Behzat Camisi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Behzat Camisi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Behzat Camisi (Merkez)

  Reklam  Behzat Camisi (Merkez)

  Forum Alev


  Behzat Camisi (Merkez)
  Tokat il merkezinde, Behzat Caddesi’nde, Behzat Çarşısı’nda ve Behzat Çayı yanında bulunan bu camiyi Kanuni Sultan Süleyman döneminde Fakihoğlu Hacı Behzat 1535 yılında yaptırmıştır. Sultan II. Abdülhamit zamanında ise 1881’de camiye ikinci bir kubbe ve bazı ek yapılar daha eklenmiştir. Cami 1939 depreminde zarar görmüş ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır. Cami üzerinde sülüs yazı ile 1535 tarihli Hoca Behzat tarafından yapıldığını belirten bir kitabe bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 1908 yılındaki sel baskınında zarar gördüğünü ve onarıldığını belirten ikinci bir kitabesi daha bulunmaktadır.

  Cami kesme taştan kare planlı, küçük bir yapı olup, üzeri tromplu bir kubbe ile örtülmüştür. Ön kısmındaki iki katlı son cemaat yeri Sultan II. Abdülhamit zamanında eklenmiştir. Yanındaki minaresi kesme taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.

  Caminin banisi Hoca Behzat’ın mezarı da yanında bulunmaktadır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Behzat Camisi (Merkez)

  Reklam  Behzat camisi Tokat il merkezinde olup Fakihoğlu Hacı Behzat tarafından 1535 yılında yaptırılmıştır. Daha sonraları cami onarılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi