Yağıbasan Medresesi (Niksar)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Yağıbasan Medresesi (Niksar) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yağıbasan Medresesi (Niksar)

  Reklam  Yağıbasan Medresesi (Niksar)

  Forum Alev


  Yağıbasan Medresesi (Niksar) Tokat ili Niksar ilçesindeki Yağıbasan Medresesi, kitabesinden öğrenildiğine göre Danişmendli Emiri Nizamettin Yağıbasan tarafından 1157–1158 yıllarında yaptırılmıştır. Giriş kapısı üzerindeki kitabenin mealen anlamı şöyledir:

  “Bu mübarek bina, el melik el âlem, el adil ebu-l Muzaffer Yağıbasan bin Melik Gazi bin Melik Danişment’in emri ile h.552 senesinde yapılmıştır.”

  Bu kitabe İbrahim Hakkı Uzunçarşılı tarafından Melik Gazi Türbesinde bulunmuştur.

  Yağıbasan Medresesi Anadolu’nun ilk kapalı avlulu medrese planındadır. Aynı zamanda Suriye Bosra’daki Gümüştekin Medresesi’nden (1135–1136) sonra yapılmış ikinci örnektir.

  Medrese moloz taştan yapılmış, kapalı avlulu, revaksız ve iki eyvanlı plan tipindedir. Kale içerisinde bulunmasından ötürü kısmen iç kalenin surlarından faydalanılmıştır. Bu bakımdan tam muntazam olmayan dikdörtgen bir planı vardır. Günümüzde ortadaki avlunun yalnızca güney kısmı ayakta duran bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbenin aslı tamamen kapalı olmayıp, üst kısmının Tokat Çukur Medrese gibi açık olduğu sanılmaktadır.

  Avludaki iki eyvandan doğudaki tam giriş ekseninde değildir. Kuzeydeki eyvanın yanlarında birer tane küçük, köşelerde de kuzeye doğru çıkıntılı daha büyük ölçüde dikdörtgen planlı bir mekân bulunmaktadır. Avlunun batısında ise yan yana üç hücresi vardır. Güneyde ise altı hücrenin olduğu sanılmaktadır.

  Medresenin portal ve kaplama taşları sökülmüş ve bina 1939–1942 depremlerinde büyük hasara uğramıştır 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Yağıbasan Medresesi (Niksar)

  Reklam  Zaaa .D cokk guzel :D 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim çok işime yardı sayende ödevimi yaptım+ Yorum Gönder
yağıbasan medresesi nerede,  yağıbasan medresesi nerededir,  yağıbasan medresesi hangi dönemde yapılmıştır,  yagibasan medresesi nerede,  yagıbasan medresesı hangı şehirde
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi