebap, İnegöl Köftesi, Kemalpaşa Tatlısı, Kestane Şekeri ve Mihalıç Peyniri'dir.

  İskender Kebabı

  Türkiye'nin dört bir yanında tanınan kebaplardan biridir. XIX. yüzyılın sonlarına doğru Bursalı İskender Usta tarafından yapılmaya başlanmıştır. Döner Kebap, diğer ızgara etlerle, küçük küçük kesilen ince pidelerin üzerine yayılarak yoğurt, tereyağlı salça ile servis edilmesinden oluşan çok lezzetli bir yemektir. Bursa'ya, sonra tüm Türkiye'ye yayılmıştır.

  İnegöl Köftesi

  XIX. yüzyılda Balkanlardan gelen göçmenlerin getirdikleri küçük ızgara köfte, 1930'larda Bursa'da Mustafa Besler tarafından açılan dükkanda "İnegöl Köftesi" adıyla satılmaya başlanmıştır. Bu lezzetli köfte Bursa ve İnegöl ile özdeşleşmiştir.

  Kemalpaşa Tatlısı

  Önceleri peynir tatlısı olarak bilenen bu tatlı 1930'lu yıllarda Mustafakemalpaşa ilçesinde üretilmeye başlanmış ve bütün yurda yayılmıştır. Bu tatlı koyun peynirinden yapılmaktadır. Peynir, un, irmik ve yumurta yoğurularak 3-4 cm. çapında kurabiyeler haline getirilip fırında pişirilir. Daha sonra torbalar halinde satışa sunulur. Kaynayan şekerli şerbete atılarak tatlı haline dönüştürülür.

  Mihaliç Peyniri

  Bursa'nın Karacabey ilçesinde üretilen bu peynir, koyun ve inek sütünün karıştırılıp pişirilmesi ile imal edilir. Çok gözenekli, çok tuzlu ve kendine özgü tattadır.

  Kestane Şekeri

  Uludağ eteklerinin ünlü kestanesinden yapılan Kestane şekeri, Şekerli şerbette kaynatılan kestaneden yapılmaktadır. Kestane şekerlerinin çeşitleri Bursa'nın karakteristik tatlılarındandır.

  Bursa ilinin başlıca tatları ve bilinen yiyecekleri dışında da şunlar vardır:

  ÇORBALAR

  Tarhana Çorbası, Dede Çorbası (Kesme Hamur Çorbası) , Sipsi, Balık Çorbası, Hamur Tutma Çorbası , Oğmaç Çorbası

  SEBZE YEMEKLERİ

  Etli Kereviz , Zeytinyağlı Kestaneli Lahana Dolması

  ETLİ YEMEKLER

  Mumbar Dolması , Ciğer Sarması , Damat Paçası

  TATLILAR

  Sütlü Kabak, Cennet Künkü , Dilber Dudağı

  HAMUR İŞLERİ

  Cevizli Lokum , Söble , Yufkalı Paça+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi