Boyacı Hasan Ağa Camisi (Zile)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Boyacı Hasan Ağa Camisi (Zile) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Boyacı Hasan Ağa Camisi (Zile)

  Reklam  Boyacı Hasan Ağa Camisi (Zile)

  Forum Alev


  Boyacı Hasan Ağa Camisi (Zile)
  Tokat ili Zile ilçesi, Sakiler Mahallesi’nde bulunan bu camiyi Sultan II. Beyazıt zamanında Sultan Hoca oğlu Ali 1479 yılında yaptırmıştır. Kitabesi günümüze gelememiştir. Ancak yanında aynı kişi tarafından yaptırılan bir okul bulunmakta olup, bu okulun kitabesinde de cami ile birlikte 1479 yılında yaptırıldığı yazılıdır.

  Cami kesme ve moloz taştan kare planlı olarak yapılmıştır. İbadet mekânının üzerini tromplu, sekizgen kasnaklı bir kubbe örtmektedir. Caminin önünde yuvarlak kemerlerle birbirine bağlı, dört sütunun taşıdığı kubbeli üç bölümlü son cemaat yeri bulunmaktadır. Mihrabı yarım yuvarlak niş şeklinde olup, stalaktitlidir ve ilk yapıldığı döneme aittir.

  Yanındaki minaresi taş kaide üzerine tuğladan yuvarlak gövdelidir. Bu minare 1939 depreminden sonra yıkılan minarenin yerine yapılmıştır.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Boyacı Hasan Ağa Camisi (Zile)

  Reklam  Tokat ilinin zile ilçesinde bulunan Boyacı Hasan Ağa camisi II: Beyazıt zamanında yapılan bir cami olup deprem nedeniyle hasar göre minare gibi bazı yerler restore edilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi