İlk osmanlı parası hangi müzededir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden İlk osmanlı parası hangi müzededir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: ilk osmanlı parası hangi müzededir


  OSMANLI DEVLETİ’NİN İLK PARASINI OSMAN BEY BASMIŞTIR*
  Bir devletinin bağımsızlık sembollerinin başında para gelir. Altı asır Türklüğün ve İslamiyet’in en büyük ve yegane hamisi olarak tarihe geçmiş olan Osmanlı Devleti -Devlet-i Âliye –kurulduğu günden itibaren müstakil-bağımsız- bir devlet olarak varlığını sürdürmüştür. 1980’lere gelinciye kadar Osmanlı Devleti’nin ilk parası Orhan Gazi tarafından basıldı olarak biliniyordu. Tabii 1980 öncesi yazılmış tarih kitaplarında da Orhan Gazi ismi zikredilmiştir.

  1980 sonrasında yazılan kitaplarda; -İbrahim Artuk bu konudaki tebliği “Türkiye’nin Sosyal ve Ekono-mik Tarihi (1071-1920) Birinci Uluslar arası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Kongresi Tebliğleri. Hacettepe Üniversitesi, 1977- bilim çevrelerince kabul edilince düzeltilmeye başlandı. Ancak ne var ki günceli takip etmeyen uzmanlık alanı tarih olmayan yazarlar hala eski bilgileri kitaplarında işleyerek yanlış bilgi de ısrar etmeye devam ettiler. Bu konuda yeterince araştırma yapmayan sadece önüne konulanı gerçek zanneden bazı öğretmenlerde Türk gençliğine hatalı bilgileri okutmaya devam ediyor.

  Orhan Pamuk’un büyük kardeşi Şevket Pamuk, Osmanlı İmparatorluğu’nda Paranın Tarihi, Tarih Vakfı Yurt Yayınları, İstanbul, 1999; 3.baskı, 2003 isimli kitabında yeni bilgileri gözardı ederek, “Orhan Bey tarafından darb edilen ilk gümüş akçe..” diyerek gerçeği görmezden gelmektedir. Bu bilgiyi verirken kullandığı kaynak ise; (J.Sultan,Cains of the Otoman Empire and the turkısh Republic,A Detailed Catalogue of the Jem Sultan Collection, cilt 1, and R.Publishers,California,Thousandd Oaks,1977 s.79 )’dur. Dikkat edin kaynak olarak gösterilen kitabın basım tarihi 1977 dir.

  Osmanlı’nın ilk parasının Osman Gazi’ye ait olduğunu ispat eden İbrahim Artuk bu konudaki tebliği “Türkiye’nin Sosyal ve Ekono-mik Tarihi (1071-1920) Birinci Uluslar arası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Kongresi Tebliğleri. Hacettepe Üniversitesi, 1977 ” de sunmuştur. Şevket Pamuk, bu tebliği derleyerek yayımlayan yaşayan en büyük Osmanlı tarihçisi olan H.İnalcık’ı bile inandırıcı bulmaz.(Birinci Uluslar arası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi-1071 – 1920 – Kongresi tebliğleri içinde, Ankara,1980 s.27-33)

  Sözün özü: yeni bilgi eski bilgiyi kovar.Osmanlı’nın ilk akçesi(parası) Osman Gazi tarafından basılmıştır ve para(akçe) İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Envanter no DN 1041 de kayıtlıdır.Bu bilginin teyidi için ayrıca Hasan Celal Güzel’in hazırladığı “/Osmanlı/ adlı eserin 3.cildinde yer alan Oğuz Tekin’in –Osmanlı imparatorluğu’nda Para-” isimli makalesine (169-179sayfalar arası) bakılabilir. Bunu dışında Türkiye Gazetesi tarafından yayınlanan “Osmanlı Devlet Teşkilatı” isimli kitapta da bu konu ile ilgi bilgiler mevcuttur. Bu akçenin tek kusuru basım yerinin belli olmamasıdır.

  “ Veyl onlara ki bildim sanırlar ama bilmezler”+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi