Taş Köprü (Taşköprü)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Taş Köprü (Taşköprü) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Taş Köprü (Taşköprü)

  Reklam  Taş Köprü (Taşköprü)

  Forum Alev


  Taş Köprü (Taşköprü)
  Kastamonu Taşköprü ilçesinde, ilçeye ismini veren bu köprü ilk Osmanlı döneminde yapılmış köprüler arasındadır. Kitabesi bulunmadığından kimin tarafından yaptırıldığı kesinlik kazanamamıştır.

  Gökırmak üzerindeki bu köprünün uzunluğu 101.25 m., eni 6.00 m. olup, altı kemerlidir. En büyük kemer açıklığı ise 9.80 m.dir. Köprünün ilk yapımında iri kesme taşlar kullanılmış, sonradan yapılan onarımlarla köprünün orijinalliği zedelenmiştir. Yuvarlak kemerlerin altında üçgen şeklinde selyaranlar bulunmaktadır. Bu selyaranların köprünün bütünü ile bağdaşmadığından sonradan yapıldığı sanılmaktadır. Köprünün orijinal korkulukları yıkılmış, yerlerine demir korkuluklar konulmuşsa da 1968 yılında Karayollarının yaptığı onarım sırasında bunlar da kaldırılmış, yerlerine tek sıra halinde büyük blok taşlardan korkuluklar yerleştirilmiştir. Bu onarım sırasında tabliyeler orijinalinden daha genişletilmiştir.

  Günümüzde halen kullanılan köprünün üzeri asfaltlanmıştır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Taş Köprü (Taşköprü)

  Reklam  kastamonunun ilçesi taşköprünün adı ilçede taşdan bir köprü olmasından gelmektedir 5 kemeri bulunan taş köprü 100 metre uzunluğunda ve 5 metre enindedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi