Alfabetik sırada köpek ırkları burada...

+ Yorum Gönder
7. Sayfa BirinciBirinci ... 467810 ... Sonuncu8Sonuncu9
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Bölümünden Alfabetik sırada köpek ırkları burada... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 73
  hasantek
  Üye
  Reklam

  --->: alfabetik sırada köpek ırkları burada...

  Reklam  Canaan Dog

  Canaan Köpeği, dayanıklı, orta büyüklükte, dikkat kesildiğinde sırtının üstünde kıvrılan tüylü kuyruğu ile kare görünümlü bir köpektir. Dik kulakları geniş tabanlı, yuvarlak uçlu ve kafanın üzerinden konumludur. Kafası belirgin bir alın çıkıntısı olmaksızın burna doğru zarifçe sivrileşir. Burun koyu renklidir. Badem biçimli gözleri koyu renkli ve kürk rengiyle uyumlu yine koru renkli göz kenarlıdır. Diagonal gözleri dikkatli ve ilgili bir bakışa sahiptir. Dişler makas ısırışıyla kapanır. Ön bacaklar yere dik olmalıdır. Kedi benzeri yuvarlak patilerini sert tabanlar tamamlar. Bedeni orta derinlikteki göğüsle güçlüdür. Sert, düz ve çifte kürkü 2-5 cm uzunluğundadır ve yatıktır. Tam siyah, kahverengi ve beyaz olmasının yanı sıra bu renklerin karışımı da olabilir.

  Karakteri
  Canaan Köpeği sadece sürü güdümünde değil itaat ve güvenilirlik gerektiren çeşitli alanlarda da başarıyla kullanılabilir. Bu zeki ve bağımsız köpek itaat yarışmalarında oldukça başarılıdır. Pozitif ve motive edici eğitime iyi cevap verir; ancak sıkıcı tekrarlardan çabuk sıkılır. Kibar, sadık ve uysal; ancak aynı zamanda canlı, dikkatli ve koruyucudur. Çok havlamaya eğilimli bir bekçi köpeği olmasının yanı sıra doğal bir koruma köpeğidir de. Aynı cinsiyetten olan köpekler birbirine saldırganlık gösterebilir. Canaan Köpeği tek bir kişiye ya da aileye bağlanma eğilimindedir. Bölgelerini sıkı bir şekilde korurlar. Tanıdıkları ile arası iyi olsa da yabancılara karşı mesafeli olduğundan çocuklarla başta olmak üzere yavruyken iyi sosyalleştirilmelidir.

  Yaşam Ortamı
  Canaan, yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda da yaşayabilir. Ev içinde orta derecede hareketlidirler; yine de geniş, çitlerle çevrili bir bahçede daha mutlu olur. Sık alt kürkü onu aşırı iklim şartlarından koruduğundan dışarda da yaşayabilir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Canaan, sakince bir köşede oturarak mutlu olamayacak bir iş köpeğidir. Bol egzersize ve zihinsel ve fiziksel harekete ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçları uzun koşular veya sıkı bir eğitim antremanı ile karşılanabilir.

  Bakımı
  Canaan Köpeği köpeğe has kokusu olmayan temiz bir ırktır. Tüy bakımı da kolaydır. Haftalık fırçalama yeterse de yoğun bir tüy dökme söz konusu olduğundan mevsim değişimlerinde ekstra dikkat gösterilmelidir.

  Kökeni
  Canaan Köpeği, 1930'larda İsrail'in vahşi köpeklerinden üretilmiştir. Bedeviler koyunlarının korunması, güdülmesi ve kontrol altında tutulması için hala bu köpekleri kullanmaktadır. Öğrenme yetisi çok kuvvetlidir ve bekçi köpeği, mayın tespitçisi, arama ve kurtarma köpeği hatta körler için rehber köpek olarak kullanılmaktadır. İÖ 2200 yıllarına ait bölgedeki benzer köpek çizimleri mezar taşlarında mevcuttur. Irk Amerika'ya ilk defa ırkın yaratıcısı Dr. Rudolphina Menzel tarafından 1965'de ithal edilmiştir.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Orta
  Yükseklik Erkekde 48 - 61 cm
  Yükseklik Dişide 48 - 61 cm
  Kilo Erkekde 16 - 25 Kg
  Kilo Dişide 16 - 25 Kg


  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
  Tüy Yapısı Çift katmanlı, Sert, Tel tel, Kaba yapılı, Düz, Yatık durur.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Çok tüy döker
  Taşıdığı Renkler Siyah, Kahverengi, Beyaz, Bu renklerin karışımı.


  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Zeki, Kibar, Sadık, Canlı, Dikkatli, Bağımsızlığına düşkün.
  Kötü Huyları Aşırı havlama eğilimi.
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Koruma
  Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Nadiren Kalça Displazisi.
  Yaşam Süresi 12 - 15 Yıl


  Diğerleri
  Irk grubu Çoban
  Diğer İsimleri Kelef K'naani
  Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, FCI (Group 5), KC (GB)
  Kökeni İsrail


  Sayfa Yedide --->: alfabetik sırada köpek ırkları burada... Yazıyı Okumaktasınız

 2. 74
  hasantek
  Üye
  Canary Dog

  Canary ırkı köpekler güçlü, kuvvetli köpeklerdir. Uzun, geniş, köşeli olan baş kareye yakın biçimdedir ve iri, belirgin bir kafa yapısı vardır. Burun, ağız ve çene kısımları enli, geniş yapıdadır. Göğüs derin ve belirgindir. Kalça bölümü hafifçe yüksek biçimdedir. Bu ırk köpeklerin derileri kalındır. Renkleri kahverengi ve tonlarındadır. Vücutlarında bazen beyaz işaretlerde görülür. Vücutları iri kemikli yapıdadır ve güçlü kaslara sahiptir. Gözleri genellikle kırpışmış gibi hafif aralık bir şekildedir.

  Karakteri
  Bu ırk köpekler söz dinlemeye meyilli olmadıkları için, genellikle güçlü, baskın karakterli, köpek doğasından anlayan sahipler tarafından kolay yetiştirilebilirler. Çünkü bu ırk Alfa ismi verilen erkek ve dişi köpeklerin önderliğini kabul eden bir ırk yapısına sahiptir. Bu nedenle de dominant bir sahibe ihtiyaç duyar.
  Bu ırk köpeklerinin kökeni evcil değildir. Kökeni Arjantin'li olup, İspanya'da doğmuş bir ırkdır.

  Canary'ler iyi birer bekçi köpekleridir. Göründüklerinden çok daha kuvvetli ve vahşi yapıdadırlar. Yanlış sahiplerin elinde, oldukça tehlikeli olabilecek bu ırk, karakterini anlayacak sahip sayesinde hoş ve sadık bir dost olacaktır. Bu ırk köpekler ilk kez köpek sahibi olacak kişiler için uygun değildir.

  Yaşam OrtamıBüyük bir bahçe veya araziye ihtiyaç duyar.

  Egzersiz İhtiyacı
  Bu ırkın vücut olarak formda kalabilmesi için düzenli olarak egzersiz yapması gerekir.

  Bakımı
  Kısa ve sert tüyleri kolayca temizlenir. Tüylerini kalın, sert kıllı fırça ile fırçaladıktan sonra havlu parçası yada güderi yardımı ile parlatabilirsiniz. Gerektiğinde ıslatarak yada kuru olarak şampuanla tüy temizliğini yapılabilir. Bu ırkın tüy dökümü orta düzeydedir.

  Kökeni
  Canary dog'ların kökeninin bugün soyu tükenmiş olan Bardino Majero ile İngiliz Mastifflere dayanan melez bir ırk olduğu sanılmaktadır. Bu ırk, 1800'lü yıllarda Canary Adası'nda köpek dövüşleri için yetiştirilmiştir. O zamanlar köpek dövüşleri çoğu Avrupa ülkesinde yaygın ve popüler bir eğlence aracıydı. Canary dog'lar da özellikle dayanıklı ve güçlü yapıları nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilerek yetiştirilmiştir.
  İrlanda gibi diğer birçok ülkede çok yaygın olmamakla birlikte açık alanlarda yapılan köpek dövüşleri, Canary Adası'nda ringlerde yapılmıştır.
  Köpek dövüşleri için yetiştirilen bu ırk köpekler ile German Shepherd Dog'lar ve diğer yabancı dövüş köpeklerinin Canary Adasında yetiştirilmesi yasaklanmış ve 1960'lı yıllarda nesli tükenmeye başlamıştır. Bu ırk daha sonra Amerikalı veteriner Dr. Carl Semencic tarafından yapılan çalışmalarla canlandırılmıştır.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Büyük
  Yükseklik Erkekde 65 cm
  Yükseklik Dişide 60-65 cm
  Kilo Erkekde 40-60 Kg
  Kilo Dişide 40-60 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Kısa ve Sert
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde kuru şampuan uygulaması veya banyo yaptırılabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Koyu Gri, kahve rengi, açık kahverengi üzerine benekli ve çizgili, sarı olarak bir çok renkte görülebilir. Arasıra beyaz beneklerin görülmesi de normaldir.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Başına buyruk ve dominant
  Kötü Huyları İyi eğitilmezse vahşi ve saldırgan olabilir
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekcilik
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar -
  Yaşam Süresi 13-15 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Sportif
  Diğer İsimleri -
  Bağlı Olduğu klüp APRI
  Kökeni Arjantin

 3. 75
  hasantek
  Üye
  Cane Corso Italiano

  Orta büyüklükte köpeklerdendir. Kuvvetli ve belirgin kas yapısı ile oldukça dikkat çekici, kuvvetli ve bir o kadar da zarif görünüşlüdür. Bu ırk köpekler kuvvetli, çevik ve dayanıklı olarak tarif edilir. Kas ve kemik yapısı gelişmiş olan bu köpeklerin iki kürek kemiği arasındaki boşluk belirgin bir şekilde yüksektir. Bu yükseklik genel vücut yapısındaki ahengi bozmaz ancak bu özelliği nedeniyle profilinde bir uyumsuzluk yaratır. Ağız ve burun çıkıntısı enli ve uzundur. Burun kenarlarının şişkinliği ve çenesinin genişliği nedeniyle ön yüzü yassı ve kare biçimindedir. Burun kemiği önden yassı ve profilden düz bir yapıdadır. Burnu üst dudakları tarafından sıkıştırılmış gibi görünen bu köpeklerin alt dudak bölgesi ise yontulmuş gibi görünmektedir. Baş bölgesinde son olarak göze çarpan kısım belirgin kaşlar ve şişkin alın kemiği boşluğudur. Boynu hafif kemerli, oval biçimli, güçlü ve çok kaslı bir yapıdadır. Vücudu sıkı, güçlü ve çok kaslıdır. Derisi kalındır. Mukozalar siyah renktedir. Ayak ve tırnakları koyu rente olmalıdır.

  Tüyleri kısadır. Tüy yapısı şeffaf, parlak, sert, yapışık ve çok sıktır. Tüyleri kış aylarında bile vücudunu tamamen kaplamaz. Ağız-burun çıkıntısındaki tüyler, çok kısa, düz ve yapışıktır. Göğüs bölgesinde ve burun kemiğinde küçük beyaz leke bulunur.

  Karakteri
  Çok sadık, içten ve ev ortamında sessiz köpeklerdir. Bu ırk köpekleri çok yetenekli ve eğitilmeye uygun köpeklerdir. Hareketli, istekli, dikkatli ve koruyucudur. Bu ırk köpekler, çocuklara karşı harikadır. Sahiplerine karşı uysal ve sevecendir. Koruyucu olma durumları dışında kibardır.

  Cane Corso azimli bir yapıya sahiptir. Mükemmel bir bekçi köpeğidir. Ev yaşamında zorlanmadan uyum gösteren bu ırk, sahiplerinin en yakınında, destekçileri olur. Evde ve açık alanlarda korkulacak anlarda ve insanların korunması gereken durumlarda orada bulunur.

  Bu ırk köpekler kavgacı değildir. Yüzlerce yıldır bekçi köpeği olarak yetiştirilmiştir. Bu köpekler için tecrübeli sahipler gerekir. Diğer köpeklere ve yabancılara karşı agresiftir. Yavru dönemlerinde toplum kuralları öğretilmeli, sosyalleştirilmeli ve mutlaka itaat etmesi öğretilmelidir. İtaat etmeyi öğrendikleri zaman yumuşak başlı bir arkadaş olacaktır. Yabancılara karşı daima kuşku duyar, ancak ailesine karşı harikadır. Sahiplerinin misafirlerine genellikle anlayışlı davranmaya çalışır.

  Yaşam Ortamı
  Bu ırk köpekleri yeteri kadar egzersiz yapma fırsatı buldukları takdirde apartmanda yaşayabilirler. Onlar yaşadıkları yerde açık alan yada bahçeli ev olduğunda memnun olacaklardır. Bu tarz bir ev onlar için uygundur.

  Egzersiz İhtiyacı
  Cane Corse gibi hareketli köpek ırkları için düzenli egzersiz gereklidir.

  Bakımı
  haftada bir yapılacak fırçalamalar tüy bakımı için yeterlidir.

  Kökeni
  Cane Corse Italiano orjinal bir ırktır. Kökeni İtalya'dır. Bu ırkın soyunun Canis Pugnax (eski Roman Molossian)'tan geldiği bilinmektedir. Ataları, yabani hayvanları avlamak ve savaş sırasında yardım amaçlı kullanılmıştır. O yıllarda İtalyan insanları için önemli bir arkadaş olan Cane Corso açık alanlarda, bekçi köpeği ve avlanmak için yetiştiriliyordu. Bunları, İtalya'nın tarihi, geçmişte yapılan resim ve heykelleri kanıtlamaktadır. Son olarak güney İtalya'da Puglia, Lucania and Sannio'da bulunan tarihi eserlerde bu ırka İtalyanca Cohors adını verdiklerini ve bunun anlamının İtalyanca bekçi, koruyucu, kral vekili olduğu ortaya çıkmıştır.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Büyük
  Yükseklik Erkekde 64-68 cm
  Yükseklik Dişide 60-64 cm
  Kilo Erkekde 45-50 Kg
  Kilo Dişide 40-45 Kg


  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
  Tüy Yapısı Tüy yapısı şeffaf, parlak, sert, yapışık ve çok sıktır.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde kuru şampuan uygulaması veya banyo yaptırılabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Siyah, Kahve, Kızıl Kahve, Mavi Gri, Ten Rengi

  Irk Özellikleri
  Kişilik Sadık, Yetenekli, Koruyucu, Sevecen
  Kötü Huyları Yabancılara saldırgan olabilir.
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekcilik
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Kemik ve eklem rahatsızlıkları
  Yaşam Süresi 10-11 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Sportif
  Diğer İsimleri Cane di Macellaio, Sicilian Branchiero, Italian Mastiff
  Bağlı Olduğu klüp FCI, NKC, APRI, ACR
  Kökeni İtalya

 4. 76
  hasantek
  Üye
  Cao da Serra da Estrela

  Temel Özellikleri
  Cao da Serra da Estrela, güçlü omuzları ve iri bir başı olan dayanıklı bir köpektir. Zeki ve sakin bakışlıdır. Efendisine karşı son derece uysal, fakat yabancılara karşı kuşkucu ve çok vahşidir. Zeki, eğitilebilir, savaşçı bir köpektir. İlk kez köpek alacaklar için uygun değildir.

  İnsana arkadaşlık eden bir köpek olarak uygun sayılmaz. Bu konuda olumsuz bir şöhreti vardır.

  Neler Yapar?
  Sürüleri savunmak, avcılık, dağ yollarında küçük süt ve peynir arabalarını çekmek, evleri korumak ve kurtlara saldırmak için eğitilmiştir.

  Kökeni
  İberya Yarımdası'nın en eski cinslerinden biridir. Muhtemelen Portekiz'in Estrela dağlarının yerlisidir ve ismini de buradan almıştır.
  Familya: çiftlik köpeği (sürü koruma)
  Diğer Adları: Portekiz Koyun Köpeği, Estrela Dağ Köpeği, Serra da Estrela Dağ Köpeği
  Rengi: Tek renk açık kahverengi, kurt rengi, sarı. Bu renklerden birinde ya da aynı renklerden lekeler olabilir.

  Çıkış Yeri: Portekiz
  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
  Orjinal İşlevi: İki tekerlekli araba çeker, çoban köpeği, koklayarak iz sürer, savunma
  Günümüzdeki İşlevi: çoban köpeği (sürü koruma), çiftlik köpeği, mülk ve kişi koruma
  Ortalama Ömür: 8-10 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 40-50/35-45 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 65-72/60-68 cm

 5. 77
  hasantek
  Üye
  Cao de Castro Laboreiro

  Temel Özellikleri
  Gayretli, sağlam ve sert bir köpektir. Bununla birlikte çevik ve soyludur, çok cesur, uysal, sadık ve duyguludur. Havlamaları eşsizdir. Boğuk bir baritonla başlar ve sonra tenorla bitirir.

  Neler Yapar?
  Mükemmel bir sürü bekçisidir ve özellikle kurtlara karşı amansızdır. Her türlü kötü hava ve arazi şartlarına karşı dirençlidir. Uzak ve ıssız yerlerdeki evleri başarıyla korur. Aile içinde barışçıl bir arkadaştır, ancak yabancılara karşı kuşkucu ve tehditkar davranma eğilimindedir.

  Kökeni
  çok eski bir Portekiz cinsidir. İsmini, özellikle popüler olduğu Castro Laboreiro köyünden almıştır.
  Familya: çoban Köpeği (sürü koruma)
  Diğer Adları: Castro Laboreiro Köpeği, Portekiz Sığır Köpeği, Castro Laboreiro çiftlik Köpeği
  Rengi: Kurt renginin çeşitli tonları.
  Çıkış Yeri: Portekiz
  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
  Orjinal İşlevi: çoban köpeği (sığır çobanı, koyun çobanı), savunma köpeği
  Günümüzdeki İşlevi: Mülk koruma, savunma, çiftlik köpeği
  Ortalama Ömür: 10-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 30-40/20-30 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 56-60/52-57 cm

 6. 78
  hasantek
  Üye
  Cao de Serra de Aires

  Temel Özellikleri
  Sadece çiftlik hayvanları ve efendisiyle ilgilidir. Bunları yorulmaksızın savunur. Yabancıların varlığından hoşlanmaz. Ortalamanın üzerinde işlek bir zekası vardır.

  Neler Yapar?
  Her türlü çobanlığı yapar; koyun, sığır, at, ve domu koruma ve gütme bakımından yetenekli olduğunu kanıtlamıştır. Sürüden ayrılan hayvanları izleme konusunda son derece yeteneklidir.

  Kökeni
  Geçmişi çok eski zamanlara dayanmakla beraber, birkaç yüzyıl önce standartları belirlenmiştir. Portekiz'in Serra de Aires bölgesinde muhtemelen Briard cinsinden türetilip geliştirilmiştir

  Familya: çoban köpeği, çiftlik köpeği
  Diğer Adları: Maymun Köpek, Portekiz çoban Köpeği, Serra de Aires Dağ Köpeği
  Rengi: Sarı-kızıl, kestane, gri, açık kahve, kurt ya da siyah.
  Çıkış Yeri: Portekiz
  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
  Orjinal İşlevi: çiftlik köpeği, çoban köpeği (sığır çobanı)
  Günümüzdeki İşlevi: çiftlik köpeği, çoban köpeği
  Ortalama Ömür: 10-15 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 12-18/12-18 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 42-48/42-48 cm

 7. 79
  hasantek
  Üye
  Cardigan Welsh Corgi

  Temel Özellikleri
  Cardigan Welsh Corgi çok zeki, itaatkar, koruyucu ve güçlü bir köpektir. Sadık ve sevecendir, fakat yabancılara karşı çekingendir. Sahibini mutlu etmekten hoşlanan, enerjik ve aktif köpeklerdir.

  Neler Yapar?
  çocuklarla iyi anlaşır, oyunlarını küçük bir çocuğa, bir yaşlıya veya engelli bir insana göre adapte edebilir. İyi bekçilik yapar, tehlike durumlarında havlayarak işaret verir. Fakat fazla havlamaya eğilimlidir.

  Cardigan, Pembroke'a göre daha koruyucu ve daha az sosyal bir ırktır. Diğer çoban köpeği ırklarında olduğu gibi insanların, özellikle küçük çocukların gütme amacıyla topuklarını ısırma eğilimi vardır fakat eğitimle bu davranış düzelebilir.

  Kökeni
  Pembroke ve Cardigan Welsh Corgi ırkları yaklaşık 70 senedir ayrı ırklar olarak değerlendirilmektedir. Her ikisinin kökeni konusunda kesin bilgiler yoktur. 800'lü yıllarda Vikingler tarafından Galler Bölgesi'ne getirilen Swedish Vallhound ırkından köken aldıkları düşünülmektedir. Daha fazla kabul gören bir başka teoriye göre ise Pembroke, Flamanlar tarafından MS 1107 yılında Pembrokeshire (Galler) bölgesine getirilmiştir. Corgi kelimesi Flamancada "cüce köpek" anlamına gelir. Pembroke çoban köpekleri arasında en küçüklerden biri olmasına rağmen iyi bir güdücüdür, aynı zamanda kemirgen avında ve gözcülükte çok yeteneklidir. Kısa boylu oluşu sığırların tekmelerinden yuvarlanarak kaçmasını sağlar. Bu davranış birbirleriyle oynayan Corgi'ler arasında sık görülmektedir.

  Pembroke Welsh Corgi Kraliçe II. Elizabeth'in en sevdiği köpeklerinden biridir. Pembroke ve Cardigan 1930'a kadar birbirileriyle karışık olarak yetiştirilmiş, fakat bu tarihten sonra yetiştiriciler iki ırk arasındaki farkları vurgulayacak şekilde ayrı yetiştirmiştir.

  Familya: çiftlik köpeği, çoban köpeği
  Diğer Adları: -
  Rengi: Kızıl, siyah ve benekler; gri mavi; siyah ve/veya sarımsı kahverengi veya benekler; parlak beyaz
  Çıkış Yeri: Galler
  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
  Orjinal İşlevi: Sığır çobanı
  Günümüzdeki İşlevi: Sığır çobanı, çoban köpeği yarışmaları
  Ortalama Ömür: 10-12 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 14-17/11-15 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 27-32/27-32 cm

 8. 80
  hasantek
  Üye
  Catahoula Leopar Köpeği

  Temel Özellikleri
  Catahoula Leopar Köpeği duygulu, sadık, eğitilebilir bir köpektir. Efendisine çok bağlı ve tehlike anında çok saldırgan bir bekçi köpeğidir.

  Neler Yapar?
  Günümüzde hala çoban köpeği olarak kullanılır. Koyun, sığır ya da domuzlar arasında, çok geniş arazilerde bile düzeni sağlar. Rakun (Tilkiden büyük, ayıya benzeyen bir hayvandır.) ve sincap avında başarıyla kullanılmıştır.

  Kökeni
  Bu cins ilk kolonistler tarafından Loisiana'da geliştirildi. İsmi, Catahoula cemaati içinde özellikle popüler olmasından ve tüylerinin bir leoparı andırmasından gelir.

  Familya: çoban köpeği (sığır çobanı)
  Diğer Adları: Catahoula Leopard Dog, Catahoula Hog Dog, Catahoula Cur
  Rengi: Siyah benekli, lekeli gri mavi. Lekeler kırmızı, sarı olabilir. Turkuaz mavisi gözler köpeğe değer kazandırır.
  Çıkış Yeri: Amerika
  Çıkış Tarihi: 1979
  Orjinal İşlevi: çoban köpeği (sığır çobanı), koklayarak iz sürer, rakun ve sincap avı
  Günümüzdeki İşlevi: çoban köpeği, çiftlik köpeği
  Ortalama Ömür: 12-13 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 27-36/23-32 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 56-64/51-58 cm

 9. 81
  hasantek
  Üye
  Cavalier King Charles Spaniel

  Cavalier King Charles Spaniel, İngiltere Kralı II. Charles'ın favorisi olan eski Toy Spaniellerin görüntüsüne sahip yeni bir Toy Spaniel ırkıdır. Küçük ve güzel bir köpek olan Cavalier, düz bir kafatasına ve konik bir burun yapısına sahiptir. Gözleri yuvarlak ve canlı, fakat dışa çıkıntılı değildir. Kulakları uzun, düşük ve tüylüdür. Uzun, ipeksi güzel bir kürke sahiptir. Tüy yapısı uzun, ince, düz veya hafif dalgalıdır. Kürk rengi siyah-ten, triolor (üç renk) veya Blenheim denen inci beyazı üzerine koyu kestane renklerde olabilir. Blenheim köpeklerde baş üzerinde kulakların arasında koyu kestane renk olması arzu edilir. Kuyruk isteğe bağlı olarak kısaltılabilir, fakat normal uzunluğun 1/3'ünden kısa olmamalıdır.

  Karakteri
  Cavalier King Charles Spaniel canlı, hareketli, coşkulu bir köpektir. Coşkusunu en güzel şekilde heyecanla kuyruk sallayarak belli eder. Sportif ve dışa dönük bir ırktır. Korkusuzdur ve sahibini memnun etmekten hoşlanır. Yeterince zeki bir ırk olan Cavalier, eğitimi kolay, nazik, itaat eğitimine başarıyla yanıt veren bir ırktır. Diğer köpeklerle ve petlerle iyi anlaşır. Cavalier yalnız kalmak istemez, özellikle ilgiyi üzerinde tutmaktan çok hoşlanır. Bu ırk pet olarak yetiştirilmiş olmasına rağmen köken aldığı ırkların avcılık içgüdülerini taşır. Koku ve görme duyusu kuvvetlidir. Bazen ilgisini çeken bir kokunun veya bir hayvanın peşine düşebilir, bu nedenle güvenli olmayan çevrelerde tasmasız dolaştırılmamalıdır. Belli yaşın üstündeki çocuklarla daha iyi anlaşır.

  Yaşam Ortamı
  Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Ev içinde orta derecede aktif olduğundan küçük bir bahçeye çıkış imkanı gereklidir. Çok sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir.

  Egzersiz İhtiyacı
  Adaptasyon yeteneği kuvvetli bir ırk olan Cavalier King Charles ailenin sağlayacağı egzersiz imkanlarına uyum sağlayacaktır. Parkta özgürce koşup oynayacağı saatlerden mutlu olur.

  Bakımı
  Düzenli olarak fırçalanması ve taranması gerekir. İhtiyaç duyulduğunda banyo veya kuru şampuanla yıkanabilir. Özellikle kulaklardaki ince tüyler dolaşmaya ve düğümlenmeye yatkındır. Kulak içindeki ve parmak aralarındaki tüyler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Banyo sonrasında tamamen kurutulmalı ve vücudun ısısına dikkat edilmelidir. Gözler bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığı yönünde takip edilmelidir. Cavalier orta derecede tüy döken bir ırktır.

  Kökeni
  English Toy Spaniel'in bir alt tipi olan King Charles ile Cocker Spaniel arasında yapılan çaprazlamalar sonucu elde edilmiştir. Yetiştiriciler, Kral II. Charles'ın portrelerinde görülen güzel Toy Spanielleri andıran köpekler yetiştirmeyi amaçlamışlardır. 1920'lerde Londra'da yapılan bir showda King Charles ırkından uzun burunlu olanlara ödül verilerek Van Dyck'in tablolarında görülen köpeklere çok benzeyenler seçilmiş ve ırkın elde edilmesinde kullanılmışlardır. 1940'larda bu köpekler ayrı bir ırk olarak kabul edilmiş, 1980 yılında UKC tarafından resmi olarak tanınmış, 1996'da ise AKC tarafından Toy grubuna dahil edilmiştir. Yapı olarak Pug burunlu King Charles Spaniel'den farklı olsa da isim benzerliği nedeniyle zaman zaman karışıklıklar yaşanmaktadır.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Küçük
  Yükseklik Erkekde 30 - 33 cm
  Yükseklik Dişide 30 - 33 cm
  Kilo Erkekde 5 - 8 Kg
  Kilo Dişide 5 - 8 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
  Tüy Yapısı Çift tabakalı, Yumuşak, Düz.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir fırçalama yeterlidir
  Traş ve Banyo İhtiyaç duyulduğunda banyo veya kuru şampuanla yıkanabilir. Özellikle kulaklardaki ince tüyler dolaşmaya ve düğümlenmeye yatkındır. Kulak içindeki ve parmak aralarındaki tüyler düzenli olarak kontrol edilmelidir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Siyah - Ten, Tricolor (üç renk), Blenheim denen inci beyazı üzerine koyu kestane renklerde.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Hareketli, Neşeli, Sahibini memnun etmekten hoşlanır, Zeki, Nazik, İtaatkar, Yalnız kalmayı sevmez, İlgiyi üzerinde tutmaktan çok hoşlanır.
  Kötü Huyları Kokuların peşinden gidebilir.
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Avcı, İz sürücü.
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Obesite, Genetik kalp problemleri, Kalıtsal görme bozuklukları, Diz kapağı çıkığı, Kulak enfeksiyonları.
  Yaşam Süresi 9 - 14 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Oyuncak
  Diğer İsimleri English Toy Spaniel
  Bağlı Olduğu klüp AKC, CKC, FCI (Group 9), KC (GB)
  Kökeni İngiltere

 10. 82
  hasantek
  Üye
  Cesky Terrier

  Bohemian terrier de denen Cesky Terrier, kısa bacaklı orta uzunlukta bir köpektir. Sealyham Terrier'e benzer. Cesky Terrier'in sık sakal, bıyık ve kaşlarla çevrili uzun bir kafası vardır. Vücudu sağlam ama hantal değildir. Çevik ve dayanıklıdır. Dalgalı ipeksi tüyleri, yavrular siyah doğsa da ten rengi, gri, beyaz ya da sarı lekelerle kaplıdır ve genellikle gri-mavidir. Yavru tüylerinin rengi bazen köpek iki yaşına gelmeden açılmayabilir. Açık kahve rengi oldukça nadirdir. Deri rengi mavi-gri köpekler için gri, kahverengi köpekler için yine kahverengidir. Gri köpeklerde gözler kahverengi, kahverengi köpeklerde ise sarıdır. Mavi-gri köpekler için burun ve dudaklar siyah, kahverengi köpeklerde ciğer rengidir. Kulaklar üçgen ve kafaya yakın taşınır. Baş uzun, ancak çok geniş değildir. Alın çıkıntısı belirgindir.

  Karakteri
  Cesky Terrier oyuncu, sportif, koruyucu ancak sakin bir köpektir. Çocuklarla arası iyidir. Sabırlı ve cesur, oldukça itaatkar ve sadık bir ırktır. Çoğu terrier'den daha iyi eğitim alabilir. Yavruların iyi sosyalleşmesi önemlidir. İnsanları sever ve genelde yabancılarla arası iyidir, ancak çoğu terrier gibi kavgacı ve inatçı olabilir. Bu uyumlu köpek diğer köpek ve ev hayvanları ile iyi anlaşır.

  Yaşam Ortamı
  Apartman hayatı için uygundur. Ev içinde orta derecede hareketlidir. Ağaçlık alanda koşmaktan büyük keyif alır. Ayrıca uzun tasmalı yürüyüşlerden de keyif alır.

  Egzersiz İhtiyacı
  Ortalama bir egzersiz onun için yeterlidir.

  Bakımı
  Tüylerin uzun kısımları haftada en az iki kez fırçalanıp bakımı yapılmalıdır. Parmak araları ve kulak içlerindeki fazla tüyler alınmalıdır. Chesky çok az tüy döker.

  Kökeni
  Cesky Terrier, Çekoslavak üretici Frantisek Horak'ın çabaları ile bugüne gelmiştir. Cesky, FCI tarafından 1963'de kabul edilen yeni bir ırk sayılır. Cesky'nin orijinal amacı kovuklardaki fare ve tilkilerin avlanmasıydı. Horak tüyleri diğer terrierlerden daha yumuşak olan daha dar kafa ve göğüslü bir köpek üretmek istedi. Böylece inlere daha kolay girebilecekti. Ayrıca Chesky'nin mükemmel bir de ev arkadaşı olması için yumuşak huylu olmasına dikkat etti. Cesky Terrier Amerika'ya ilk defa 1987'de ithal edildi. Cesky Terrier iyi bir avcı, iz sürücü ve bekçi köpeğidir.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Oyuncak
  Yükseklik Erkekde 25 - 32 cm
  Yükseklik Dişide 25 - 32 cm
  Kilo Erkekde 6 - 10 Kg
  Kilo Dişide 6 - 10 Kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
  Tüy Yapısı Tek tabakalı, Dalgalı, İpeksi.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ve banyo ihtiyacı çok fazladır. Parmak araları ve kulak içlerindeki fazla tüyler alınmalıdır.
  Tüy Dökümü Az tüy döker
  Taşıdığı Renkler Ten, Beyaz, Sarı lekeli, Mavi - Gri veya Kahverengidir.

  Irk Özellikleri
  Kişilik Uysal, Koruyucu, Sabırlı, Cesur, Sakin, İtaatkar, Sadık.
  Kötü Huyları İnatçı, Kavgacı.
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Avcı, İz sürücü.
  Yaşadığı iklim Ilıman İklim
  En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Bilinen sağlık problemi yoktur.
  Yaşam Süresi 12 - 15 Yıl

  Diğerleri
  Irk grubu Terrier
  Diğer İsimleri Czesky, Bohemian Terrier
  Bağlı Olduğu klüp CKC, FCI, UKC, KCGB
  Kökeni Çekoslavakya

 11. 83
  hasantek
  Üye

  --->: alfabetik sırada köpek ırkları burada...

  Reklam  Chesapeake Bay Retriever

  Chesapeake Bay Retriever Amerika'da üretilmiş güçlü ve dayanıklı bir Retriever ırkıdır. Chesapeake'in hem karada, hem de suda iyi bir avcı olmasını sağlayan güçlü vücudu, orta boy sınıfına girmektedir. Göğsü derin ve geniş, vücudun uzunluğu ile bacakları orantılıdır. Güçlü bir yapısı olmasına rağmen hantallığa yol açmayacak şekilde dengeli bir kas yapısına sahip, çevik bir köpektir. Kafatası hafif yuvarlak, burun uzunluğu ve burun kemeri ördek ve kaz gibi büyük kuşları rahatlıkla taşıyabilecek uzunluktadır. Kulakları küçük ve aşağı doğrudur, gözleri sarımsı kahverengidir. Kuyruk ortalama 30-37 cm uzunluğundadır. Ön bacakları düzdür ve genel olarak düzgün bir kemik yapısına sahiptir. Arka bacakları oldukça güçlüdür ve mükemmel bir yüzücü olmasının sırrı olarak ayakları perdelidir. Chesapeake Bay Retriever'ın kürkü, su geçirmeyen, en soğuk sulara bile direnç sağlayan sert yapılı dış tabaka ve yumuşak iç tabaka olarak çift katmanlı, hafif yağlı bir yapıdadır. Diğer Retriever'lara göre tüyleri daha kısa, hafif dalgalı ve kahverengi, kızıl veya ten rengi gölgelere sahiptir. Irk standartında genellikle düz renkler tercih edilir, fakat ayak uçlarında ve göğüste az miktar beyaz kabul edilmektedir.

  Karakteri
  Chesapeake canlı, neşeli karakteri ile ünlüdür. Zeki, hassas ve sevecen bir doğası vardır. İtaatkar yapıları, cesur, istekli karakteri ile öğrenme hızı fazla olmamasına rağmen eğitimi kolay bir ırktır. Genellikle çocuklarla iyi anlaşır. Yüzmeyi ve arama-getirme oyununu sever. Evde yaşayan diğer pet olarak kedilerle anlaşabilir, fakat yabancı kedileri kovalama eğilimindedir. Bağımsız bir yapıya sahip olması nedeniyle otoritesi güçlü, tecrübeli biri tarafından sahiplenilmesinde fayda vardır. Bu ırk için en uygun davranış şekli yumuşak fakat kararlı ve ısrarcı olmaktır. Temel itaat eğitimi aldırılabilir. Uygun şekilde eğitim ve sosyalleştirme uygulanmazsa baskın karakterinden kaynaklanan davranış bozuklukları gelişebilir. Diğer Retrieverlardan farklı olarak Chesapeake'de agresiflik, inatçılık ve yabancılara karşı çekingenlik daha sık karşılaşılan davranış problemleridir.

  Yaşam Ortamı
  Chesapeake Bay Retriever apartman yaşamı için uygun bir köpek değildir. Ev içinde fazla aktif olmadığı için en azından orta büyüklükte bir bahçeye gereksinim duyar. Chesapeake dışarıda uyumayı sever. Yakınlarda girip çıkabileceği bir su birikintisi yoksa sıcak iklimler yerine soğuk iklimlerde daha rahat yaşar.

  Egzersiz İhtiyacı
  Chesapeake, oldukça fazla miktarda yorucu egzersize ihtiyaç duyar. Mümkünse yüzme bu egzersizlerin içinde olmalıdır. Gereksinim duyduğu miktarda egzersiz yaptırılmadığı takdirde can sıkıntısından kaynaklanan davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.

  Bakımı
  Sık, kaba ve kısa tüylerin fırçalanması kolaydır. Ölü tüylerin uzaklaştırılması amacıyla sık dişli bir tarakla fırçalanmalıdır. Kötü kokuların önlenmesi amacıyla gerektiği sıklıkta yıkanabilir ancak fazla sık banyo tüylerin yağlı yapısına zarar vererek soğuk suya karşı dayanıklılığı azaltır. Bu ırk orta derecede tüy döker.

  Kökeni
  Chesapeake Bay Retriever ırkı Amerika'da yetiştirilmiş tek Retriever cinsidir. İsmini Maryland'de yer alan Chesapeake Bay'den alır. Bir rivayete göre ırkın ortaya çıkması, bir deniz kazası sonucu olmuştur. 1807'de Maryland kıyılarında gerçekleşen kazanın ardından kurtarılan iki köpek, bölgedeki Retrieverlar ile çiftleştirilmiş ve ortaya çıkan birleşimin olağanüstü enerjik ve başarılı av köpekleri meydana getirdiği görülmüştür. Yıllar içinde dikkatli ve seçici olarak yapılan yetiştirmelerde buzlu sularda bile kolayca yüzen, üstelik sudan neredeyse hiç ıslanmadan çıkan ve günde 200 ördek avlayabilen köpekler yetiştirilmiştir. Chesapeake Bay Retriever 1878 yılında AKC tarafından resmi olarak kabul edilmiştir.

  Boyut ve Ağırlık
  Irk boyutu Büyük
  Yükseklik Erkekde 58 - 66 cm
  Yükseklik Dişide 53 - 61 cm
  Kilo Erkekde 29 - 36 kg
  Kilo Dişide 25 - 32 kg

  Tüy Özellikleri
  Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
  Tüy Yapısı Çift katmanlı, Su geçirmez, Sert yapılı dış tabaka, Yumuşak iç tabaka hafif yağlı bir yapıda, Düz sayılabilecek hafif dalgalı.
  Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
  Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
  Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
  Taşıdığı Renkler Kahverengi, Kızıl, Ten rengi gölgeli.


  Irk Özellikleri
  Kişilik Dominant.
  Kötü Huyları -
  Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
  Yaşadığı iklim Her İklimde yaşayabilir
  En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
  Yatkın Olduğu Hastalıklar Progresive Retinal Atrophy, Mide dönmesi, Dirsek çıkığı, Entropion.
  Yaşam Süresi 10 - 13 Yıl


  Diğerleri

  Irk grubu Sportif
  Diğer İsimleri -
  Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 8), KC (GB), UKC
  Kökeni Amerika

 12. 84
  hasantek
  Üye

  --->: alfabetik sırada köpek ırkları burada...

  Reklam  Chiens Francaises

  Temel Özellikleri
  Zarif, kaslı, dengeli bir köpektir. Zeki bakışlı bir yüz ifadesi vardır. Av sırasında atak, cesur ve amansız, fakat ev içinde duygulu, sakin, sessiz, ve itaatkardır. Yine de ev dışında yaşarsa daha rahat edecektir.

  Neler Yapar?
  Profesyonel bir av köpeğidir. Her tür ava ilgi duyarsa da uzmanlık alanı geyik avcılığıdır. Koklayarak iz sürmede iyi işler çıkarır.

  Kökeni
  Gascon ve Saintongeois cinsi köpeklerin ingiliz Tilki Tazısı'yla çiftleştirilmesiyle elde edilmiştir. Bir cins olarak resmen 1957'de kabul edilmiştir.

  Chiens Francaises cinsi köpekler temel kökenleri ve karakteristik özellikleri aşağı yukarı aynı olmakla beraber kendi içlerinde birkaç cinse ayrılırlar. Bu farklılık en belirgin olarak tüy renklerinden gözlenebilir.

  En yaygın olanı siyah-beyazdır, onu üç renkli olanı izler ve nihayet siyah-portakal renkli olanı vardır. Gösterilerde küçük ayrıntılar dışında aynı stadarta göre ve kuşkusuz tüy renklerine göre değerlendirilirler.

  Familya: Avcı (koku avcısı)
  Diğer Adları: Chien Français, French Black and Orange Dog, White Hound
  Rengi: Siyah ve beyaz, üç renkli, siyah-portakal
  Çıkış Yeri: Fransa
  Çıkış Tarihi: 1957
  Orjinal İşlevi: Av köpeği, koklayarak iz sürer
  Günümüzdeki İşlevi: Av köpeği, koklayarak iz sürer, av köpeği yarışmaları
  Ortalama Ömür: 10-14 yıl
  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 28-30/27-29 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 65-72/63-68 cm

+ Yorum Gönder
7. Sayfa BirinciBirinci ... 467810 ... Sonuncu8Sonuncu9
kavalye köpek,  golden retriever,  uzun kısa köpek,  doberman kulak kesilmeden ve kuyruk kesilmeden büyümüş hali,  iskoç kurt köpeği
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi