İklim çeşitleri ve özellikleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden İklim çeşitleri ve özellikleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İklim çeşitleri ve özellikleri nelerdir 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Ekvatoral İklim
  Yıl boyunca sıcaklık ve nem koşulları elverişli olduğundan sürekli yeşil kalabilen yayvan yapraklı ağaçlardan oluşan gür ormanlardır Yağmur ormanları adı verilen bu ormanlardaki ağaçların boyu yağış miktarının fazla olması nedeniyle 40-60 m lere kadar çıkabilir Ormanaltı floarası da çok zengindir.


  - Yazları Yağışlı Tropikal İklimin (Savan İklimi) Doğal Bitki Örtüsü
  Yaz yağışlarıyla yeşeren, uzun boylu, gür ot topluluklarıdır Bunlara savan adı verilir Savanlar arasında yer yer kurakçıl ağaçlar görülür Akarsu boylarında ise galeri ormanları görülür


  - Muson İklimi
  Kış sıcaklığı 10°C - 20°C arasında değişir Yıllık sıcaklık ortalaması 20°C nin üstündedir. Muson rüzgarlarının etkisiyle yazlar sıcak ve bol yağışlı geçer Kışlar ise ılık ve kuraktır.


  - Çöl İklimi
  Günlük ve mevsimlik sıcaklık farklarının azla olması karakteristik özelliğidir. Yağışlar yok denecek kadar azdır
  Sıcaklık farklarının fazla olması, kayaların fiziksel olarak parçalanıp ufalanmasına neden olur. Kimyasal çözülme yetersiz olduğundan toprak oluşumu zordur.


  - Akdeniz İklimi
  Yazları sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 18°C - 20°C arasında değişir.


  - Okyanusal İklim
  Orta Kuşak kıtalarının batı kıyılarında, batı rüzgarlarının ve sıcak su akıntılarının etkisiyle gelişen bir iklim tipidir
  Yıllık ortalama sıcaklık 20°C’nin altındadır. Sıcaklık farkları belirgin değildir. Yazlar serin ve yağışlı, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Her mevsim yağışlıdır Sonbahar ve kış yağışları daha belirgindir. Kar yağışı ve don olayı ender görülür
  Kış aylarında cephesel, yaz aylarında hem cephesel hem de yükselim yağışları görülür.


  - Karasal İklim
  Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Günlük ve mevsimlik sıcaklık farkları belirgindir. En yağışlı mevsim ilkbahardır. Don olayı sık görülür. Sıcak çöllerin kenarlarında görülen karasal iklimde yaz mevsimi kısa sürer.


  - Tundra İklimi
  Yazlar çok kısa ve serin geçer Yaz sıcaklığı 10°C’nin üstüne çıkmaz. Yıllık yağış miktarı 250 mm civarındadır. Kışlar çok soğuk ve uzun geçer. Toprak kış aylarında donmuş haldedir.
  Yaz aylarında toprağın üst kısımlarında çözülmeler görülür ve bataklıklar oluşur.


  - Kutup İklimi
  Sıcaklık yıl boyunca 0°C’nin altındadır. Sıcaklığın düşük olması buharlaşmayı engellediği için yağış az ve kar biçimindedir.
  Sürekli donmuş halde olan toprak kar ve buz ile kaplıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi