Çifte Hamam (Vezirköprü)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Çifte Hamam (Vezirköprü) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çifte Hamam (Vezirköprü)

  Reklam  Çifte Hamam (Vezirköprü)

  Forum Alev


  Çifte Hamam (Vezirköprü)
  Samsun Vezirköprü ilçesinde Kaneoğlu Mahallesi’nde, bedestene bitişik olan hamamın kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber bu hamamın da Köprülü Mehmet Paşa’nın eşi Ayşe Sultan tarafından yaptırıldığı kaynaklarda belirtilmiştir. Büyük olasılıkla da Taşkale Camisi ve Taşkale Hamamı ile birlikte XVI. yüzyıl ortalarında yapıldığı sanılmaktadır.

  Klasik Osmanlı hamam mimarisinde çifte hamam plan düzeninde yapılan bu hamam, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelmiştir. Hamamın kadınlar ve erkekler bölümleri birbirlerinin eşidir. Kadınlar kısmının önüne içerisi görülmesin diye bir duvar örülmüştür. Yuvarlak kemerli bir kapıdan girilen soyunmalık dikdörtgen planlıdır ve ortasına sekizgen bir havuz yapılmıştır. Bu bölüm oldukça geniş bir kemerle iki kare bölüme ayrılmıştır. Bu bölümün üzeri kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Soyunmalık ve sıcaklık arasındaki ılıklık küçük ölçüdedir ve üzeri tonoz örtülüdür. Sıcaklık kare planlı olup, kenarlarındaki eyvanlarla haç planına dönüştürülmüştür. Bu bölümün de ortasında sekizgen planlı bir göbek taşı bulunmaktadır. Sıcaklığın etrafındaki eyvanların aralarında ikişer kurnalı bölümlere yer verilmiştir.

  Hamam günümüzde iyi bir durumda olup, halen kullanılmaktadır.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Çifte Hamam (Vezirköprü)

  Reklam  Samsun Vezirköprü ilçesinde yapılan hamam daha çok yolcu ve orada ticaret için gelen tüccarlar için yapılmıştır.Hamam halen günümüzde yine aynı amaç ile kullanılmaktadır.Tadilat çalışmaları zaman içinde yapılmış olup halen ayakta kalan nedir eserler arasındadır.+ Yorum Gönder
çifte hamam,  çifte hamam hakkında bilgi,  v köprü çifte hamam
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi