Samsun Eski Saat Kulesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Samsun Eski Saat Kulesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Samsun Eski Saat Kulesi (Merkez)

  Reklam  Samsun Eski Saat Kulesi (Merkez)

  Forum Alev


  Samsun Eski Saat Kulesi (Merkez)
  Samsun il merkezinde bulunan Saat Kulesi’nin ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Saat Kulesi 1944 depreminde yıkılmıştır.
  Kule ilgili fotoğraflardan kare kaide üzerinde çokgen gövdeli olduğu anlaşılmaktadır. Gövde üzerinde pencere ve bezeme bulunmamaktadır. Kulenin üzerinde demir şebekeli bir balkonu ve bunun üzerindeki kare bölümün her yüzüne birer saat yerleştirilmiştir. Kulenin üzeri aydınlık fenerli bir kubbe ile örtülmüştür.  Samsun Saat Kulesi (Merkez)

  Samsun il merkezinde Eski Saat Kulesi’nin yıkılmasından sonra bugünkü saat kulesini Mimar Kemal Taner’in çizdiği plana göre yapılmıştır.

  Saat Kulesi modern bir çizim olup dört cephelidir. Her cephe üç bölüm halinde dikdörtgen, ince uzun camekânla kaplanmıştır. Bu bölümün üzerindeki dikdörtgen bölümlerin her birine dört ayrı saat yerleştirilmiştir. Bu saatler İsviçre’den getirilerek yerine konulmuştur. Kulenin üzeri parçalı sekiz beton blok ile örtülmüştür.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Samsun Eski Saat Kulesi (Merkez)

  Reklam  Samsun ilinde bulunan saat kulesi aslında depremde yıkılmış ve sonra yerine aslına uygun olarak yapılmaya çalışmış bir kuledir.Samsun eski saat kulesi bu nedenle bu ismi almıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi