İlk yardım malzemeleri hangi amaçla kullanılır

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden İlk yardım malzemeleri hangi amaçla kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İlk yardım malzemeleri hangi amaçla kullanılır 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ilk yardım malzemeleri kullanım amaçları
  İlk yardım malzemeleri kaza anında veya acil durumlarda tıbbi imkanların ulaşmasının mümkün olmadığı yada zaman alacağı şartlarda kendi başımıza ilk yardım eylemi yapmamıza yarayacak olan hayat kurtarıcı malzemelerdir. Bu malzemeleri mutlaka otomobilinizde ve evinizde bulundurunuz.

  Büyük sargı bezi:
  Yara üzerine konulan pansuman malzemelerinin yerinde tutulmasında kullanılır. Ayrıca kırıklarda, bölgenin tespiti ve hareketsizliğini sağlamak için de kullanılır. Bunlardan başka yarayı dış etkilerden korumak, kol ve bacaklardaki kanamaları durdurmak ve şişlikleri önlemek amacıyla da kullanılır.

  Üçgen sargı bezi:
  Yaralı organı sarmak amacıyla kullanılır.

  Steril gazlı bez:
  Yaralarda pansuman malzemesi olarak kullanılır. Ancak ambalajından çıkarılırken yaraya gelecek yüzeyine el sürülmemelidir.

  Hidrofil pamuk:
  Yara üzerine pansuman malzemesi olarak steril gazlı bezin üstünü, ayrıca kırıklarda tespit malzemelerinin altını beslemede kullanılır.

  Esmark bandı:
  Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır. Bant, kanayan kısmın üst bölgesinden iyice gerilerek sarılır. Atardamar sıkıştırıldığı için kan durur. Ancak 20 dakikada bir gevşetilmelidir. Yaralıyı naklederken, bu uygulamanın hangi saatte yapıldığı bir kağıda yazılarak yaralının üstüne iliştirilmelidir.

  Plaster:
  Yara üzerine konulan pansuman malzemesinin yerinde tutulmasında kullanılır.

  Yara bandı:
  Küçük yaraların üstünü kapatmak ve yarayı dış etkenlerden korumada kullanılır.

  Turnike:
  Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır.

  Çengelli iğne:
  Bezin tutturulmasında kullanılır

  Makas:
  Sargı ve pansuman malzemelerinin kesilmesinde kullanılır.

  Plastik örtü:
  Yaralının altına sermek ya da şoktaki hastanın üzerine örtmek için kullanılır.

  İlk yardım kitabı:
  Çeşitli ilkyardım uygulamalarının (Suni teneffüs vb.), ilkyardımla ilgili daha fazla bilginin öğrenilmesi ve de hasta veya yaralıya yardım için kullanılır.

  Buz torbası:
  Yaralı veya da hastanın eğer ateşi varsa ateşini düşürmek için kullanılır. Aynı zamanda vücudun herhangi zedelenen ya da bir yere çarpılan bir bölgesinin şişliğini indirmek için de kullanılır.

  Vücut termometresi:
  Vücut termometreleri insan vücudundan sıcaklık ölçmede kullanılan aygıtlardır. Termometreler cıvalı termometre, dijital temaslı termometreler ve dijital temassız termometreler şeklinde olabilir. Bunlardan temassız dijital termometreler ve dijital termometreler oldukça kullanışlıdır.

  Acil ve önemli telefon numaraları listesi:
  Acil telefon numaraları listesinin kesinlikle kolay ulaşılabilen bir yerde bulunması gerekir. Bu listenin eksiksiz olması için iyi bir araştırma yapmak ve araştırılan bilgileri eksiksiz yazmak gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi