Yıkılgan Köyü Merkez Amasya

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Yıkılgan Köyü Merkez Amasya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Yıkılgan Köyü Merkez Amasya

  Reklam  Yıkılgan Köyü Merkez Amasya

  Forum Alev
  Amasya
  Bilgiler
  Nüfus 586 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 05000
  Alan Kodu 0358
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Amasya
  İlçe Merkez
  Web Sitesi [2]

  Yıkılgan, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi


  Köyün adının nereden geldiği hakkında çeşitli rivayetler vardır.

  Bir rivayete göre, eskiden göçerler, yani kervanlar geçerken bu bölgede konaklarlarmış. Yeşilliğin ve otlakların bol olduğu bir yer olması sebebiyle kervanlar burada konaklarlarmış. Kervan başının burada "Yıkıl, kal" demesiyle köyün adı günümüze Yıkılgan olarak gelmiş.

  Bir diğer rivayete göre ise, Amasya'ya göçerler gelir ve kervanında merkep olanları şimdi Aydınlık olan Merkepkışlacığı'na, kervanında katır olanları ise şimdiki Kızıl Kışlacık olan Katırcıkışlacığı köylerine konaklarlarmış. Hayvansız olan ya da kış uzun geçtiğinden, hayvanları cürümsüz olanlar, hayvanları yıkılıp kalanları da Yıkılgan'da konaklarlarmış. Yıkılgan; sürekli yıkılıp kalan anlamında olup, köy, adını buradan almıştır.

  keşkek denilen bulgur nohut et ile fırında yapılan yemeği meşhurdur.tarım azalmış meyvecilik yaygınlaşmıştır en çok kiraz meyvesi yetiştirilir. yıkılgan köyü çevcre köylere nazaran daha çok ilgi çekmeyi başarmıştır örnegin misafir perverliği ile (öyle olsun) köyün en zengini kırkayak hasan'DIr.
  Coğrafya

  Amasya merkezine 19 Km. uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 586
  1997 504
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.sulama işleri için 1 den fazla sulama havuzları yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir. günümüz de damlama sulama yaygınlaşmaya başlamıştır halk bazı konularda bilincli hale gelmeye başlamıştır.bazı kaynakların degerini daha iyi anlamaya başkamıştır örnegn : su
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - KADİR GÖL
  2005 - KADİR GÖL
  2006 - BEKİR ÇEİKÇ
  2007 - DURSUN BİLEN
  2008 -AHMET GÜNEŞ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır.kuran kursu da vardır . Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.çok yerin alt yapısına taş çıkartır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. YIKILGAN KÖYÜNDE MEVÇUT SUYU VARDIR BU SUYA BAŞKA KAYNAKLARDAN TAKVİYE YAPILIYOR VE ALT YAPISI SON DERECE MÜKEMMEL RAMAZAN AYINDADA ALT YAPISI SAGLAM OLDUĞU İÇİN BÜTÜN KÖYE PARKE TAŞ DÖŞENMİŞTİR.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yıkılgan Köyü Merkez Amasya

  Reklam  köyün adı kervanların yıkılkal demesiyle kaldığı söylenmiş ama bence oralarda birşeyler yıkılmış olacakki isim yıkılkaldır ,amasya olurda kral mezarı olmazmı :) bu köydede var+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi