Sinop Balatlar Kilisesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Sinop Balatlar Kilisesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Sinop Balatlar Kilisesi

  Reklam  Sinop Balatlar Kilisesi

  Forum Alev
  Sinop Balatlar Kilisesi.jpg


  Sinop, Ada Mahallesi, Yusufoğlu Aralığı’nda bulunan bu kilise MS.660 yılında Bizanslılar döneminde yapılmıştır.

  Kilise 3.062 m2’lik bir alanı kapsamakta olup, önceleri bu yapının Roma dönemine ait bir hamam olduğu düşünülmüştür. Kilise Bizans döneminde VII.yüzyılda yapılmış dikdörtgen planlı bir bazilikadır. Kesme taş ve tuğladan yapılmış olan kilisenin duvarları dört sıra taş, dört sıra da tuğladan örülmüştür. Üst örtüsü içten tonoz, dıştan çatı ile örtülüdür.

  Günümüzde kilisenin doğu ve batı duvarları yıkılmış, yalnızca kuzey ve güney duvarları ayakta kalabilmiştir. Kilisenin apsisi iyi bir durumda günümüze gelmiştir. Burada İsa, Meryem ve havarilerle ilgili freskler bulunmaktadır. Ancak bu freskler açıkta bulunduğundan sürekli tahrip olmaktadır.

  Kilisenin mülkiyeti özel bir şahsa ait iken Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2000 yılında kamulaştırılmış, çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra da ziyarete açılmıştır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Sinop Balatlar Kilisesi

  Reklam  kilise değilde kilisenin duvarı desek daha doğru olur belki yıllar sonra artık o duvardanda eser kalmayacak kilise 600 lü yıllarda yapılmış iyi ayakta kalmış şimdilerde koruma altındadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi