Kara Şeyh Tekkesi (Zile)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Kara Şeyh Tekkesi (Zile) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kara Şeyh Tekkesi (Zile)

  Reklam  Kara Şeyh Tekkesi (Zile)

  Forum Alev
  Eski adı Bayat, şimdiki adı Karaşeyh olan köyde bulunmaktadır. Bu ulu zatın asıl adı Kara Yakup'tur. Şeyh Yakup Evset, Hz. Şeyh Nusrettin'den icazet almış, bu köyde irşat için görevlendirilmiştir. "Esved" kelimesi, "Siyah, kara" manâsına geldiği için Kara Yakup'a; KARAŞEYH denmiştir. Halk arasında Karaşıh olarak tanınır. Şıheylık Baba'nın kardeşi olduğu söylenmektedir. Büyük bir âlim olan Kara Yakup'un köye geçmesiyle köyün eski adı unutulmuş, Karaşeyh olarak anılmaya başlanmıştır. Karaşeyh'in, kara sevda çekenlere yardım ettiğine inanılmaktadır.
  Eskiden yemin edenlerin doğru söyleyip söylemedikleri bu türbeye getirilerek anlaşılırmış. Yemin edenler, türbenin başına getirilip; "Yalan yere yemin ettiyse, Karaşeyh seni kessin!" diye bağırılırmış. Eğer gerçekten adam yalan yere yemin etmişse, dili lâl olurmuş. Bu türbe aynı zamanda yağmur duası için de halk tarafından sık sık ziyâret edilir.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Kara Şeyh Tekkesi (Zile)

  Reklam  Şeyh Eylük ‘ün şöhretinden dolayı 17. yüzyıldan iti*baren Şeyh Eylük adının kullanıldığı, daha sonraları Karacık isminin unutulduğu, Şeyh Eylük isminin ise Şıheylik haline dönüştüğü anlaşılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi