Köpekler de Kanlı Ishal (Parvoviral Enteritis)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Köpekler de Kanlı Ishal (Parvoviral Enteritis) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Köpekler de Kanlı Ishal (Parvoviral Enteritis)

  Reklam  Köpekler de Kanlı Ishal (Parvoviral Enteritis)

  Forum Alev
  Köpekler de Kanlı Ishal (Parvoviral Enteritis)

  Kanlı Ishal

  (Parvoviral Enteritis)

  Özellikle yavru köpeklerde görülen (erişkinlerde nadirdir) bulaşıcı, hızlı seyreden bir hastalıktır. Eğer yavru köpekte mide-bağırsak parazitleri, bakteriyel bir enfeksiyon gibi tali hastalıklar da varsa klinik seyri şiddetlenir. Kanlı ishal etkeni virüsü alan köpek bir hafta sonra klinik bulguları göstermeye başlar. Önce iştahsızlık, kusma ardından ishal ve ishalin devamıyla kanlı ishal (koyu renkli) ile seyreder. Hastada şiddetli halsizlik, su kaybı ve kan kaybı vardır. Iki aydan küçük köpeklerde virüs, kalbi etkileyerek kalp krizinden dolayı ani ölümlere yol açabilir. Hastalığın teşhisinde klinik bulgular ve laboratuar testleri (kan parametreleri ve serolojik test) veteriner hekime yardımcı olur.

  Tedavisinde (su kaybı söz konusu olduğundan) serum, antibiyotikler, bulantı kesiciler, gerekirse kan nakli klinik bulgulara yönelik müdahalelerin yanında spesifik serumda uygulanabilir. Tedavi hastanın vücut direncine bağlı olarak 3-5 gün sürer. Geç kalınmış, klinik bulgular ilerlemiş ve vücut direnci çok düşük yavru köpeklerde tedavinin başarı şansı azalır. Erişkin köpekler bu hastalığı çok daha hafif (örneğin sadece ishal ile) atlatabilirler. Özellikle Rotweiler, Doberman ve kagal yavruları bu hastalığa karşı çok daha duyarlıdır.

  Kanlı ishalin bulaşması solunum ve dışkı yoluyla olur ve hasta köpeğin diğer köpeklerle temasının engellenmesi son derece önemlidir.

  Kanlı ishalin aşısı vardır ve yavru köpek 1,5 aylık olduktan itibaren 3 hafta aralığıyla en az 3 kere tekrarlanarak bağışıklık sağlanır.

  Veteriner Hekim Ilknur Bilgiç
 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Köpekler de Kanlı Ishal (Parvoviral Enteritis)

  Reklam  Tedavinin olumlu sonuçlandığı bir hastalıktır. Yaşı küçük olan köpeklerde ilerlemesine bağlı olarak ölümle sonuçlanabilir. Bulaşıcı olduğundan diğer köpeklerden uzak tutulması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi